1. Paris Anlaşması: Kusurlu, eksik ama dünya ülkeleri ile ilerleyen, bir Amerika Birleşik Devletleri. Bu, 2020’de yürürlüğe giren ortak bir kural kitabı ile desteklenmiştir. Şimdiye kadar, anlaşma sadece ulusal liderlerin sözlerini tutmaya istekli olduğu kadar iyiydi. Artık şeffaflık ve emisyon azaltımındaki hesap verebilirlik onu hayata geçirecek. İklim bozulması, uygarlığı ve yeryüzündeki tüm yaşamı tehdit ettiği için sorular aciliyet düzeyleri ile ilgili.

2. Büyük petrol ve gaz üreticileri gitmedi: Polonya’daki bilim adamları, sivil toplum kuruluşları ve birçok delege, ABD, Suudi Arabistan, Rusya ve Kuveyt gibi dünyanın potansiyel iklim arızasının ve neye ihtiyaç duyulduğu konusunda ortaya çıkarılan BM raporunun bulgularını “memnuniyetle” karşılayamadı.

3. Durdurulamaz bir küresel “sürdürülebilirlik devrimi” yeterli değildir: Akıllı dijital teknolojinin en iyisini kullanan ucuz yenilenebilir enerji, dünyayı dönüştürmeye yardımcı olmakla birlikte, eylemlerin uygulanmasında aciliyet eksikliği ve fosil yakıtların hala çok fazla sübvanse edilmesi politikada bir açık meydana getiriyor.

4. Açık yollar takip edilirse büyük kazanımlar elde edilebilir: Eğer dünyanın en zengin yüzde 10’u CO2’lerini ortalama AB seviyelerine düşürürse ve diğer yüzde 90’lık kesime bir indirim yapılmazsa, küresel CO2 emisyonları üçte biri düşecektir. Sıklıkla uçan business class ve büyük otomobilleri kullanan zengin insanlar, en kötü emitörler arasındadır.

5. Aşırı hava durumu güncellemesi: İklim değişikliğini belirli bir hava olayına bağlayamayacağınız argümanı öldü. Geçtiğimiz üç yılda, dörtte üçü olaylar ve iklim değişikliği arasında paralel bağlantılar bulduğu 100’den fazla bildiri yayınlandı. Bu ilişkilendirme COP24’te birçok bilimsel brifingde ortaya çıkar.

http://www.greeneconomicsinstitutetrust.org/product/united-nations-cop-24-delegation-katowice-poland/

“İklim Değişikliği için Brexit Yok”

6. İklim saati geçiyor … ve daha da hızlanıyor: Katoviçe’den gelen başlıklar, açıkça doğruladı. “İklim Değişikliği için BREXIT YOK!” … “12 yıl kaldı: bunu boşa harcamayın!” Saat sıfırlanamıyor: Kuzey Kutbu 2018’de bir iklim değişikliği felaketiyle karşı karşıya. Bu hepimizi etkiler.

7. Kömür Dünya’nın düşmanıdır: Dünyada her yıl güç ve ısı için 3.5 milyar ton kömür yakıldı ve dünyanın emisyonlarının yüzde 45’ine sebep oldu. Bu yıl yükselen emisyonlarda en büyük faktör kömür oldu. İngiltere bu yıl kömürsüz 1.800 saatten fazla elektrik üretimine geçti, Ontario kömür madenlerini kapattı. Temettü açık ama zor: İşçiler ve toplumlar için adil bir geçiş önemlidir.

8. İrlanda ciddileşmeye başlıyor: İklim değişikliğiyle ilgili çabaları hızlandıracak 27 ülkeden oluşan bir ittifak olan “Coalition for Greater Ambition”na katılmadık. En azından karbon fiyatlandırmasını daha etkin kullanma çabalarına öncülük eden bazı iletici ülkelere katıldık. Bu açıkça ekonomik sinyaller gönderecek. Kısaca, fosil yakıtlara yatırım yapmak gittikçe daha pahalı hale gelecektir, ancak dekarbonizasyon teknolojileri desteklenecektir.

9. Trump’ın gölgesinden kaçamazsınız: Katoviçe, yakındaki kömür madenciliği faaliyetleri nedeniyle gelen ve giden duman gibi kokar ve asla uzak değildir. Donald Trump’ın temsilcisi, “ABD’nin bol miktarda doğal kaynağı var ve onları yerde tutmayacak” dedi. Daha da kötüsü, ABD başkanının Paris’ten geri çekilmesi yaklaşımı başkalarını da sindirdi: Brezilya, Suudi Arabistan, Rusya ve Avustralya.

10. Tabandan ayaklanmalar devam ediyor: Öğrenci grevleri, protesto yürüyüşlerine katılan eşi görülmemiş sayılar ve Extinction Rebellion tarafından türetilen doğrudan eylem – hepsi iklim eylemi konusunda daha fazla aciliyet istiyor. Yeni “iklim inkarcı ülkeleri” i ele geçirenlerin dışındaki politikacılar, bu tehlikelere karşı ayaklanmalarını göz ardı ediyorlar.

COP24’te, liderlerin küresel tehdidin ön cephelerindeki toplulukların hissettikleri aciliyetten yoksun olduğuna dair kanıtlar vardı. Gelecek nesil çok daha zorlu ve daha az bağışlayıcı olacak.

Not: Kevin O’Sullivan’ın yazısından alınmıştır. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.