Yüksek öğretim düzeyinde kooperatifçilik eğitimi sunan üniversitelerin sayısı çok değil. Onlardan bazılarını “Kampüste Kooperatifçilik” başlıklı bu yazı ile tanıyabilir, araştırmaları ve etkinlikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.


Kooperatif hareketi için yüksek öğretim sunan bazı kurumlara bir bakış

Kooperatif hareketi başlatma ve büyütme çabaları, düşmanca düzenlemelerden sermayeye erişim zorluklarına kadar bir dizi engelle yüzleşiyor. Eğitim de bu listenin üst sıralarında ve kooperatifçiler sık sık işletme okulu müfredatlarında modelin ihmal edildiğine dikkat çekiyorlar.

Fakat dünya genelinde kooperatiflere ilgi gösteren, öğrencilerine hareket hakkında temel bilgileri veren ve önemli araştırmalar üreten bazı üniversiteler var.

Kanada’daki St. Mary’s Üniversitesi çok bilinen bir örnek. Halifax, Nova Scotia’da bulunan üniversite Uluslararası Kooperatif Yönetim Merkezini yönetiyor.

Üniversite, “uluslararası olarak kooperatif yönetimi eğitimini ve bilgi yayılımını ilerletmek” için çalışıyor ve ayrıca kooperatif liderleri için eğitim sunuyor.

Kooperatif eğitimi ve araştırması konusunda başrol oynuyor, uluslararası etkinlikler ve inceleme gezileri düzenliyor ve dünya çapında kooperatif örgütlerle ortak çalışıyor. Kooperatif yönetimi için sertifikalar, lisans diplomaları ve yüksek lisans derecelerini içeren dersler veriliyor.

Kampüste Kooperatifçilik: Kanada St. Mary’s University

Üniversite, bir dizi etkinlik de düzenliyor. Bunlardan biri 17-19 Haziran tarihleri arasında çevrimiçi yapılan ikinci Uluslararası Kooperatif Yönetimi Sempozyumu. Sempozyumun amacı, “kooperatiflerin insan merkezli, demokratik ve müştereken sahip olunan doğasına odaklanan yeni ve farklı yönetim çerçevelerini göstermek ve tartışmak.”

Üniversitenin internet sitesi, yerlilerin haklarından gençlerin güçlenmesine ve oradan kooperatif hareketin daha geniş tarihine ve Birleşmiş Milletlerin belirlediği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşmaktaki rolüne kadar değişik konulardaki geçmiş web seminerlerini barındırıyor.

Her yıl, İtalya’nın Emilia-Romagno bölgesine veya İspanya’da Modragon’a yapılan gezilerde öğrenci olmayanlara da birkaç yer ayrılıyor. Gezinin amacı, kooperatif mükemmelliğinin modellerine odaklanan pratik öğrenmenin deneyimlenmesi. Bu gezilere, pandemi bitene kadar ara verilmiş.

İrlanda’da Cork Üniversitesi Kooperatif Çalışmaları Merkezi, kooperatif organizasyonu ve gelişiminin her yönü için eğitimi, teknik eğitimi, bağımsız araştırmayı ve danışmanlık hizmetlerini destekliyor. 1981’de kurulan Merkez, tarım, topluluk, işçi, konut ve kredi kooperatifleri hakkında araştırmalar yürütüyor ve kooperatif sektörüne bilgi, tavsiye ve destek sunuyor.

Araştırmaları, topluluk kooperatiflerinde kooperatif yönetimi uygulamalarını, büyük tarım kooperatiflerinde üyeliğin geliştirilmesini, kredi birliklerine gençlerin katılımını ve bir takım sosyal ekonomi projelerini kapsıyor.

Merkez, sosyal ve dayanışma ekonomisi bilgisini geliştirmek için çalışan bir üniversiteler ve araştırmacılar grubu olan EMES Uluslararası Araştırma Ağının bir parçası. Diğer üyeler arasında İngiltere’den Sheffield Hallam Üniversitesi, Avrupa Kooperatif ve Sosyal Girişimler Araştırma Enstitüsü (EURICSE) ve Fransa’daki Liege Üniversitesi Sosyal Ekonomi Merkezi var.

Güney Amerika’da, kökleri 1958 tarihli Moses Coady Enstitüsü projesine dayanan, Kolombiya Kooperatif Üniversitesi, dayanışma ekonomisini geliştirmek için bir grup kooperatifçi tarafından 1963’de kuruldu.

1990’dan beri üniversite beş yerel şubeye genişledi ve merkezi Bogotá’da kaldı. Üniversite, şu anki amaçlarının, topluluklarının ihtiyaçlarını karşılamak için ülke içindeki ve uluslararası ilişkilerini güçlendirmek, fiziksel ve teknolojik altyapı sağlamak ve öğrenme ve öğretim süreçlerini yenilemek olduğunu söylüyor.

Kampüste Kooperatifçilik: Kolombiya Kooperatif Üniversitesi

Kooperatif modelinin güçlenme ve ekonomik kalkınma için vazgeçilmez bir araç olduğu Afrika’da, eğitimin de oynayacağı önemli bir rol var. Fairtrade International, Birleşik Krallık Kooperatif Koleji ve Birleşik Devletler Yurtdışı Kooperatif Kalkınma Konseyi gibi kurumlar çok sayıda eğitim programına katkıda bulunmuş. Ayrıca yeni nesil kooperatifçileri yetiştirmek için çalışan Kenya Kooperatif Üniversitesi gibi yerel örgütler var. 1967’de Nairobi’de kurulan üniversite, kooperatif liderleri yetiştirmek ve kırsal, ticari ve teknolojik gelişmeyi desteklemek için eğitim, öğretim, araştırma ve danışmanlık sunuyor.

Kampüste Kooperatifçilik: Kenya Kooperatif Üniversitesi

Üniversite bu yıl beşincisi 27-28 Temmuz tarihleri arasında çevrimiçi yapılacak yıllık konferansları düzenliyor. Konferans, endüstri liderlerini, akademisyenleri, araştırmacıları, politika yapıcıları, gençleri ve kooperatifçileri bilgi ve deneyimlerini paylaşmaları için bir araya getirecek. Covid-19 krizinden sonra toparlanmanın yollarını inceleyecek ve odak “dayanıklılık, kapsayıcılık ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşmanın bir aracı olarak sosyal ve dayanışma ekonomisi” olacak.

Tanzanya, kooperatif eğitimi ve gelişimi, işletme, iktisat, pazarlama, girişimcilik, finans, bankacılık, muhasebe, vergi, hukuk, satın alma ve tedarik zinciri yönetimi, insan kaynakları yönetimi, bilişim teknolojileri ve topluluk gelişimi gibi alanlarda çalışan Moshi Kooperatif Üniversitesinin memleketi.

Mezunları yurtiçi ve yurtdışındaki kooperatiflerde, bankalarda, mikro finans kuruluşlarında, ticarette, politikada, yerel hükümetlerde ve çeşitli şirketlerde lider ve yönetici konumlarında bulunuyor.

ABD’de, New York’taki New School, ilerlemeci bir eğitim vermeye adanmış özel bir üniversitedir. Uluslararası Platform Kooperatifleri Konsorsiyumunun araştırma kolu olan Dijital Kooperatif Ekonomisi Enstitüsüne ev sahipliği yapmaktadır.

2019’da kurulan enstitü, mevcut ve potansiyel platform kooperatiflerine uygulamalı ve teorik bilgi, eğitim ve politika analizi sağlıyor. Amacı, çevrimiçi ekonomiye egemen olan teknoloji devlerine demokratik bir alternatif yaratmak için yeni bir platform kooperatifi dalgasını cesaretlendirmek. Sıradaki etkinlik, 12-18 Kasım tarihleri arasında Berlin Humboldt Üniversitesinde düzenlenecek yıllık Platform Kooperatifleri Konsorsiyumu Konferansı.

Platform Kooperatifleri Konsorsiyumu ve iki Berlin merkezli kuruluşun; Ekoloji Ekonomisi Araştırma Enstitüsü ve Berlin Sosyal Bilimler Merkezinin (WZB), ortak projesi olan konferansa, “veri emaneti (data trust), kripto para, token ekonomisi ve dağıtık defterlerin potansiyellerini keşfedecek kooperatif öncüleri, tasarımcıları, araştırmacıları ve teknoloji uzmanları katılacak.”

Konferans için Mondragon Üniversitesi MTA, Mondragon, Berlin Humboldt Üniversitesi ve Almanya Platform Kooperatifleri ile ortaklık yapılmış.

Etkinlik, Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA), CICOPA, CECOP, ICA Gençlik Ağı ve Avrupa Kooperatifleri (Cooperatives Europe) ile yakın işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Konferans küresel kriz sebebiyle Berlin’deki üç günlük bir yüz yüze etkinliğe ve bir dizi sanal etkinliğe bölünmüş durumda. Bu yılki konferansın amacı dijital kooperatif ekonomisini desteklemek için uluslararası birliği ilerletmek.


Not 1: Miles Hadfield’ın Coop News sitesinde 8 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan “Co-operation on campus” başlıklı yazısından Murat Soysaraç tarafından çevrilmiştir. Erişim

Not 2: Öne çıkan görsel, Jonny H. WalrusPxHere

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.