Eroski, sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek için Nutri-Score etiketlemesine geçti.

Yeni sistem gıda ürünlerini kalorileri, besin maddeleri ve içindekilere bağlı olarak beş kategoride sınıflandırıyor.

İspanyol perakendeci Eroski, ülkede gelişmiş bir beslenme etiketleme sistemi sunan ilk süpermarket oldu. Nutri-Score sistemi, gıda ürünlerini kalorilerine, besin maddelerine ve içindekilere göre, renkli harflerle (koyu yeşil renkli “A” dan, koyu turuncu renkli “E” ye) gösterilen beş kategoriye ayırarak tüketicilerin besin değerlerini kontrol etmelerini sağlamaktadır.

Girişim, bir grup akademisyen ve bilim insanı tarafından tasarlandı. Çalışma tamamlandığında Eroski üyelerine program hakkında ne düşündüklerini sordu. Ankete 10.000’den fazla kişi katıldı ve katılanların % 85’i sistemin müşterilerinin daha sağlıklı beslenmeleri için kullanışlı bir araç olduğunu belirtti.

Eroski’nin raflarında bulunan ve kendisine ait ilk markası olan Nutri-Score ürünleri (doğranmış domatesler ve poşetli mikrodalgada pişirilmeye uygun patatesler) İspanya Sağlık Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylandı. Perakendeci, yıl sonuna kadar kendi markasının ürünlerini de etiketlemeyi planlıyor.

Perakendecinin sağlık ve sürdürülebilirlik müdürü Alejandro Martínez Berriochoa, “Sistem, ürünlerin beslenme kalitesi hakkında kapsamlı bilgiye erişimi ve sağlıklı bir beslenmeyi sağlamasının yanı sıra sağlık ve sürdürülebilirlik konusundaki taahhütlerimizden biri olduğu için önemlidir” dedi.

“Bu nedenle, Eroski’de, tüketicilerin diyetlerini tasarlama ve dengeli, sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme konusunda daha fazla bilgiye sahip olmalarını kolaylaştırmak için her zaman bilgi şeffaflığının ön saflarında olmaya ve en gelişmiş sistemleri kullanmaya çalışıyoruz. ”

Eroski’nin kendi markalı ürünleri 2007’den bu yana bir beslenme trafik ışıkları sistemini içermektedir.

Berriochoa, “İki sistem birbirini tamamlıyor” diye ekledi. “Tüketici, iki sistemin birleştirilmesiyle, Beslenme Trafik Işığı tarafından sağlanan ayrıntılı besin maddesi bilgilerini kaybetmeden benzer ürünlerle karşılaştırmak ve daha iyi bir seçim yapmak için her bir ürünün küresel beslenme değerlendirmesini kolayca öğrenebilecektir.”

Eroski, dünyanın en büyük işçi kooperatifi olan Mondragon Grubunun bir parçasını oluşturmaktadır.

Not: Anca Voinea’nın Coop News blogunda 22 Ocak 2019 tarihinde yayımlanan yazısından çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.