Bir Kiracı Ulus Nasıl Korunur?

Sherri Eddings ve kızı Los Angeles’ta yaşımakta. Onlar, Kaliforniya’da 12.000’den fazla ailenin sahibi ve yöneticisi olduğu, Invitation Homes (Davet Evleri) Şirketi bünyesinde kiracı olarak yaşamlarını devam ettirmekte. Eddings, 2013’ten beri şimdiki evlerinde yaşıyor ve ayda 1.800 dolar ödüyor. Her iki yılda bir, ev sahibinin kirayı 500 $ artırmaya çalıştığını, ancak iki yıl boyunca 200 dolarlık bir artış için anlaştıklarını söyledi. Bununla birlikte, bu yıl yaz aylarında ki kiranın yükseleceğini söyleyen bir mektup aldı. Daha önce yaptığı gibi bunu reddetti. Fakat, Temmuz ayında, 2,235 $ ödemek zorunda kaldı. “İnsanların evsiz olmasının birçok nedeni var. Kiranız arttığında ve kimse size iş fırsatı vermediğinde, o zaman sokakta yaşayacaksınız ”diyor. Buradaki insanlar ya daha fazla kira ödemekteler – yani gelirlerinin yüzde 30’undan fazlasını konutlara harcıyorlar – ya da evlerinden dışarı atılmaktalar.

https://www.zillow.com/los-angeles-ca/

Kira kontratı tartışmalarında, Eddings, Toplum Güçlendirme Eylemi için Kaliforniya Birliği’nden bir kartpostal aldı. Birlik Kaliforniya şehirlerinin yeni rant kontrol kararları oluşturmasını engelleyen 1995 tarihli Costa Hawkins Konut Yasası’nı kaldırmak için çalışan bir sivil toplum kuruluşudur.  Los Angeles’ın Kira İstikrarı Yönetmeliği gibi bir tür kira kontratı politikasına sahip olan şehirler bunu genişletemezler. Politikaları olmayan şehirler elleri bağlı ve kiracılarının çoğu da korumasızdır.

Housing Long Beach (Uzun Yalı Evleri) ‘in icra direktörü Josh Butler, “Neredeyse şehir, yüksek gelirliler için yeni konutlar inşa etmek, bu insanları bu evlere çekmek ve mevcut topluluğu dışarıya itmek istiyor gibi. Eğer yapmak istedikleri bu değilse ben saçmalıyorum demektir. Çünkü olan biten özet olarak bu” dedi. Bir araştırma ve savunma kurumu olan PolicyLink’e göre, 2000 ve 2015 yılları arasında Long Beach’teki rant yüzde 22 arttı. Kiracılar Long Beach’teki hanelerin yaklaşık yüzde 58’ini oluşturuyor ve bunların yarısından fazlası kiracılarla dolu. Ülke çapında, kiracılar en büyük 100 ABD şehir nüfusunun yüzde 51’ini oluşturmaktadır. Kira kontrol politikaları oluşturmaya yönelik bu yeniden canlanma, eyaletlerin haklarına yönelik ulusal bir hareketin parçasıdır. Bu özel politika, konutun insan hakkı olduğuna inanmaktadır. Yalnızca çok parası olanların için yapılmaması gereken bir uygulamada mücadele eden kişi ve kurumların daha büyük bir çabasının sonucudur. Erişim

 

Kategori(ler): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.