On ABD kuruluşu kooperatiflerin geliştirilmesini teşvik amacıya hükümetten fon aldı.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), Kooperatif Geliştirme Programı’na (CDP) beş yıl için (2019-2023) 60 milyon dolar ödenek tahsis etti. Program 1962’den bu yana, ABD kooperatifleri ve üyelerinin gelişmekte olan ülkelerdeki kooperatifler ile birlikte proje yapmalarına olanak sağlamaktadır.

ABD Denizaşırı Kooperatif Geliştirme Konseyi (OCDC) ve üye kuruluşlarına tarım, finans ve sağlık çalışmalarını genişletmek üzere kaynak sağlandı.

OCDC murahhas azası Paul Hazen: “CDP, USAID içinde kooperatiflere odaklanan tek programdır ve özel fonları, kamu fonlarını genişletmek üzere yönlendirerek milyonlarca insanı yoksulluktan kurtaran bu program, kayda değer etki yaratmıştır.”

Fon sağlanan sekiz OCDC kuruluşu;  Cooperative Resources InternationalEqual ExchangeGlobal CommunitiesHealthPartnersLand O’Lakes InternationalNCBA CLUSANRECA International  ve Dünya Kredi Birlikleri Konseyi (WOCCU)’dir. USAID’den hibe alan bir diğer kuruluş da Frontier Cooperative Herbs‘dir.

Beş yıllık program ABD kooperatifleri ve üyelerinin gelişmekte olan ülkelerdeki kooperatifler ile çeşitli projelerde işbirliği yapmalarına olanak sağlıyor.

Ayrıca CDP, OCDC’ye uluslararası kalkınmada kooperatiflerin etkisinin ve etkinliğinin araştırılması için 6,9 milyon dolar tahsis etmiştir.

Fonlardan yararlanan OCDC üyelerinden biri olan WOCCU, bir kooperatif gelişme projesi olan Finansal İçerme için Teknoloji ve İnovasyon projesini yürütmektedir. İnisiyatif  WOCCU Küçük ve Orta Boy İşletmeler Borç Verme Yazılımını kullanarak ve küresel bir bilgi paylaşımı platformu oluşturarak bu işletmelerin sürdürülebilir borçlanmasını arttıracaktır.

WOCCU bu proje için bir dizi bölgesel partnerle çalışıyor.  Burkina Faso’da Batı Afrika Finansal Kurumlar Konfederasyonu, Guatemala’da Tasarruf ve Kredi Kooperatifleri Ulusal Federasyonu ve Kenya’da Tasarruf ve Kredi Kooperatifleri Birliği.

Land O’Lakes International Development’a Gürcistan, Mısır, Bangladeş, Lübnan, Ruanda ve Malavi’deki yeni tarımsal kapasite geliştirme ve gıda güvenliği programlarını desteklemek üzere kaynak sağlanmıştır.

Land O’Lakes International Development, murahhas azası John Ellenberger: “Land O’Lakes International Development, geçim kaynaklarını iyileştirmek ve dünya çapında tarımı geliştirmek için çiftçilerin sahip olduğu bir kooperatifin yaklaşık yüz yıllık uzmanlığından yararlanmaya devam ederken, USAID ve USDA ile sürmekte olan işbirliğinden memnuniyet duymaktadır.”

“Sonuçları en üst düzeye çıkarmak için ev sahibi ülkenin tarım paydaşlarını, Land O’Lakes, Inc. çiftçilerini ve teknik personelini, hükümet liderlerini ve akademik uzmanları bir araya getirerek uluslararası ekonomik kalkınma için işbirlikçi çalışmalar yapmaktan heyecan duyuyoruz.”

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.