İngiltere’de çevrimiçi eğitim verecek bir öğretmenler kooperatifi kurmak üzerine ilginç bir proje yürütülüyor. Kurulacak işçi kooperatifi, üyelerin yani kendi hesabına çalışan öğretmenlerin sorunlarını çözmeyi vaat ediyor. Projenin kapsamını ve hedeflerini aşağıda okuyabilirsiniz.


Dünyanın her yerinde öğretmenler herkesin bildiği gibi düşük maaş alıyor, sömürülüyor ve ayrımcılığa uğruyor. Bu, özellikle devasa çevrimiçi eğitim platformlarının bağımsız yüklenicileri olarak kendi hesabına çalışan öğretmenler için geçerlidir. Serbest meslek sahibi olmanın pek çok avantajı varken, ücretli hastalık izninin olmaması, meslektaş desteğinden yoksunluk, düşük ücret ve basitçe işin nasıl yürütüldüğü konusunda söz sahibi olmamak gibi birçok dezavantajı da vardır.

https://coop.mycoolclass.com/project-info/

MyCoolClass.com, eşit ve demokratik olarak işletilen bir e-öğrenme platformu yaratarak bunu değiştirme amacına sahiptir. Platformun sahibi önemli olanlar yani öğrencilere eğitim sağlayan öğretmenlerdir. Her öğretmenin sözünün önemli olduğuna ve hepimizin milliyetimiz, ten rengimiz, cinsiyetimiz, yaşımız, inancımız, kimi sevdiğimiz ya da toplumsal cinsiyet kimliğimiz nedeniyle ayrımcılığa uğramadan geçinmeye yetecek bir ücreti hak ettiğine inanıyoruz. Öğrencilerine yüksek kaliteli eğitim sağlamaya çalışan uluslararası bir tutkulu öğretmenler topluluğu oluşturmaya çalışıyoruz. Bir kooperatif olarak burada patron yoktur. Tüm öğretmenlerin şirkette bir ortaklık payı ve eşit oyu vardır.

Öğretmenler mutlu ve bağlanmış olduklarında ve işyerlerinde pay sahibi olduklarında daha iyi performans gösterirler, öğrenciler daha fazla öğrenir ve işler gelişir.

Platformumuz

Gönüllü Üyelik

Sözleşme yok. Nitelikli öğretmenler her zaman kooperatife katılmak için başvurabilir veya kooperatiften ayrılabilir. Öğretmenlere kim oldukları veya nereli olduklarıyla bağlantılı ayrımcılık yapmayız. Her üye, şirkete yaptıkları küçük yatırımı oluşturan ortaklık payını öder. Şirket kâr ettiğinde, hisseniz artar.

Hastalık İzni

Şirket kârlarına öncelik vermek yerine, öğretmenler kendi hastalık izinlerine yatırım yaparlar. Öğretmenler hasta olduklarında ve sağlıklarına dikkat etmeleri gerektiğinde çalışmamalıdır. Ayrıca, hasta olduğunuzda maaşınızı kaybetme konusunda endişelenmemelisiniz. Gelecekte başka faydaları da kapsama almayı umuyoruz.

Zalim Kurallar Yok

Ücretinizi artıracak seviyeler, puanlar veya saçma oyunlar olmadığı gibi para cezaları veya iptaller için ceza da yoktur. Hepimiz yetişkiniz ve sorumlu olma yeteneğine sahibiz. Kooperatifçiler olarak, hepimizin şirkette bir payı ve bize bağlı öğrencilerimize karşı yükümlülüklerimiz var. Bu senin şirketin. Neden mahvedesin ki?

Fiyatları Öğretmenler Belirler

Verdikleri kurslar/dersler için fiyatları öğretmenler belirler. Kooperatif, şirketteki yatırımınız olacak, hastalık izninizi ödeyecek ve yer sağlama (barındırma) gibi operasyonel maliyetlere yardımcı olacak bir yüzde alır. Emeğinizden kimsenin menfaat sağlamaması herkesin daha iyi bir ücret almasını sağlar. Şirket kâr ettiğinde, tüm öğretmenler bundan faydalanır. Kooperatifin alacağı kesin yüzdeyi belirlemek için hâlâ rakamlar üzerinde çalışıyoruz. Bununla birlikte, yaklaşık % 13-% 15 civarında olacağını tahmin ediyoruz.

İşyeri Kararları

Şirketin tüm üyeleri demokratik işyerine katılmalıdır. Şirketin nasıl çalıştığını, neler olup bittiğini bilmek ve büyümenin yollarını aramaya yardımcı olmak herkesin sorumluluğudur. Bu, yönetim kurulu, öğretmen temsilcileri seçimi ve üyelere özel bir internet sitesi aracılığıyla oylama yapılması yoluyla yapılacaktır. Bir üye olarak, şirkette bir payınız var ve her zaman bol miktarda bilgi ve tüm şirketin nasıl çalıştığını öğrenmenize yardımcı olacak diğer üyeler olacaktır. Unutma… Bu senin havalı sınıfın!

Çeşitli, Çok Dilli Ekip

MyCoolClass.com sınır tanımaz. İnşa etmek ve büyümek için dünya çapında farklı becerilere ve geçmişe sahip çeşitli insanlara ihtiyacımız olacak. Öğretmenlere demokratik bir işyeri, adil ücret sağlayarak ve bankalara değil topluluklara para yatırarak çevrimiçi öğrenmenin geleceğini beraberce değiştirebiliriz. MyCoolClass.com, nefretin olmadığı bir işyerine adanmıştır ve cinsel tacize karşı sıfır tolerans politikasına bağlıdır.

Öğretmenlerin Yarattığı Çocuklara Özel Dil Kurslarının Geliştirilmesine Yardım Edin

Hem çevrimiçi hem de fiziki okullardaki kendi kişisel öğretim deneyimimize dayanarak, birçok eski, yanlış ve sıkıcı öğretim materyali görüyoruz. Öğretmenler için sabit ücretli paketler halinde pazarlanacak ve satılacak çocuklar için eğlenceli dil kursları oluşturmak için ekipler kurmak istiyoruz. Bu kurslar anadili İngilizce olanlarla sınırlı olmayacak ve tüm nitelikli öğretmenler eşit ücret alacaktır.

Adımlar

Hedef, Mayıs 2021’e kadar faaliyete geçmek.

İşte atmamız gereken adımlar ve bulunduğumuz yer. Bu sayfa ilerleme kaydedildikçe güncellenecektir.

  • Güvenli alan adı ve web sitesinin oluşturulması
  • Özelleştirilebilir Öğrenim Yönetim Sistemi ve Sanal Sınıf’ın satın alınması
  • Öğretmen ön kayıtları ve posta listesinin oluşturulması
  • Kooperatif danışmanlarıyla toplantı
  • Kitle fonlaması kampanyası: Hedef 20.000 dolar
  • Projenin başarıya ulaşmasına yardımcı olmak için bir Danışma Kurulu’nun oluşturulması
  • Tüzel kişiliğin oluşturulması için İngiltere’de kooperatif danışmanı ve avukattan hizmet alınması
  • Platform düzenlemelerinin tamamlanması ve üyelik için sözleşmelerin oluşturulması
  • 1000’den fazla öğretmen ile anlaşılması ve bu öğretmenlerin eğitilmesi
  • Mayıs 2021’de büyük açılış

Bütçe

Bu projeyi başlatmak için 20.000 dolarlık fona ihtiyacımız var. Bu miktar, Öğrenim Yönetim Sisteminin tüm yasal ve danışmanlık ücretlerini, barındırma ve düzenlemeyi kapsayacaktır. Bugün bulunduğumuz yere ulaşmak için 500 saatten fazla gönüllü çalışma yapıldı.


Not 1: MyCoolClass.com internet sitesinin Project Info sayfasından Aylin Çiğdem Köne tarafından çevrilmiştir. Erişim

Not 2: Öne çıkan görsel, https://coop.mycoolclass.com/project-info/

Kategori(ler): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.