İnsanlar karmaşıktır ve geleneksel sonuçları ölçmek bazen bu karmaşıklığı gizleyebilir. Böylece faaliyetlerinizin tüm etkilerini gizleyebilir. Merkezde bu karmaşıklığı ve refahımızı oluşturan farklı şeyleri inceliyoruz: Sağlığımızın, işimizin, ilişkilerimizin kalitesi; ne kadar mutlu, endişeli veya tatmin olduğumuzu… Hayatta ne kadar eminiz, amacımız var veya iletişimdeyiz? Hepsi birbirine bağlı ve hayatımız boyunca birçok kez değişiyor. Refah, gözlemlenebilir faktörlere (istihdam gibi) bakmanın yanı sıra, ne kadar güvende hissettiğimiz gibi, onları deneyimleyen kişi için öznel olan faktörlere bakarak ölçülebilir.

Refah Etkisini Ölçmek Daha Geniş Bir Etkiyi Gösterir

Hayır kurumları ve sosyal girişimler, insanların ve çoğu durumda birlikte çalıştıkları toplulukların refahı üzerinde bir etkiye sahiptir. Ancak, örgütsel görevlerini yerine getirirken, aynı zamanda insanların refahını da azaltabilirler. Örneğin, eğer bir aile geçici bir konuttan diğerine sürekli olarak taşınıyorsa, herhangi bir noktada “konutta” olarak kabul edilecektir. Bununla birlikte, yaşanacak bir yerin olmasının yararları, çocukların sürekli okula veya arkadaşlığa sahip olmamasına bağlı olarak, sürekli hareket eden stres ve belirsizlik ile zayıflatılabilir. Bir ailenin barınma durumunu ölçmek bize refahlarının tam bir resmini vermeyecek. İşin refah için önemli olduğunu biliyoruz, fakat eğer yeni bir iş, yeni istihdam edilen kişiyi daha yalıtılmış ve güvensiz hissediyorsa, istenmeyen sonuç daha az refahtır. İş sahibi olmak iyidir. Ancak iyi kalitede bir iş yapmak daha iyidir.  Muhtemelen bunu zaten biliyoruz. Gönüllü bir toplulukta veya yardım kuruluşunda çalışıyorsanız, muhtemelen hizmetlerinizi tasarlıyorsunuz ve insanların hayatlarının karmaşıklığına yaklaşıyorsunuz. Öyleyse neden etkimizi ölçüyoruz?

  • Şu ana kadar, refah verisini anlamak, ölçmek ve analiz etmek için açık ve basit bir yol yoktur.
  • Refah etkisini değerlendirmek için daha güçlü bir duruma ihtiyaç vardır.
  • Bazı refah etkileri – güven veya aidiyet duygusu gibi – çoğunlukla gönüllü ve topluluk grupları tarafından kabul edilmek üzere alınır ve ölçülmeye değer değildir.
  • Sektörün kullanabileceği ve fon verenler tarafından kabul edilen güvenilir bir çerçeveye – kanıtlara ve sağlam yöntemlere dayalı – bir ihtiyaç vardır.
  • Fon verenler her zaman ölçülecek olan refah etkilerini sormuyorlar.
  • Organizasyonlar, projeler arasındaki etkiyi nasıl karşılaştırılacağını bilmeden, farklı alanlardaki bilgileri toplayabilirlerdi.

Sağlığınızı, eğitiminizi veya işinizi geliştirmek istiyorsanız, refahı ölçmek, desteklediğiniz insanlar ve topluluklar üzerindeki daha geniş etkiyi size gösterebilir. Refah Etkisi’ni Nasıl Ölçeriz, birlikte çalıştığınız kişilerin refahını ölçmek için basit bir anketi bir araya getirmenize yardımcı olacaktır.


Not: Yardım kuruluşlarının yarattıkları refah (iyi oluş) etkilerini anlamaları, ölçmeleri, değerlendirmeleri ve analiz etmelerine yardımcı olacak yeni bir kılavuz hakkında Program Yöneticisi Ingrid Abreu Scherer’in yaptığı açıklamalardan kısaltılarak aktarılmıştır. Erişim

Kategori(ler): Görüş Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.