Kooperatifler Geri Planda Kaldı

Ulusal kooperatif işletmeleri Beyaz Saray tarafından dün yayımlanan 10 yıllık bir altyapı planının ayrılmaz bir parçası olarak hazırlandı ancak ülke genelindeki kooperatif işletmelerinin etkisini arttırmaya yönelik federal programı tek tek belirlemek için eş zamanlı bir öneride bulunma potansiyelini tehlikeye atmaktadır. Başkan Trump’ın Kongre’ye gönderdiği 4,4 trilyon dolar bütçe önerisinin bir parçası olan altyapı planında önümüzdeki on yılda ülkenin çökmekte olan altyapısının iyileştirilmesi için 200 milyar dolar öneride bulundu. Paranın dörtte biri köprüleri, yolları, havaalanlarını ve genişbant dağıtımını finanse etmek için Amerika’nın kırsal ve küçük kasabalarına gidecekti. NCBA CLUSA’nın başkanı ve CEO’su Doug O’Brien, “Kooperatifler geçmişte insanların kritik altyapıya erişmelerini sağlamak için yapılan çağrılara cevap verdi” dedi. “İnsanlara elektrik, tarımsal pazarlara ve daha yakın zamanlarda yüksek hızlı geniş bant erişimine sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın, kooperatif iş modeli, insan merkezli işletmelerin anlamlı sonuçlar vermesinin yoludur.”

Yine de, Pazartesi günü yayınlanan bütçe önerisi, kırsal ekonomik fırsatlar yaratan, büyümeyi hızlandıran Kırsal İşbirliği Geliştirme Hibesi (RCDG) programının yöneticileri önceki bütçe önerileri ile tutarlı bir çağrıya yönlendirmektedir. O’Brien, “Bütçe teklifinde belirtilen önceliklerde hayal kırıklığına uğradık, ancak NCBA CLUSA, Kongre’nin nihai olarak kooperatiflerin Amerika’yı yeniden inşa ettiğini kabul edeceğinden emin” dedi. “Canlı kırsal toplulukların oluşturulması ve sürdürülmesine yardımcı olmak için gerekli olan federal yatırımın korunması için milletvekilleriyle çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” Cooperation Works derneği tarafından araştırılan hibe alıcılarına göre, 2008-2014 yılları arasında, RCDG hibeleri 300’den fazla kooperatif şirketi geliştirdi ve 4000’den fazla kooperatif işi yarattı veya kaydetti. Hibeler aynı zamanda 350’den fazla kooperatifsiz küçük işletme geliştirdi ve 6.000 kooperatifçi olmayan iş yarattı ya da kurtardı.

NCBA CLUSA, RCDG fon seviyelerini yükseltmek için federal bütçe görüşmelerini izleyip, kritik dış yardım programlarına önerilen kesintileri tersine çevirme çabaları da dahil olmak üzere mevcut bütçe uzlaşma sürecini izlemeye devam edecektir.

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.