Kelly: Üst Üste Yaşanan Olaylara Çözüm Arayışı Sonucu Kooperatifler Gelişti

On yıl önce, ABD’de yaklaşık 350 işçi kooperatifi vardı. Şimdi ise bu sayı yaklaşık 600 oldu. Peki ABD İşçi Kooperatifleri nasıl bu kadar büyüdü? Bu büyüme, Birleşik Devletler İşçi Kooperatifleri Federasyonu (USFWC) tarafından farkedildi. Kaliforniya’daki öğrenci konut kooperatifleri aracılığıyla ortak çalışma yürüten USFWC’nin yöneticisi Esteban Kelly büyümeyle ilgili şunları söyledi: “Günlük işler tuhaf. Bizler ulusalız ve ABD büyük bir ülke! İşçi mülkiyetinin ve işçi kooperatiflerinin büyümesinde çok daha fazla ana akım haline geliyoruz. Herhangi bir anda, doğru ilgi alanlarına, kaynaklara ve enerjiye ulaşmak için ne yapmamız gerektiğini anlamak için elimizden geleni yapıyoruz.”

http://smartbe.be/fr/news/intervenant-ag-2018/esteban-kelly/

USFWC’nin 200’e yakın üyesi var. Bazıları kooperatif geliştiriciler veya yerel ağlar, ancak çoğu işçi kooperatifleri veya demokratik işyerleri olan bireysel işletmelerdir. Kelly, kooperatifleşen kuruluşlar için “Bazıları yeni başlangıçlar. Ayrıca yakın zamanda işçi kooperatiflerine dönüşen işletmeler için yeni bir kategorimiz var. Bir süredir işlerini yürütmek için faaliyet gösteriyorlardı, ancak bu işi kooperatif olarak yapma fikri gerçekten çok genç ve yeni.”dedi.

Esteban, 2008 mali krizinin de büyük bir katalizör olduğunu söyledi. “Çöküş meydana geldiğinde, bir şeyler yapmak için başka bir yol arama çabaları çoktu. Düşünce liderliği ve güç pozisyonunda olan insanlara sahip olmaya başladık: “Tamam, o halde özellikle bu kooperatif işine daha yakından bakalım” diyerek o dönemi anlattı. “Aynı zamanda, film yapımcısı Michael Moore, bazı USFWC üyeleri de dahil olmak üzere işçi kooperatifleri temalı ‘Kapitalizm: A Love Story (2009)’ adlı belgeseli çekti. Ve sonra 2011’de Wall Street İşgali gerçekleşti. İnsanlar dünyanın her yerinde tam anlamıyla kendilerini kapitalizmle yüz yüze buluyorlardı. Kapitalizm… Sorun buydu. Ama çözümler neler? İnsanlar böylelikle kooperatifler hakkında konuşmaya başladılar. Derken, Uluslararası Kooperatifler yılı 2012’de gerçekleşti. İşte bütün bunlar birbiri üzerine inşa edildi.” dedi. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.