Ruanda’daki çiftçi kooperatifleri, iklim değişikliği nedeniyle uzun süren kuraklığın üretim düzeylerini düşürdüğü konusunda uyardılar.

Ülkenin Ulusal Kooperatifler Federasyonu’nun yayımladığı, İklim Değişikliğinin Tarım Üzerindeki Etkisi başlıklı yeni raporda sektör, fırtına ve sel kaynaklı olarak altyapının zarar görmesi yanında iklimle ilişkili diğer sorunlara işaret ediyor.

Uzmanlara Göre Acil Önlemler Gerekiyor

Kuraklık sırasında ürün üretimini sürdürmek için gelişmiş sulama gibi iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya yönelik daha fazla önlem alınması çağrısı yapılıyor.

Ruanda the New Times gazetesi, ülkenin doğusundaki Kirehe Bölgesi’nde bulunan Ibyizabirimbere Kooperatifi’ni örnek verdi. Kooperatif, geçtiğimiz Eylül ayında 425 hektara mısır ekti ancak sadece 112 hektarı sulanabildi. Sulanmayan arazideki tohumlar filizlenemediği için tahminen 7,8 ton tohum heba oldu.

Bu durumun kooperatife maliyeti ziyan olan gübre de eklendiğinde 4,4 milyon Rwf (3,700 £)’e ulaşıyor ve bu maliyet çiftçilerin girdilerini satın almak için aldıkları kredileri geri ödemelerini zorlaştırıyor.

https://ccafs.cgiar.org/blog/local-beats-global-when-it-comes-national-climate-services-rwanda

Ibyizabirimbere Kooperatifi başkanı Evariste Tugirinshuti, gazeteye yaptığı açıklamada “Bir çiftçi sulama yaptığında, hektar başına altı tondan fazla mısır hasadı yapabilir, ancak sulama yapılmazsa hasat, hektar başına 2 tonun altına düşer” dedi.

Ruanda kooperatiflerinin yaklaşık % 90’ı tarım zincirinde bulunmakta. Bu da sektörü iklimin etkilerine karşı çok hassas hale getiriyor. Ocak-Haziran 2018 döneminde, sel ve toprak kaymaları 9.412 hektarlık ekini etkiledi, 797 hayvanın ölümüne ve toplam 204 milyar Rwf (180 milyon £)’den daha fazla kayba neden oldu.

Rwanda Cooperative Agency‘den James Nkubito, “İklim değişikliği zaten çok şiddetli hale geliyor, harekete geçilmezse bazı kooperatifler  çökebilir.” uyarısını yaptı.

“Kooperatif gelişimindeki eksiklikleri belirlemek için araştırma yapmamız gerekiyor” dedi. “Tarımsal kooperatifler… iklim değişikliğini hafifletmek ve uyum sağlamak için desteklenmeli.”

Erozyonu kontrol etmek ve kuraklığa uyum sağlamak için çaba sarf ediliyor. Hükümet 2024 yılına kadar 102.000 hektarlık bir alanın sulanmasını hedefliyor. Şu anda, ülke çapında sadece 50.000 hektar  sulama programları kapsamında.

Ruanda’daki durum, iklim değişikliğinin tarıma etkileri konusunda dünya genelinde artan endişeyi yansıtıyor. Geçtiğimiz yıl, Avrupa süt kooperatifi Arla, kârının tamamını uzun yaz sıcağı dalgalarının getirdiği kuraklıktan etkilenen çiftçilerine vermeye karar vermişti.

Not: Miles Hadfield’ın Coop News blogunda yayımlanan yazısından çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.