Engelliler için İstihdam Yaratılıyor

25 kişilik bir engelli kooperatifi, şehir meclisinin inisiyatifiyle Barselona’da 10 kullanılmayan gazete standı işletecek. Projenin, stantlar için yeni iş modelleri yaratması umuluyor. Çalışma çağındaki engelli kişilerin yalnızca % 25’inin çalıştığı bir şehirde, daha fazla engelli insanın işgücüne dahil edilmesi hedefleniyor. Pilot program üç yıl sürecek ve stant üyeleri için altı aylık bir eğitim döneminden sonra gelecek yaz açılacak. Stantların her birinin nasıl kullanılacağına karar verilecek. İkinci el kitapçılar, ücretsiz wifi noktaları, çevrimiçi alışveriş noktaları, sanat galerileri, ağ oluşturma gibi çeşitli işlevlerle yeniden kullanılan stant projeleri Londra, Paris, Prag, Milano, Amsterdam ve Berlin’de de yapıldı.

https://www.google.com/url?sa=i&source=images&cd=&ved=2ahUKEwj6yLSY8bXfAhURalAKHTvQDhcQjhx6BAgBEAM&url=https%3A%2F%2Fwww.azamaraclubcruises.com%2Fes%2Fvoyage%2Fpr07m427%2F7-night-monte-carlo-barcelona-voyage&psig=AOvVaw2I1DiA8pPsMMWmiTG2RwGY&ust=1545652164911383

Yeni kooperatifin üyeleri; fiziksel, görsel, işitme ve zihinsel engelli. Kooperatifteki rolleri koordinatör, idari destek ve yöneticilik. İş planını, iş modelini ve stantların işleyişini tasarlayacaklar. Barselona’nın sosyal haklar belediye başkan yardımcısı Laia Ortiz, yeni kooperatifin bir işçi entegrasyonu şirketi olarak kurulacağını, bu nedenle sosyal dışlanma riski altında işgücünün en az% 30’una sahip olması gerektiğini söyledi.  “Tüm insanların yeteneklerine güveniyoruz” diye ekledi. Şehrin sağlık komisyoncusu Gemma Tarafa, “Bu girişim, engelli insanlar için daha fazla ve daha iyi fırsatlara sahip olmamızı sağlayacak” dedi.

Not: Jen Banks’in Cooperative News blogunda yayımlanan yazısından alınmıştır. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.