Küçük Batı Avustralya’daki Gnowangerup topluluğu, şehir içi sokaklardaki bira kooperatiflerinden ve tüm marketlerden uzakta bir dünya. Ancak, Perth’in 350 kilometre güneydoğusundaki 600 kişilik topluluk, bu moda girişimciler tarafından işlerini kurtarmak için aynı ortak işletme modelini kullanıyor. Şehrin ana caddesi mağazalarının çoğu boşken, Gnowangerup, temel hizmetlerin yetersizliği ile mücadele etmek için kendi kooperatifini kurdu. Yatırımcılara ait şirketler hissedarlar için kâr yaratmaya odaklanırken, kooperatifler bir ortaklığa sahiptir ve toplum için yarar sağlar. Yönetişim demokratiktir ve her üyeye bir oy hakkı verilir. Ancak, pazarın kuralsızlaştırılması ve çok uluslu şirketlerin ekonomi üzerindeki etkisine odaklanmakla birlikte, Avustralya’daki kooperatiflerin kritik rolü hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Gnowangerup’ın Hikayesi Eşsiz Değil.

Gnowangerup’ın kooperatifi GNP 360, Ekim ayında kuruldu. Kurucu Richard House, banka şubelerini, kuaförlerini, fırınlarını ve diğer dükkanlarını kaybettikten sonra topluluğun harekete geçtiğini söyledi. House, “İnsanlar çocuklarının eve gelmesini istiyor, eşleri bu topluluğa geri getirmek istiyorlar. Onları getirecek olanaklara sahip olmalısınız” dedi. Grup, ana cadde üzerindeki boş bir binayı bir perakende merkezine dönüştürmeyi planlıyor. “Eğer kendimize yardım etmezsek, topluluğumuz yavaş yavaş yok olacak” dedi. Projenin yaklaşık 500.000 $’a ihtiyacı var ve 175.000 $ ‘lık hisse satıldı.

Dünya çapında yaklaşık 2.6 milyon kooperatif var. Kooperatifler her yıl yaklaşık 3 trilyon dolar gelir elde ediyor ve yaklaşık 250 milyon insan çalıştırıyor. Avustralya’da 1840’lı yıllarda kooperatiflere Batı Avustralya Üniversitesi İşletme Fakültesi profesörü Tim Mazzarol’e göre, toplu pazarlık ve satın alma gücü verilmeye başlandı. Mazzarol, “Bu, küçük işletme sahipleri, çiftçiler ve balıkçıların mallarını kolektif olarak veya belki de bina altyapısını işbirliği halinde satma konusunda daha iyi fiyatlandırma yapmaları için bir toplu eylem biçimi. Yatırımcının sahip olduğu işletmeleri dışlamak değil, ancak ayak bağı olma eğilimindedirler.” dedi.

Dr Mazzarol, Batı Avusturalya’nın Bulk Handling Kooperatifi (CBH) başarı örneği olarak gösterdi. 1933’te kurulan CBH, şimdi Avustralya’nın en büyük kooperatifidir ve dünyanın en büyük toplu taşıma kuruluşlarından biridir. Yıllık gelir 3.9 milyar dolar olup, tamamen 4.200 Batı Avusturalya tahıl yetiştiricisi tarafından sahiplenilmekte ve kontrol edilmektedir.

Bir balıkçılık endüstrisi başarı hikayesi olarak ise, Geraldton Balıkçı Kooperatifi (GFC) gösterilmekte. 1950 yılında kurulan, son zamanlarda 500 milyon $ değerinde bir endüstri olan Batı Avusturalya kayalardan ıstakoz avının yüzde 60’ını işleyen bir ıstakoz tedarik zinciri inşa etti. GFC CEO’su Matt Rutter, yeni pazarlara adaptasyon için başarı ve büyümeyi kredilendirir. Rutter, “Konserve bir üründen, Japon pazarına, Tayvan pazarına ve Çin’e hizmet vermek için hareket ettik” dedi.

https://www.abc.net.au/news/rural/2018-12-12/cooperatives-key-to-saving-business-in-bush/10595026

Kooperatifler Şirketlere Karşı

Bay Rutter, GFC’nin başarısının diğer kilit unsurunun kooperatifin temel değerlerine sahip güçlü bir yönetim kuruluna sahip olduğunu söyledi. “Küresel pazarda zor bir görevdi. Şirketlere karşı yarışıyoruz. O dünyaya yakalanmak ve neden burada olduğumuzu ve neden bir şeyler yaptığımızı unutmak oldukça kolay. Ama benim için gerçekten önemli değil çünkü başarımızın özü budur” dedi. Kooperatifler büyüdükçe, büyük bir şirket gibi davranma baskısı da artmaktadır. Kurumsal yapıya doğru bir kaymanın gerçekleşmesi kooperatiflerin çökmesi anlamına gelebilir.

Victoria merkezli Murray Goulburn Kooperatifi’nde, 2014-15’teki zirvede Avustralyalı mandıra çiftçilerinden 3,6 milyar litreden fazla süt işleyen daha yeni bir örnek olarak görülebilir. Şirket 2015 yılının Temmuz ayında borsada kısmen yer aldı. Ancak yeni yapısı süt piyasaları güneye yaklaştıkça başarısız oldu. Süt fiyatlarını düşürmek zorunda kaldı ve çiftçiler kooperatifi terk etmeye başladı. Kanadalı süt devi Saputo, Mayıs ayında Murray Goulburn’un devralınmasını bitirdi. Dr Mazzarol, “Günün sonunda, yönetim kurulunun hissedarları için en iyisi hakkında bir karar vermesi gerekiyor. Bu kooperatifler için geçerli değil, bütün odak noktaları üyeler için iyi olan şey.” dedi. Bir kooperatifin sona ermesi sanayi ve toplumlar için çeşitli sonuçlara sebep olur.

http://www.mingor.net/localities/gnowangerup.html

CBH, Batı Avusturalya genelinde 1,100 daimi ve 1.800 gündelik işçi istihdam etmektedir. Dr Mazzarol, “Bu kooperatife bir şey olursa, sadece buradaki işler sona ermez. Toplumdaki toplam işletme sayısı düşer. Sonunda bölgedeki insan sermayesi azalmaya başlar ve bütün yer canlılığını korumak için mücadele eder” dedi. Kooperatifler giderek artan düzensiz bir piyasaya karşı mücadele ettikleri için, Dr Mazzarol onların önemine yeniden odaklanmak istiyor. “Dünyadaki bazı ülkeler kooperatifi küçük üreticilere yardımcı olmak için büyük bir araç olarak görüyor ve Avustralya bunun hakkında konuşuyor, ancak yeterince uygulamaya geçmiyor. Politikacıların kooperatif ve karşılıklı sektöre daha fazla ilgi duyduğunu görmek ve bunu özellikle bölgesel ve kırsal kalkınma için bir mekanizma olarak konuşmaya başlamasını istiyorum.” dedi.

Not: Jon Daly’nin ABC blogunda yayımlanan yazısından alınmıştır. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.