Emile G. Nadeau’nun yeni kitabı: Kooperatiflerin gelişimi ile ilgilenenler ve topluluk örgütleyicileri tarafından okunmalı.

Emile Nadeau kooperatif gelişimi hakkında sezgilerini paylaşabilecek bir konumda: Harvard’dan mezun olur olmaz Senegal kırsalında Peace Corps’a (Barış Gücü) katılıp enformel işbirliği modellerini çalışarak keşfettiği 1970’lere dayanan bir deneyimi var.

kooperatif gelişimiHâlâ oradayken Nadeau, köyün balıkçıları arasında bir kooperatif pazarlama sistemi kurulmasını önermişti. Proje hiç yürürlüğe girmese de kooperatiflerin gücünün ekonomik ve sosyal sorunları çözme gücüne olan yeni edindiği inancını evine dönerken yanında götürmüş.

1984’te, Wisconsin’de bir kooperatif geliştirme örgütünün kuruluşuna yardım etme işini üstlenmiş. O zamandan beri kooperatifler ve topluluk gelişimi hakkında araştırma yapıyor, geliştiriyor, öğretiyor ve yazıyor. Çalışmaları, 2014-2015 yıllarında Birleşik Devletler Yurtdışı Kooperatif Geliştirme Konseyinde araştırma müdürü olarak çalıştığı bir dönemi de kapsıyor. Yurtiçinde ve yurtdışında bir dizi kooperatif ve üst örgüt için danışmanlık yapıyor.

Nadeau bu kitabında , sürdürülebilir kooperatif gelişiminin ana ögelerinden bazıları hakkında çıkarımlarda bulunmak amacıyla vaka çalışmalarını kullanarak dünyanın her tarafındaki –başarılı ya da başarısız – kooperatiflerin tarihinden edinilebilecek dersleri inceliyor.

Çalışma Nadeau’nun imrenilecek, kapsamlı deneyimlerinden süzülen; girişimcilik, araştırma, eğitim, yasalar ve düzenlemeler, finans ve kooperatif geliştirme örgütlerinin analizlerini içeriyor.

Nadeau ayrıca, kooperatif hareketi için geleceğin neler getirebileceğini araştırıyor ve “kooperatiflerin ağırlıklı olarak boşluk doldurma rolünü üstlenmek yerine daha eşitlikçi ve adil bir dünya ekonomisi inşasında yenilikçi, proaktif liderler olmaya geçiş yapmaları gerektiğini” savunuyor. Bunu yapmak için, hareketin proaktif gelişim yeteneklerini ilerletmeyi ve onları yirmi birinci yüzyılın ihtiyaçlarına uyacak şekilde baştan yapılandırmayı öneriyor.

Pek çok kooperatif iklim krizinin önemini tanısa ve uluslararası kooperatif liderleri Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için desteklerini seslendirse de Nadeau, hareketin iki konu için de yeterince çaba sarf etmediği görüşünde.

Gelişim dersleri ve kooperatif topluluğunu güçlendirme önerileriyle kitap, hareketin bunu telafi etmek üzere – kapsamını genişletmek ve gündemde kalmak için – atabileceği adımları ortaya seriyor.

Kooperatiflerin gelişimi ile ilgilenenler ve topluluk örgütleyicileri için okunması gereken bu kitap yakında yerel kitapçılar ve Amazon’dan satın alınabilecek. Kitap, aynı zamanda thecooperativesociety.org adresinden indirilebilir.


Not: Anca Voinea’nın Co-operative News sitesinde 5 Nisan 2021 tarihinde yayımlanan “Lessons from the frontline of the co-op development” başlıklı yazısından Barış Soysaraç tarafından çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.