Dünyanın en zengin altıncı ülkesinde gıda yoksulluğundan söz etmek ilk başta tuhaf gelse de gıda bankalarının önünde uzayıp giden kuyruklar İngiltere’de azımsanmayacak sayıda insanın gıda güvensizliği yaşadığını kanıtlıyor. Yerelde kooperatiflere dayalı bir dayanışma ekonomisi kurmayı hedefleyen Preston belediyesinin yeni projesi, gıda alım kooperatifleri kurulması yoluyla gıda yoksulluğunu azaltmayı hedefliyor.


Kentte, masrafları düşürüp gıda yoksulluğunu azaltmak için halkın birlikte çalışmasına yardımcı olacak yeni bir proje başlatıldı.

Kentteki üç topluluk grubu kent sakinleri ile birlikte, halktan grupların daha uygun fiyatlara daha kaliteli gıdalara erişebilmek için kaynaklarını bir araya getireceği ‘gıda alım kooperatifleri’ inisiyatifini başlatmak için vatandaşlarla birlikte çalışacak.

On iki haftalık pilot projede, şehirdeki topluluk grupları her biri yirmi hane içeren bir dizi grubu kapsayan deneme programları düzenlemek için kooperatif örgütlerle birlikte çalışacak.

Meclis ve Preston Kent Konseyi Topluluklar ve Sosyal Adalet Kabinesi Üyesi Nweeda Khan:

“Pek çok ailenin kısıtlı bütçeleri daha da daralırken pandemi kentteki aileleri etkilemeye devam ediyor.

“Bunun gibi girişimler, halka bir topluluk olarak birlikte çalışıp birbirini destekleme gücü veriyor. Gıda alım kooperatifleri kurulması yoluyla, bölgede yaşayanlar daha iyi gıda ürünlerine daha uygun fiyatlarla erişerek kolektif kaynaklarını geliştirmek için güçlendirilecek.”

“Böyle fikirler ailelerin, yemek tarifleri ve tavsiyeleri ve diğer yeteneklerini paylaşmaları için vesile olabilir.”

Üç topluluk örgütü (Preston Windrush Generation Descendants Group, Fishwick Rangers ve Preston United Youth Development Programme), Preston Cooperative Development Network (PCDN, Preston Kooperatif Geliştirme Ağı), kooperatif geliştirme ajansı Stir to Action ve topluluk tarafından yönetilen yeni bir gıda alım kooperatifi ağı olan Cooperation Town tarafından desteklenecek. Proje, Co-operatives UK aracılığı ile Co-operative Group tarafından finanse edilecek.

Pilot proje geliştikçe topluluk örgütleri ve PCDN öğrendiklerini pandemi sırasında Preston topluluklarını desteklemekte hayati bir rol oynayan Preston’s Community Food Hub Network (Preston’ın Topluluk Gıda Merkezi Ağı) ile paylaşıyor. Proje ortakları aynı zamanda Preston’daki diğer kooperatif gıda girişimlerine de ulaşacak.

Fishwick Rangers topluluk grubundan Zul Hussain:

“Topluluğumuzdaki gıda yoksulluğuna çözüm getiren bu yeni projeye katılmaktan fazlasıyla memnunuz.”

“İhtiyaç duydukları gıdalara nasıl erişebilecekleri ve onlar için ne kadar harcama yapacakları üstünde kontrolleri olsun diye insanları desteklemek istiyoruz. Bize göre kooperatif yaklaşımının gerçek bir potansiyeli var.”

Çalışma, Covid-19’u atlatmaya ve topluluk dayanıklılığını geliştirmeye odaklanan Preston Kent Konseyi’nin Topluluk Varlık Birikimi Stratejisi’nin çıkışını takiben ortaya çıktı.

Bunun gibi girişimler, konseyin kente daha demokratik ve insan odaklı bir ekonomi getirme çabasının bir parçası ve topluluk varlık birikiminde önemli bir rol oynuyorlar.

Pilot proje, Stir to Action’ın, yerel hayır kurumları ve topluluk grupları ağında kooperatif becerileri ve kapasitesi kurmaya odaklanan Ağustos 2020’deki altı haftalık programını takip ediyor.

Ek bilgi

Preston Kent Konseyi, uygun ve elverişli olan her yerde Topluluk Varlık Birikiminin ilkelerini aktif şekilde uygulamaya ve öncelik haline getirmeye çalışıyor. Topluluk Varlık Birikimi herkes için varlık ve refah inşa eden bir ekonomik sistemi kurmayı amaçlayan bir yaklaşım. Daha fazla bilgi için lütfen Topluluk Varlık Birikimi’ne göz atın.

Diğer alıntılar

Rose Marley, Co-operatives UK CEO’su:

“Covid-19 salgını Birleşik Krallık çapında sağlık eşitsizliklerini ve gıda yoksulluğunu alevlendirdi. Bu yüzden çeşitli topluluklarda bu sorunlara çare olacak bir girişimi gururla destekliyoruz. Kooperatifler herkes içindir ve bunu kanıtlayan bir projenin parçası olmaktan kıvanç duyuyoruz.

Cooperation Town eş kurucusu Shiri Shalmy diyor ki: “Preston’daki topluluk gruplarıyla çalışacağımız ve yerel gıda dağıtımını örgütlemeye yardımcı olacağımız için çok heyecanlıyız. Topluluk gıda kooperatifi modeli ailelerimizin karnını doyurmanın en ekonomik – ve en güzel – yollarından biri ve bunu bölgede yaşayanlarla paylaşmaya istekliyiz.”

Anthony Brown, Preston Windrush Generation Descendants grubunun başkanı:

“Gıda güvenliği müreffeh bir topluluk için elzemdir. Gıda güvenliği olmadan yaşayan çok sayıda topluluk var. Corporation Town’dan gıda güvensizliğine çözüm sağlayabilecek stratejilerden bazılarını öğrenmek ve onları geliştirmek için haftaya başlayacak projeyi dört gözle bekliyorum.”


Not: 2 Mart 2021 tarihinde Co‑operatives UK internet sitesinde yayımlanan “New project to help Preston residents team up to cut their food bills” başlıklı haberden Barış Soysaraç tarafından çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.