NCBA CLUSA (ABD Ulusal Kooperatif İşletmeleri Birliği), Nijer’in Zinger bölgesinde daha dayanıklı topluluklar inşa etmek için, yeni bir beş yıllık USAID Barış için Yemek Wadata Projesinde Çocukları Kurtarın Vakfı ile ortak oluyor. Hausa dilinde “refah” anlamına gelen wadata, büyümenin ortak yaratıcıları olarak bireyler, hane halkları, topluluklar ve hükümetlerle iş birliği yapma vizyonunu temsil ediyor.

Yönetişim ve yetenek kazandırma ile gıda güvenliği, beslenme, su ve sağlık hizmetleri gibi sektörleri birleştiren Wadata projesi, besin ve beslenme güvenliğini arttırmak ve sürdürmek ve şoklara ve strese karşı dayanıklılık kazandırmak için 150’den fazla köyde 27.000 hane halkını destekleyecek.

Wadata projesi üç amaca hizmet edecek: besin, su ve gıda güvenliğine ilişkin kolektif çabayı geliştirmek; yılın her günü çeşitli gıdaya iyileştirilmiş erişim için kapasite, varlık ve faaliyetleri arttırmak; hamile kadınların ve genç annelerin, ergenlerin, beş yaşından küçük çocukların ve ailelerinin beslenme, sağlık ve hijyenini iyileştirmek.

NCBA CLUSA’nın rolü, besin, su ve gıda güvenliği ve doğal kaynakların yönetimi zorlukları konusunda çalışan yerel yönetişim komitelerinin desteklenmesi ile birlikte kadınların sermayeye erişimi, su hizmetleri, doğal kaynak yönetimi ve çiftlik hayvanı üretiminin artması gibi konularda teknik rehberlik sağlamayı içerecek.

https://ncbaclusa.coop/blog/ncba-clusa-part-of-new-partnership-to-achieve-nutrition-goals-and-build-resilience-in-niger/

Topluluklar dayanıklılığı inşa etmek için çalışırlarken köy geliştirme komiteleriyle beraber topluluk temelli organizasyonların güçlendirilmesi, daha kapsamlı bir planlama sürecini destekleyecektir. Buna bağlantılı olarak, Wadata ayrıca özel sektörle, sağlık hizmetleriyle ve Nijer hükümetiyle de insanlara fırsat veren bir ortam yaratmak için işbirliği yapacaktır.

Wadata projesi, NCBA CLUSA’nın şu anki direnç projesi olan USAID REGIS-ER de dâhil olmak üzere, USAID’in Batı Afrika’nın Sahel bölgesinde dayanıklılığı arttırmak için yaptığı tüm yatırımlarına katkı sağlayacaktır. Wadata projesi Nijer’de 2023’e kadar devam edecektir.

Not: NCBA CLUSA internet sayfasında 12 Şubat 2019’da yayımlanan haberden çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.