Konut Fiyatları Aileleri Zor Durumda Bıraktı

Acil Sosyal Durumlar Komitesi, konutların kaybından kaynaklanan acil durumlar karşısında başvuruları değerlendirmek olan Barselona Konut Konsorsiyomu’na cevap veren teknik bir organdır. Katalan yönetiminin ve Barselona Kent Konseyi’nin ilgili Konut Daireleri ve Sosyal Hizmetler Departmanlarındaki uzmanlardan oluşur. Aynı zamanda Katalan Ombudsman uzmanlarından ve Üçüncü Sektör Masası  temsilcilerinden oluşur. Bu organ, Katalan yönetimi ve Barselona Kent Konseyi’nin katkısı olan konutların ihtiyacı olan ailelere yapılan yardımlara karar verir. Son birkaç yılda (2015 – Eylül 2018) Katalan yönetimi konutların % 22’sine ve o dönemde Komite tarafından uygun görülen 1000 dairenin % 78’ine katkı sağladı.

BARCELONA – AUGUST 8: People walking in Carrer de Sant Pere Mes Alt in La Ribera district of Barcelona, Catalonia, Spain, on August 8, 2017

Satın alma yoluyla toplu konut stokuna 661 konut dahil edildi. Bu son kazanım sayesinde Kent Konseyi’nin tüm mülkleri satın alarak toplu konut hisselerine dahil ettiği 401 daire bulunmaktadır. Buna ek olarak, bu yönetimin görev süresi boyunca satın alınan ve toplu konut havuzuna dahil edilen ortak mülklerde bulunan konutların satın alınması da söz konusudur. Toplamda, Barselona’nın birçok mahallesinde dağıtılan 97 daire bulunuyor. Kent Konseyi ayrıca, bu görev süresi boyunca, bankaların (CaixaBank ve Sareb) sahip olduğu daireleri kullanma ve uygun fiyatlı konut kaynaklarını genişletmek için tahsis hakkı da elde etmişti. Şimdiye kadar bu tür bir kullanım için Konsey’e toplam 163 özel mülk teslim edildi. Barselona Kent Konseyi tarafından satın alınan konutların % 70’inden fazlası aileler tarafından kullanılıyor. Geri kalanı için ise yenileme çalışmaları sürüyor. Daire satın almak ve yenilemek için toplam 64,12 milyon Euro yatırım yapılmıştır.

Not: Info Barcelona blogunda yayımlanan yazıdan alınmıştır. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.