Jerry Koch-Gonzales ve Ted J. Rau tarafından kaleme alınan ve orijinal adı “Many Voices One Song” olan “Sosyokrasi” kitabı, Yeni İnsan Yayınevi tarafından Şule Erdal’ın çevirisi ile Türkçe’ye kazandırıldı ve Nisan ayında yayımlandı.

Yayınevinin internet sitesinden satışa sunulan kitabın tanıtım etkinlikleri kapsamında İstanbul’da 9 Mayıs 2023 Salı günü saat 14.00’te bir etkinlik düzenlenecek. Barış Manço Kültür Merkezi’nin ev sahipliği yapacağı etkinlik, kitaptaki sosyokrasi terimlerinin Türkçeleştirilmesine katkı veren ve Sosyokrasi Türkiye’nin kurucuları arasında yer alan Cihan Koral ile Mehmet Kuzu tarafından yürütülecek. Atölye çalışmasında katılımcıların sosyokrasiyi deneyimlemeleri için özel bir uygulama tasarlandı.

Sosyokrasinin Türkiye’de şirketlerde, kooperatiflerde ve sivil toplum örgütlerinde yönetişim aracı olarak kullanılmasını teşvik edecek kitapla ilgili farklı şehirlerde etkinlikler düzenlenmesi planlanıyor.

Kitap hakkında

Daha bütünleşmiş bir yaşam sürmek, birbirine daha bağlı bir toplum kurmak, ait olma ve uyum hissinin daha yüksek olduğu topluluklar yaratmak için ne yapmak gerekir?

Dinleme, katlım ve özgür iradenin olduğu ortak bir amaca yönelik çalışabilmemiz için zihinlerimizi ve kalplerimizi bağlayan bir yöntemi destekleyen araçlara ve sistemlere ihtiyacımız var.

Uygulamaya ihtiyacımız var. Bize zarar vermiş mesajları silmeye ve bizi birbirimize yeniden bağlayan öyküleri tekrar anlatmaya ihtiyacımız var. Düzenli uygulamalarla aramızdaki doku değişir. Bu uygulamalar becerilerimizi geliştirir ve dünyaya gerçek bir değişim katar.

Umuda ihtiyacımız var. Umut, dünyayı değiştirebilecek aracılar olduğumuz inancından gelir. Birlikte yakınımızdaki insanlara ve daha geniş anlamda bütün topluluğumuza, başka yerlere zarar vermeden hizmet edecek sistemler yaratabileceğimiz…

Beraber şarkı söylerken her birimizin sesi şarkıyı oluşturur. Her birimiz şarkının kendi payımıza düşen kısmını söyleriz ve birlikte tek bir bireyin başarabileceğinden çok daha güzel bir ses elde ederiz.

Sosyokrasi; dünyanın değişik coğrafyalarında bireylerin, toplulukların ve kurumların bir araya gelme ve yönetim biçimlerini değiştiriyor. Demokrasinin tartışıldığı, temsilin sorgulandığı ve teknoloji sayesinde her türlü yerel katılımın mümkün olduğu bu çağda, sosyokrasi üzerine daha çok konuşmaya ihtiyacımız var.

Detaylı bilgi ve satın almak için: https://yeniinsanyayinevi.com/kitaplarimiz/sosyokrasi/

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.