ORTAYA ÇIKIŞ HİKAYESİ

Bu blog, birkaç iktisatçının sosyal ekonomi ve dayanışma ekonomisi hakkındaki bilgi merakı yüzünden ortaya çıktı. Alana dair Türkçe kitapların ve diğer yayınların sayısı çok az, internette de durum pek farklı değil. Yaptığımız araştırmalarda internet ortamındaki Türkçe kaynakların kısıtlı olduğunu gördük. Açıkçası bunlar bize yetmedi. Dünyada sosyal ekonomi ve dayanışma ekonomisine ilişkin kitaplar, makaleler, araştırmalar, projeler her gün çoğalırken burada da ‘bir şeyler yapılabilir’ düşüncesi sonunda bizi bir blog oluşturmaya doğru götürdü. Türkiye’deki okuyucuya, dünya pratiğini iyi örnekler üzerinden tanıtmanın farkındalık yaratma anlamında önemli olduğunu düşünüyoruz.

AMAÇ VE KAPSAM

Amacımız, sosyal ekonomi/dayanışma ekonomisi konularında teori, pratik ve politika boyutlarındaki gelişmeleri mümkün olduğunca izleyerek bu konularda bilgi iletmek ve fikir paylaşmak. Bu çerçevede nihai amacımız, dünyada sosyal/dayanışma ekonomisi alanlarındaki gelişmelerin, ortaya çıkan zorluklar ve çözüm pratiklerinin topluca aynı yerden takip edebileceği, konu ile ilgilenenlerin birbirleriyle görüş alışverişi yapabilecekleri bir platform oluşturulmasına katkıda bulunmak. Blogun seslenmek istediği topluluk kapsamında, iktisat ve diğer disiplinlerden araştırmacılar, mevcut ya da potansiyel politika yapıcılar ve bu alanda girişim başlatmak ya da geliştirmek ile ilgilenenler bulunuyor. 

Sosyal/dayanışma ekonomisi ve her iki alanın en önemli kurumu olan kooperatifler bu blogun ana eksenini oluşturuyor. İçeriğin ve konu ağırlıklarının, dinamik olarak, gelişmeler doğrultusunda belirleneceğini düşünmekle birlikte; temel yaklaşımımız, kritik tartışmaları mikro ve makro boyutlardaki sonuçlarıyla olabildiğince kapsamlı şekilde aktarmaya çalışmak olacaktır. Bu doğrultuda, blogda makalelerimiz ve çevirilerimizden başka, Türkiye’den ve dünyadan etkinlikler, haberler, öyküler ve örnek olay çalışmaları, kitap, makale, proje tanıtımlarını da bulabileceksiniz.

→ Sosyal Ekonomi basın kitini buradan indirebilirsiniz.←

BİZİ TANIYIN

Aylin Çiğdem Köne; Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde profesör olarak çalışan bir iktisatçıyım. Doktoramı Marmara Üniversitesi’nden aldım. Yüksek lisans ve doktorada, bugünün ortamında modası geçmiş olarak görülen kalkınma sorunlarına odaklanan bir iktisat eğitimi aldım. Ne ki bu eğitim, iktisadın insan ve toplum bilimleri ile işbirliği yapması gerektiğine dair bir farkındalık sağladı bana. Doktora sonrası çalışmalarım sürdürülebilirliğin ölçülmesi ve değerlendirilmesi alanında yoğunlaştı. Sosyal/dayanışma ekonomisinin çok yönlü doğası, piyasa kaynaklı sorunları dengeleme potansiyeli bir kalkınma iktisatçısı olarak kayıtsız kalamayacağım zengin bir araştırma alanı sunmakta. Beklentim, internetin sağladığı özgürlük ve paylaşım olasılıklarını kullanarak sosyal/dayanışma ekonomisi konusundaki bilgi birikimine katkıda bulunmak.

 

 

Tayfun Büke; Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü’nde profesör olarak çalışıyorum. Lisans derecemi ODTÜ Fizik Bölümü’nden, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerimi İTÜ Nükleer Enerji Enstitüsü’nden aldım. Enerji üretim tesislerinin çevresel etkileri, sürdürülebilir enerji üretimi ve tüketimi konularında çalışıyorum. Son zamanlarda, araştırmalarım enerji kooperatiflerine doğru yöneldi. Bu kooperatiflerin yenilikçi, çevreci, bağımsız ve toplumsal dayanışmaya dayanan yapısı gerçekten dikkate değer. Blog aracılığıyla sosyal ve dayanışma ekonomisinin bilgi birikimine enerji kooperatifleri bağlamında katkıda bulunmaya çalışıyorum.

 

 

Merhaba, ben Yağmur Kara. İlkokulda Batı Akdeniz Çevre Platformu Milas temsilcisi bir gönüllü iken, doktora ve sonrasında sürdürülebilirlik çalışmaları ile yoluna devam eden, bu alanda çalışmaktan büyük keyif duyan bir okur ve yazar olarak tanımlayabilirim kendimi. Pergelin bir bacağını halen çalışmakta olduğum Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde sabitleyip, diğer bacağını da olabildiğine geniş tutmaya çalışıyorum. Çiğdem hocadan 2008 yılında almış olduğum Çevre Ekonomisi dersi ile “bir şeylerin yanlış gittiği” meselesine akademik bir giriş yaptığımızdan bu yana, zaman bizi sürdürülebilirlik eksenli sosyal ve dayanışma ekonomisine doğru adım adım getirdi. Sosyal Ekonomi blogu sayesinde ulaşabildiğimiz, dokunabildiğimiz herkesten aldığımız enerji bizi bu alanda daha çok çalışma konusunda motive ediyor. Ayrıca eklemeliyim ki blogun en keyifli yanı yalnız olmadığımızı bilmek.

Merhaba, ben Güneş Kurtuluş. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü’nden 2016 yılında mezun oldum.  Şu anda yine aynı üniversitede yüksek lisans öğrencisi olarak iktisat eğitimime devam ediyorum.

Türkiye’deki yeni kooperatifçilik hareketi üzerine tez hazırladım.  Başlangıçta tüketim kuramlarına odaklanan ilgim daha sonra kıymetli hocam Çiğdem Köne’nin teşvikiyle tüketim kooperatiflerine ve oradan genel olarak kooperatifçiliğe yöneldi.

Sosyal medya, bilgi edinimi ve paylaşımı açısından günümüzde önemli bir yere sahip. Bu blog sayesinde yapılacak olan çalışmaların ve çeşitli aktivitelerin de, bilgi edinimi ve paylaşımına yönelik yarar sağlayacağını umuyorum.

 

Merhaba, ben Özgür Karataş. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde iktisat lisans eğitimimi 2016 yılında tamamladım. Mezun olduktan hemen sonra özel sektörde farklı alanlarda çalıştım. Şu an Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, iktisat bölümü yüksek lisans ve Anadolu Üniversitesi, Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü öğrencisiyim. Muğla’da yaşıyorum.

Çiğdem hocamı fakültede kendisinden aldığım faydalı dersler sayesinde tanıdım, kendisi böyle bir projeden bahsedince hemen dahil olmak istedim. Projenin bir parçası olmak şahsımı bu alanda geliştirebilmek için büyük fırsat yarattı.

Sosyal ekonomi ve kooperatifçilik hakkında Türkçe kaynakların yetersiz olması projeyi daha değerli kılmaktadır. İnternet’in gücünü kullanarak büyük bir kitleye erişebileceğimize inanıyorum.

 

Merhaba ben Ekin Yatarkalkmaz. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde almış olduğum iktisat lisans eğitimini 2018’de tamamladıktan sonra aynı üniversitede iktisat anabilim dalında yüksek lisans eğitimime başladım. İktisat bölümünü sevmemde ve ilgi duymamda 3. senemde tanıştığım Aylin hocamın katkısı oldukça yüksektir. Aynı zamanda sosyal ekonomi ile tanışmamı ve farkına varmamı sağlayan insan da kendisidir. Bana yabancı gelen bu alanın içine girdikçe, araştırdıkça etkilendim. Sosyal ve dayanışma ekonomisi alanında çalışmamdaki en önemli nedenlerden birisi yaratabileceği değişime olan inancımdır. Bu kadar yoksulluk ve eşitsizliğin olduğu bir dünyada bir çıkış noktası varsa o da sosyal ve dayanışma ekonomisidir. Bu nedenlerden dolayı sosyalekonomi.org’da yer almam istendiğinde büyük bir mutluluk ve heyecan duygusuna kapıldım. Çünkü bu değişim ve farklılık için atılmış önemli bir adımdı. Sokrates’in dediği gibi bir şeyler değiştirmek isteyen insan önce kendinden başlamalıdır ve ben bu adımı                                                                                                       sosyalekonomi.org ailesine katılarak attım.

Merhaba, ben Murat Soysaraç. 2019’dan beri Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Yabancı Diller Eğitimi Bölümünde okuyorum. Yabancı diller ve insani bilimler ile ilgileniyorum. Paylaşım ekonomisi alanını özellikle takip ediyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

Merhaba ben Barış Soysaraç. Bilkent Üniversitesinde dört sene fizik okuduktan sonra 2019 güzünde, Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi bölümüne geçtim.  Matematiğe olan sevgim sebebiyle, ailemin de etkisiyle ekonomi türlerini araştırmaya başladım. Sürdürülebilirlik ve insancıllık gibi odaklarıyla sosyal ve dayanışma ekonomisi beni çok etkiledi. 

Hem çevremiz, hem de kendimiz için şu ankinden daha iyi bir düzen getirebileceğimize inandığım için, Sosyal Ekonomi blogu aracılığıyla bu konudaki farkındalığı arttırmayı ve batıl korkuları gidermeyi umuyorum. 

 

 

 

 

Merhaba ben Sibel Can Kamber. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde İktisat bölümünde doktora öğrencisiyim. Lisans ve yüksek lisansımı da yine aynı üniversitede iktisat bölümünde tamamladım. Davranışsal iktisada olan merakım sayesinde karşılaştığım ve önemsediğim güven, işbirliği, mutluluk ve sürdürülebilirlik konularının sosyal ekonominin de bir parçası olduğunu görmenin heyecanı ile bana bu farkındalığı sağlayan oluşumun bir parçası olduğum için mutluyum.