Sosyal Girişim Sektörü Ulusal Geliri Olumlu Yönde  Etkiliyor

Nationwide Building Society ve the Co-op Group tarafından desteklenen Gizli Devrim (Hidden Revolution), sosyal girişim sektörünün boyutu ve ölçeğinin yeni bir analizini sunmakta. Sosyal girişimcilik sektörünün Birleşik Krallık GSYH’sine katkısı, önceki araştırmalarda 24 milyar sterlin olarak belirlenirken bu bağımsız analize göre katkının miktarı 60 milyar sterlin. Gizli Devrim, sosyal girişimlerin, geleneksel şirketlerden daha rekabetçi olduğunu gösteren ve Geleceğin İşi (Future of Business) olduğunu doğrulayan kilit istatistikleri bir araya getiriyor.

Araştırma ilk kez olarak 5.000 büyük sosyal girişimin yanı sıra küçük ve orta ölçekli sosyal girişimlerin etkisini de göz önüne aldı. Diğer verilerle birlikte bakıldığında, bu, Birleşik Krallık ekonomisine 60 milyar sterlin katkıda bulunan ve 2 milyon çalışanı olan yaklaşık 100.000 sosyal girişim olduğu anlamına geliyor.

https://www.socialenterprise.org.uk/the-hidden-revolution

Toplamda, sosyal girişimler, Birleşik Krallık GSYH’nın % 3’ünü (tarım sektöründen üç kat daha büyük) üretmekte ve yaratıcı endüstrilerde çalışanların sayısına eşit bir istihdam (Birleşik Krallık’taki tüm istihdamının % 5’i) sağlamaktadırlar.

Social Enterprise UK, the Co-op Group ve Nationwide Building Society, hükümeti, sektörün artan önemini dikkate almaya ve kapsamlı bir önlem paketi ile desteklemeye çağırıyor. Önlemler, geçen ay yayınlanan Sivil Toplum Stratejisi ve geçen yıl hükümet tarafından yayınlanan Endüstriyel Strateji üzerine inşa edilebilir. Önlemler şunları içerebilir:

  • Sosyal Değer Yasası’nın güçlendirilmesi yoluyla sosyal işletmeyi desteklemek için kamu alım politikalarının kullanılması
  • İşletmelerin sosyal ve çevresel sorumluluklarını daha fazla dikkate almaları için şirket yasası değişikliği
  • Vergi sisteminin toplum üzerinde sosyal olduğu kadar ekonomik etkisi olan işletmeleri nasıl teşvik edebileceğinin düşünülmesi
  • Sosyal girişimciliği okul müfredatına yerleştirerek genç insanların bir sosyal girişimi kurma ya da orada çalışma seçeneğinin farkında olmalarının sağlanması

Sosyal girişimler desteklenmediği sürece, ülke rekabetçi kalmakta zorlanacak, topluluklar bir ileri bir geri gitmeye terk edildikçe ülke daha kırılgan olacaktır.

Kategori(ler): Haberler İstatistikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.