Københavns Fødevarefællesskab (KBHFF), Kopenhag, Danimarka’da üye odaklı bir gıda kooperatifi. KBHFF, alışık olduğumuz kâr odaklı süpermarket zincirlerine bir alternatif olarak karşımıza çıkan bir kooperatif. Kooperatifin temel amacı, mevsiminde organik ve biyodinamik tarım tekniği ile üretilmiş çok zevkli ve kaliteli ürünleri uygun fiyatlarla sunmak olarak tanımlanmakta.

Kooperatifi diğer örneklerinden ayrıştıran yanı ise tüketicilerin yalnızca farklı markalar ve marketler arasında seçim yapma fırsatına sahip bireyler olarak görülmemesi. KBHFF’in müşterileri aynı zamanda üyeleri, üreticiler ve iş arkadaşları. Üyeler her hafta yerelde üretilmiş, ucuz organik meyve ve sebzeleri satın alabiliyorlar. Ancak ister tüketici olun, ister üretici kooperatifin üyesi olarak tüm üyelerin her ay 3 saat kooperatifte çalışması bekleniyor.  İş tanımı, sebzeleri dükkânda paketlemek, sebze sipariş etmek, münazara düzenlemek, web sitesini iyileştirmek gibi  kooperatife fayda sağlayacak herhangi bir şey olabiliyor.

Ortaklarının kooperatifin işletilmesinde ve geliştirilmesinde söz hakkı var. Ürünler ve ekonomi ile ilgili tüm kararlar KBHFF üyeleri tarafından alınıyor ve her üye bu kararlarda etkili olabiliyor.

Kooperatif yapısı gereği kendisini üyelerinin çıkarlarını korumaya adamış durumda. Elde edilen bütün gelir fazlası ürünlerin fiyatlarının düşürülmesinde ve kooperatifin geliştirilmesinde ya da şehirde çevrelerinde uygulanabilecek sosyal sorumluluk projelerinde kullanılıyor.

Kooperatif nasıl işliyor?

Bir çeşit giriş toplantısına katılan ve giriş ücreti ve yıllık aidatı ödeyen herkes KBHFF’ye katılabiliyor. Üye olarak kooperatif dükkânlarından her hafta bir çanta organik sebze ve meyve alınabiliyor. Bunun için internetten veya mağazalardan ön sipariş vermek gerekiyor. Sebze çantasının fiyatı 100 Kron, meyve çantasının fiyatı ise 50 Kron. Birkaç haftalık siparişi tek seferde önceden bildirmek de mümkün ya da yalnızca bir sonraki haftanın siparişini vermek de.  Haftalık çantalar yerel ve mevsiminde üretilmiş 6-8 çeşitte organik meyve ve sebzeden oluşuyor.

Kooperatifin açık olduğu saatlerde gidip çantaları almak tüketicilerin sorumluluğunda. Çantalar teslim alınmazsa sipariş iadesi yok.

KBHFF üyesi olabilmek için ne gerekli?

Giriş ücreti 100 Kron, yıllık aidat ise 200 Kron.

Kooperatifin bütün işi üyeler tarafından yapılıyor. Bunun için üyelerin kooperatifte ayda en az 3 saat çalışmaları koşulu var. Üyeler, dükkânlarda 3 saatlik vardiyada çalışabilir ayrıca; kooperatifin gelişmesine katkı sağlayacak çalışmalara katılabilir ya da kooperatifin gelişmesini sağlayacak inisiyatifler başlatabilirler.

Aşağıdaki haritada kooperatifin şubeleri yer alıyor.

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.