Platform Kooperatifleri Konferansı

Şubat 2017’de Goldsmiths Üniversitesi’ndeki son derece başarılı bir etkinliğin ardından The Open Co-op konferans (platform kooperatifleri konferansı), yeni bir çizgiyle ve 2018 için yeni bir mekanla geri döndü.

Bu yıl OPEN 2018, 26-27 Temmuz’da Londra’nın Holborn kentindeki Conway Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Conway Hall, iki yüzyıllık bir geçmişi olan bir üyelik organizasyonu ve eğitim yardımcısı Conway Hall Ethical Society’ye aittir ve tarafından işletilmektedir. 400 kişilik alanla, “Eşsiz Cehennem Doktrini” ne karşı çıkan muhalif cemaat isyanı olarak başlayan toplulukların ilerici temasını sürdüren Platform Kooperatifleri konferansı için mükemmel bir mekan!

Tüketicileri besleyen ve özgürlüklerini ve haklarını kâr adına istismar eden mevcut kapitalizmin, çoğu insanın, özellikle de en marjinalleşmiş kişilerin kendi cehennem versiyonunu sağladığını inkar eden var. Bu iş modeli, yeni dijital çağdan istifade etmek üzere geliştikçe, güvenebileceğimiz hizmetlerin birçoğu eşitsizlikleri daha da artırıyor ve işçi haklarını zayıflatıyor.

Bir şey değişmeli. Bu neo-liberal düşmanın önüne geçmek için kooperatif sektörü, bu yeni dijital dünyanın normlarına uymak ve meydan okumak için evrim geçirmelidir.

Örgütsel mülkiyet ve yönetişimin kalitesine üyeleri yerleştirmek ve kâr öncesi gelişen toplulukları geliştirmek, platform kooperatifleri, herkes için çalışan şeffaf, demokratik ve ademi merkeziyetçi bir ekonomiye geçişin önemli bir bileşenini oluşturmaktadır. Herkesin içinde oldukları ailelerin ve toplumlarının bağlı olduğu kuruluşların ortak sahibi haline gelebileceği bir toplum. Herkesin onları etkileyen kararlarda söyleyebileceği bir dünya.

OPEN: 2018 Üç Ana Temaya Odaklanacak

Platform Kooperatifleri vitrininde, yasal yapıların pratik örnekleri, finansman ve finansal kurulumlar ve platform işbirlikçileri uygulayıcılarının örgütlerinin nasıl çalıştığı hakkında ayrıntılı bilgi içeren işleyen platform işbirliklerinden örnekler sunulacak.

Kooperatifler ve eşler arası teknoloji oturumunda alternatif dijital para birimleri, açık kaynak araçları ve teknoloji sunumları ve ölçekte gelişen çevrimiçi işbirliğine olanak tanıyan yeni platformların ve protokollerin geliştirilmesi yer alacak.

Değişen öykü üzerine tartışmalar, insanlardan ve gezegenlerden kâr öncesi çalışan daha işbirliğine dayalı, adil ekonominin oluşturulmasını destekleyen bolluk ve kapsayıcılık dünyasının kooperatif vizyonunu ve gelişmekte olan politikasını ve felsefesini keşfedecektir.

Katılımcıların kararlarını, sunumları, vitrinleri, tartışmaları ve açık alan oturumlarını bir araya getiren Open 2018, kooperatif geliştirme uzmanlarını, yasal uygulayıcıları ve yazılım geliştiricilerini, bu konunun yapısını, zorluklarını ve fırsatlarını tartışmak için bir araya getirir ve yeni kooperatif ekonomisine fırsat verir.

Open 2018, özel sektör, mevcut ve arzulanan kooperatifler, açık kaynak ve teknoloji geliştiricileri ile araştırmacılar, basın ve akademisyenden 400 katılımcıyı bir araya getirerek, kooperatif ekonomisi içinde değerli ilişkileri öğrenmek, tartışmak ve geliştirmek için bir fırsat sunuyor. Kalkınma konusundaki pratik rehberliğinde, daha adil olmayan ve katılımcı kuruluşlar geliştirmek için merkezi olmayan kuruluşlar geliştirme konusundaki atölye çalışmaları ve yönetişim ve mülkiyet yapıları hakkında tavsiyeler ele alınarak Open 2018, her büyüklükteki projeler ve organizasyonlar için değerli dersler sağlayacaktır.

The Open Co-op’u twitter’da izleyin ve güncel tutulacak şekilde posta listesine kaydolun. Temmuz’a kadar sürekli güncellenen 2018 konferans web sitesinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sizi 2018 Open’a davet etmeyi umuyoruz.

Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.