Çevre Bakanlığı tarafından desteklenen ‘İyi Yaşam Ödülü’, çevre ve toplum için yaptıkları faaliyetlerde örnek teşkil eden şirketleri, okulları, kâr amacı gütmeyen organizasyonları, yerel yönetimleri, yerel toplulukları ve kişileri takdir etmek için 2013 yılında başlatılan bir projedir.

Bu kez, yarışmaya 169 grup başvurdu ve bunlardan 10’u Çevre Bakanı Ödülü için, 27’si İcra Kurulu Özel Ödülü için seçildi. Seikatsu Kulübü Tüketici Kooperatifleri Birliği’nin ‘YEŞİL Sistem’ adlı çöp azaltma sistemi, kâr amacı gütmeyen organizasyonlar grubu bölümünde Çevre Bakanı Ödülünü aldı.

https://jccu.coop/eng/news/2019/01/seikatsu-club-received-a-prize-at-the-6th-ministry-of-environment-good-life-award.html

Seikatsu Kulübü, 1994’ten bu yana çöpleri azaltmak amacıyla ‘YEŞİL Sistem’ olarak adlandırılan yeniden kullanılabilir cam şişeleri kullanmaktadır. ‘YEŞİL Sistem’ adı, Ekoloji ve Dünya’nın Gereksinimi için Çöp Azaltma’ (GREEN: Garbage Reduction for Ecology and Earth’s Necessity) ifadesindeki sözcüklerin baş harflerinin kullanıldığı kısaltmadan gelmektedir.

Seikatsu, sekiz çeşit tekrar kullanılabilir şişe kullanıyor. Şişelenmiş birçok ürün çeşidi bulunmakta; ancak, şişeleri verimli bir şekilde toplamak, yıkamak ve ayırmak için yalnızca sekiz çeşit şişe kullanılmakta. Her yıl yaklaşık beş milyon şişe toplanmakta ve yeniden kullanılmaktadır  ve bugüne kadarki toplam sayı 120 milyona ulaşmıştır. Ayrıca, 2000’den beri süt için kağıt kutu yerine sadece süt şişesi kullanılmaktadır.

Günümüzde, yılda yaklaşık 1.240.000 metreküp CO2 azaltmaktadırlar. Bu çabalar ve kazandıkları başarılar çok olumlu bir biçimde değerlendirildi ve kooperatif bu kez ödüle layık görüldü.

17 Kasım’da düzenlenen törene, Seikatsu Kulübü üyeleri adına, Seikatsu Kulübü Tüketici Kooperatifleri Birliği yönetim kurulu üyesi olan Bayan KIMURA Tsuneko katıldı.

Küçük Seçimler Büyük Bir Güce Dönüşür

Ödülün yürütme kurulunun değerlendirmesi:

Sistem, kullanım, yıkama, iade ve yeniden kullanma eylemlerinin basit bir döngüsü yanında çeşitli yiyecekler için sadece birkaç çeşit şişe kullanımı gibi basit bir fikir ile oldukça verimlidir. Böyle basit bir yol sürdürülebilirliği getirecektir. Daha etkileyici bir şey ise, beklenenden çok daha önce, 1994’te bu işe başlamış olmalarıdır. Çöpe atılan cam şişeler daha fazla kullanılabilseydi oluşacak faydanın farkındaydılar ve o zamandan beri yeniden kullanılabilir şişeleri kullanmak için inisiyatif almaya devam ettiler. ‘Dünya İçin’ fikriyle harekete geçtiler ve onların azim ve kararlılıklarını hissetmemizi sağlayacak biçimde bunu gelecek nesillere aktardılar.

Yönetim Kurulu Üyesi, Bayan KIMURA’nın yorumu:

Ürünlerimizi yapmak için şişeler vazgeçilmez ve önemlidir. Ürün üretmenin şişe üretimi ile başlaması gerektiğini düşünüyoruz. YEŞİL Sistem basit bir yıkama, iade ve tekrar kullanım döngüsüdür. Bu sistemi, yirmi yıldan uzun bir süredir, Kooperatifin yüz binlerce üyesi ile sürdürdük. Geçmişe baktığımızda; her küçük seçimi büyük bir güç haline getiren dinamizmi fark ediyoruz. Artık her üyenin günlük yaşamındaki küçük seçimlerinin her birinin çok önemli olduğuna eminiz. Bu mutluluğu diğer üyelerle paylaşmak istiyorum.

Ve bir diğer önemli şey, içerikleri üreten üreticilerin işbirliği olmadan bunu başaramayacağımız gerçeğidir. Tüketicilerin fikrini anladıkları ve bizimle birlikte sistemi devam ettirmek için her sorunu çözdükleri için onlara teşekkür ediyoruz.

YEŞİL Sistemi daha fazla insanla paylaşmak ve faaliyetlerimizi çok sayıda yoldaşla birlikte sürdürmek istiyoruz.

Not: Japanese Consumers’ Co-operative Union (JCCU) internet sayfasında 17 Ocak 2019 tarihinde yayımlanan haberden çevrilmiştir. Erişim

Öne Çıkan Görsel: https://pixabay.com/photo-623803/

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.