Japonya’da bulunan Shimane Tüketici Kooperatifi Birliği 25 Kasım’da Matsue şehrinde düzenlenen 2018 Shimane Bölgesi Afet Önleme Eğitimine katıldı.

Bu etkinlik, yılda bir kez Shimane Vilayeti hükümeti ve belediyenin sponsorluğunda;  bölge sakinleri, Savunma Kuvvetleri, itfaiyeciler ve özel kuruluşların katılımıyla gerçekleştirilmektedir.

Eğitim, Shimane’deki deprem sonrası acil koşulların öngörülmesi üzerinden  gerçekleştirildi.

22 Kasım’da ilk olarak Shimane Bölgesi Afet Kontrol Merkezinde bir harita alıştırması yapıldı. 25 Kasım’da ise gerçek eğitimler gerçekleştirildi. Temel amaçlar;

  • Sakinlerin tahliyesi ve güvenliklerinin sağlanması
  • Gönüllü felaket önleme kuruluşları tarafından barınakların kurulması ve kontrol edilmesi
  • Valilik, kent yönetimleri ve diğer kuruluşlar tarafından sığınaklara ve felaketten etkilenen insanlara destek verilmesi idi.

Shimane Tüketiciler Kooperatif Birliği’nden iki personel bu eğitime katıldı. Acil yardım malzemeleri toplama noktası olan Shimane Bölgesi afet önleme merkezine yardım malzemelerini yüklediler ve felaket durumunda sığınak olarak belirlenmiş ilkokula taşıdılar.

Shimane Tüketiciler Kooperatif Birliği katılımcısının değerlendirmesi şu şekilde oldu:

“Gerçek bir felaket anında, sığınak olarak belirlenmiş ilkokula girmenin ve bu yolu güvence altına almanın, yardım kamyonlarını boşaltmanın vatandaşlar ve yönetim personeli ile işbirliği yapmadan gerçekleşmesinin zor olduğunu deneyimledik. Ayrıca, Shimane Vilayeti Kamyon Birliği’nin kadrosundan, deprem ve su baskını felaketini yaşayanlara destek olurken karşılaştıkları tecrübeleri öğrenmiş olduk.  Eğitim bize, işbirliğinin önemini ve yaşanan durumun bilgisini idare ve diğer kuruluşlarla paylaşmanın önemini öğrenme fırsatı verdi.”

Not:  Japanese Consumers’ Co-operative Union (JCCU) internet sayfasında 22 Ocak 2019 tarihinde yayımlanan haberden çevrilmiştir. Erişim 

Kategori(ler): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.