Sosyal ve dayanışma ekonomisi alanından derlediğimiz videolar için bağlantı adreslerini aşağıda bulabilirsiniz.

Sağlıklı bir ekonomi büyüme değil, gelişme üzerine kurulmalı – Kate Raworth – TED 2018

Sürdürülebilir ve evrensel olarak faydalı bir ekonomi nasıl olur? Oxford üniversitesi ekonomisti Kate Raworth’e göre, “bir donat” gibi olur. Bu sıra dışı ve aydınlatıcı konuşmasında Raworth, ülkeleri nasıl deliğin -insanların temel yaşam ihtiyaçlarını karşılayamadıkları alanın- dışına alabileceğimizi ve gezegenimizin ekolojik sınırları dahilinde işleyen yenilenen ve paylaşımcı ekonomileri nasıl yaratabileceğimizi anlatıyor.

(Çeviri Cemre Onuk. Gözden Geçiren: Cihan Ekmekçi)

Çalışanlar şirkete sahip olunca, ekonomi daha güçlü hâle gelir – Niki Okuk – TEDxCrenshaw

(Çeviri: Emel Gul Cakir. Gözden Geçiren: Figen Ergürbüz)

Başka bir ekonomik gerçeklik mümkün – gerekli olan, herhangi bir yolla kâr elde etmek yerine, sürdürülebilirlik ve esnekliğe değer verecek bir ekonomik gerçekliktir. Niki Okuk, işçi sınıfının nasıl örgütlenebileceği, çalıştıkları işlerin sahipleri olabileceklerini ve kooperatif ekonomisi hakkındaki fikirlerini paylaşıyor; işçilerin kendileri için kararlar verebildikleri ve emeklerinin meyvelerinden yararlanabildikleri bir hayalin vizyonunu paylaşıyor.

3 dakika, 3 mesaj: SDE için Kamu Politikaları – UNRISD

“Peter Utting, Sosyal ve Dayanışma Ekonomisi (SDE)’nin neden romantikleştirilmemesi gerektiğini ancak, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin önemli bir uygulama aracı olarak ciddiye alınması gerektiğini üç dakika içinde açıklıyor. Üç mesajı: SDE, hem ekonomik hem de politik güçlendirme sağlayan kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınmaya yenilikçi bir yaklaşımdır; birçok hükümet, kamu politikaları yoluyla SDE’nin genişlemesini ve ölçeğinin büyütülmesini desteklemektedir; politika oluşturma ve uygulama süreçleri politika içeriği kadar önemlidir. Bu ve daha fazla görüş, UNRISD’in 2016 tarihli, Dönüşümsel Değişime Yönelik Politika Yenilikleri Raporunda bulunabilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için: “Kamu Politikası Yoluyla Sosyal ve Dayanışma Ekonomisini Teşvik Etme” bölümünü okuyun. http://www.unrisd.org/sse adresini ziyaret edin.”

İlgili İçerik:   İşçi Kooperatifleri için Kritik Başarı Faktörleri - I

Kooperatifçilik Yeniden Keşfedilirken

Aylin Çiğdem Köne’nin 5 Ocak 2019 tarihinde, Bursa Nilüfer Kent Konseyi davetlisi olarak, Türkiye Kent Konseyleri Platformu 25. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma.

Fransa’nın direnişçi işçileri: Hepsi çalıştığı fabrikanın sahibi – DW Türkçe

“Fransa’nın Marseille kenti yakınlarındaki Scopti adlı çay fabrikası belki de dünyada türünün tek örneği. Bu fabrikada hiç müdür yok. Her işçi fabrikanın sahibi ve hepsi aynı maaşı alıyor. Devrimci ruhla yola çıkan işçiler dünyada başka bir ticaret modelinin de mümkün olduğunu göstermek istiyor. Ancak kapitalizme karşı mücadeleleri hiç de kolay değil.”

Have you heard about COOPERATIVES? – Street Interview – Cooperatives Europe

Cooperatives Europe, Avrupa Birliği’nde insanların kooperatifler hakkında ne bildiklerini öğrenmek için Brüksel sokaklarında soruyor.

 

Kategori(ler): Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir