BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine göre, Hükümetin “açlığı sona erdirme ve gıda güvenliğini sağlama” sorumluluğu var.

Ancak yayınlanan bir raporda, Hükümetin bu amacı yerine getirmekte başarısız olduğu ve birçok insanın gıda yoksulluğunun yıkıcı etkilerine karşı savunmasız kaldığı sonucuna varılıyor. Yerel hizmetlere son verilmesi, Universal Credit (İngiltere’de yeni uygulanmaya başlanan sosyal yardım programı) uygulamasının felç edici etkileri ve yiyecek atıklarının önlenmesindeki başarısızlıkların tümü, acil olarak ele alınması gereken vahim gıda yoksulluğu ve güvensizliği sorununun büyümesine katkıda bulunuyor.

Birleşik Krallık dünyanın en zengin ülkelerinden biri olmasına rağmen, Oxfam 2 milyondan fazla insanın yetersiz beslendiğini ve 3 milyon kişinin de yetersiz beslenme riski altında olduğunu tespit etti. Geçen yıl 500.000’den fazla kişi gıda bankalarına başvurdu. Universal Credit’in vurduğu bölgelerde, ilk uygulama yılında, gıda bankası kullanımı % 52 arttı. Şu anda düşük gelirli her dört aileden birinin düzenli olarak yemek yemekte zorlanması, okulları aç öğrenciler için kahvaltı vermeye zorluyor. Kemer sıkma yakında sona ermeyeceği için bu sorunun ortadan kalacağına dair bir işaret bulunmuyor. Ancak Hükümet sorunu çözmek için henüz harekete geçmedi.

https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/more-4-million-british-people-4766579

Kooperatifler Gıda Yoksulluğu Çekenlere Umut Oluyor

Rochdale’de kurulduğundan beri, sıradan insanlar için kaliteli, uygun fiyatlı gıda sağlamaya odaklanan kooperatif hareketinin temel ilkesi gıda adaleti olmuştur. Ve hareket bugün de yol göstermeye devam ediyor.

Geçen ay açılışı yapılan Pioneer Pantry, üyelere ait ve onların işlettiği bir topluluk dükkanıdır. Gıda güvensizliğinden muzdarip yerel halk için taze ürünler ve yaşamsal zorunlulukları temin etmektedir. Elde edilen kâr ile eğitim kursları ve besin işleme konusunda becerilerinin yanı sıra en savunmasız bireylere verilen yemekler fonlanmaktadır. Bu tür dükkânlar, gıda yoksulluğu ile etkin bir şekilde mücadele etmek için toplulukların tam merkezinde çalışabilir.

Kooperatif politikacıları da bu mücadelede öncüdür. İskoçya’da, Kooperatif Partisinin parlamento üyeleri, Holyrood’u yasadaki yiyecek hakkını tanımaya zorlayarak, gıda yoksulluğuyla mücadele için yasama çağrısı yapıyorlar. Yerel yönetimde, Lambeth ve Plymouth gibi kooperatif konseyleri, yerel toplulukla gıda ortaklığından tatil açlığı ile mücadele için kooperatif yaklaşımlara kadar yenilikçi çözümleri ile fark yaratıyorlar.

Muhafazakar Parti Hükümetinin en çok ihtiyacı olanlara güvenlik ve destek sağlamak için sefilce başarısız olduğu durumlarda, kooperatifçiler ve hareketimiz yardım etmek için sorumluluk alıyor.

Not: Caitlin Prowle’un 10 Ocak 2019 tarihinde Cooperative Party blogunda yayımlanan yazısından çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Görüş Yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.