İki yeni medya girişimi, çevresel meseleler üstünde duran gazetecilikte yakın zamanda gerçekleşen azalmaya karşı durmayı amaçlıyor.

Seattle merkezli dış mekân kıyafetleri perakende kooperatifi REI Co-op, yeni bir çevre ve dış mekân dergisi çıkarıyor. Bununla beraber çevresel meseleleri kapsayacak, kâr amacı gütmeyen bir haber bürosuna kaynak sağlayacak yeni bir ortaklık kuruyor.

Kooperatif, posta ile alışveriş kataloğu yöntemini bırakıp yerine Uncommon Path adında basılı bir dergi getirecek. Dergi, REI’deki kurum içi gazetecilerden ve editörlerden oluşan bir takımla Hearts Magazines tarafından basılacak.

İlk sayıya, 155 REI dükkânından ve Amerika’nın dört bir yanındaki seçili haber stantlarından ulaşılabilecek. Dergi ayrıca, Atlanta, Amerika-Meksika sınırı ve kuzey Florida’daki dış mekânlar hakkında yazılar içererek. Bunun yanında, dış mekânda hayat ve kültür, ürün tavsiyeleri, kıyafet yorumları ve daha fazlası olacak.

“Uncommon Path, insanlar ve dışardaki hayat arasındaki ilişkiyi şekillendiren deneyimlerin, olayların, sorunların ve fikirlerin hikâyesini anlatıyor,” dedi REI’in başkan yardımcısı ve baş müşteri hizmetleri sorumlusu Ben Steele.

Ortalama bir Amerikalı hayatının 70 yıldan fazlasını kapalı alanlarda geçiriyor

REI, ayrıca yerel gazeteciliği güçlendirmek için yapılan ulusal bir kampanya dolayısıyla NewsMatch ile yeni bir ortaklığa giriyor. Kooperatif, yerel çevre ve dış mekân yayıncılığını desteklemek amacıyla 10 yerel haber organizasyonuna yatırım yapıyor. Bu hareket, iklim değişikliğine büyük yayın ağlarında ayrılan yerin 2017’den 2018’e % 45 oranında azaldığını gösteren bir araştırma ile aynı zamana denk geldi. Amerika’da 2004’ten beri neredeyse 1.800 yerel gazete kapandı. Ve şirketler, onları sorumlu tutacak yerel gazeteler olmadığında çevreyi daha çok kirletiyorlar.

“Günümüzde, ortalama bir Amerikalı hayatının 70 yıldan fazlasını kapalı alanlarda geçiriyor. Bu eğilimi tersine çevirmemiz lazım,” dedi REI’in marka yöneticisi ve etki analizi başkan yardımcısı Alex Thompson.

“Ama bir yürüyüş yoluna hiç ayak basmamış birini nasıl dışarı çıkartırsın? Ya da onları daha önce hiç yapmadıkları yeni bir etkinliği yapmaya nasıl ikna edersin? Çoğu zaman birinin dışarıya ilk adımını attırmak, çoğunlukla onlara bir ilham kıvılcımı sunmak kadar basittir. Biz, bu kıvılcımın insanların dünya görüşünü değiştirebilecek kadar güçlü olduğuna inanıyoruz. Ve bu kendi hikâyelerimizde, filmlerimizde ve yayınlarımızda yapmaya çalıştığımız şey.”

Not: Jen Banks’in Co-op News blogunda 9 Temmuz 2019 tarihinde yayımlanan yazısından Murat Soysaraç tarafından çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.