Philadelphia, kilometre kare başına 4.000 kişiyi aşan nüfusuyla, ABD’nin en yoğun nüfuslu şehirlerinden biridir. Şehir, insanlara zengin bir topluluk tarihi, ortak alanlar ve toplu kaynaklar sunuyor. Hızla gelişen açık pazarları, şehir bahçeleri ve zengin halk sanatları ile bu metropolün, sakinlerine arabaya, büyük evlere veya kişisel kitle tüketime ihtiyaç duymadan hayatlarını idame ettirmelerine yardımcı olacak çok miktarda kaynağı vardır.

İşte şehrin canlı, hareketli paylaşım ekonomisinden sekiz örnek:

1. Büyüyen bir bisiklet paylaşım sistemi

Philadelphia’nın Indego bisiklet paylaşım sistemi, iki tekerlekli ulaşım için erişilebilir ve rahat bir seçenek sunuyor. Şehrin her yerinde 120 bisiklet istasyonu olan şirket, 1200 adedin üzerindeki bisiklet kapasitelerini ikiye katlayıp gelecek birkaç yılda 250’den fazla istasyon sahibi olma ve hizmet alanlarını yaklaşık 40 kilometre kare daha genişletme hakkındaki büyüme planlarını duyurdu. Belediye başkanı, yakın zamanda, şehirde bisiklet kullanmayı daha güvenli yapma amacıyla gelecek iki yılda 32 kilometrelik ayrılmış bisiklet yolları inşa etme planlarını duyurdu.

2. Kütüphaneler sadece kitaptan fazlasını sunuyor

The Free Library of Philadelphia, kitaptan fazlasını ödünç veriyor. Mutfak tartıları ve tansiyon aletleri olan sağlık kütüphanelerinden,  pasta kalıpları ile dolu mutfak dolaplarına ve bançolar, çelik davullar ve klavyeleri olan bir müzik aleti koleksiyonuna kadar ihtiyacınız olan hemen her şeyi 54 şubesinden birinde bulabilirsiniz.

Kentte, insanları iş sahibi yapmak üzere çalışan bir “bağlantı kütüphanesi” bile var.

3. Azalt, tekrar kullan, sahiplendir

Kentsel dönüşüm ve terk edilmiş binaların yıkımı arasında, şehrin eski ev ve binalarında saklanan zengin bir potansiyel var. Evlerin artık değerli olmaması malzemelerin değersiz olduğu anlamına gelmiyor. Kâr amacı gütmeyen Philadelphia Toplum Heyeti, terk edilmiş binaları yıkıyor ve elde edilen malzemeleri Philly Geri Kazanım mimari hurda deposu aracılığıyla satıyor. İş eğitimi ve atık dönüşümü gibi bir çifte görevi üstlenen organizasyon; konutlara, endüstriyel ve ticari binalara vergiden düşülebilir yıkım hizmeti sağlıyor. Philly Geri Kazanım dükkânı, halka hurda malzemeler, antikalar ve ikinci el ev eşyaları satıyor.

4. İhtiyacın olan aletleri ödünç al ve bedava danışma kazan

Batı Philly Alet Kütüphanesi, çekiçlerden beton mikserlerine kadar 4.000’den fazla alet ödünç vererek, ev tamiratı ve bakımını yerel sakinler için daha ulaşılabilir ve hesaplı hale getiriyor. Topluluğun üyelerine, tamir, mobilya inşaatı, peyzaj ve daha fazlası için gereken aletleri ve danışmayı veriyorlar. Bu yılın başında Alet Kütüphanesi’nin program yöneticisi Shareable ile konuşmuştu.

5. Atıklar paylaşım kültürünü mayalamak için kullanılıyor

Philadelphia’daki açlıkla savaşan, kâr amacı gözetmeyen bir örgüt olan Philabundance, işbirliğine dayanan kendi yemek zincirine sahip: Fazlasıyla İyiOrganizasyon, yerel yemek bankaları ve Pennsylvania süt endüstrisiyle birlikte çalışarak fazladan sütü ziyan olmaktan kurtarıyor ve bundan, yerel peynir üreticileri ile ortak çalışarak yüksek kaliteli peynir üretiyor. Şu ana kadarki satışlardan elde edilen 9.000 Dolar, daha fazla artık sütü toplamak ve işlemek için kullanılacak.

6. Yemek israfını anında rapor etmek

Philly Yemek Yardımı, yemek arzı ve yemeğe erişim arasındaki uçuruma dikkat çekerek hem yemek israfını, hem de açlığı azaltmaya yardımcı olmak için tasarlanmış bir akıllı telefon uygulaması sunuyor. Kâr amacı gütmeyen organizasyon, gıda fazlasını büyüyen bir gönüllü ağı ile buluşturan bir uygulama kullanarak, restoranlardan uygulama olmasaydı atılacak yemeği alıyor ve doğrudan ihtiyaç sahibi insanlara dağıtıyor.

7. Sahne dekorları için bir bis

En başta yerel sanat camiası için bir kaynak olarak yaratılan Kaynak Takası, yaratıcı ve becerikli zanaat, inşa ve dekorasyon için geri kazanılmış materyal sağlıyor. Kâr amacı gözetmeyen kurum, istenmeyen sahne dekorlarını, kostümleri, kumaşları, ev eşyalarını ve ev geliştirme ürünlerini toplayıp sanatçılara, müteahhitlere, eğitmenlere ve halka satıyor. Kaynak Takası, bu baharda Kensington’da daha geniş bir alana taşınıyor.

8. Paylaşılan alanlar, sanatçılar için genel gideri düşük tutuyor

Philadelphia, paylaşılan alan inisiyatifleri ile kentte yaygın olan geleneksel paralı çalışma alanlarının ötesine geçiyor. Asya Sanat İnisiyatifinin kooperatif tesisleri projesi, mahalle temelli kültürel gruplarını, düşük ücretli ya da ücretsiz konaklama, prova ve buluşma alanlarında birleştirecek.  Mascher Mekân Kooperatifi, hesaplı ve çok amaçlı alanlar sağlayarak Philadelphia’da dansa ev sahipliği yapıyor.

Not: Paige Wolf’un Shareable blogunda 22 Nisan 2019 tarihinde yayımlanan yazısından Murat Soysaraç tarafından çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.