Sosyal ekonominin ana akımlaşma yoluna girdiğini gösteren en yeni bir örnek, bu yıl ilki verilecek olan Avrupa Sosyal Ekonomi Ödülleri oldu. Sosyal Ekonomi Avrupa tarafından üç kategoride (sosyal yenilik, yeşil geçiş, dijitalleşme ve beceriler) verilecek Ödüller sosyal ekonominin görünürlüğünü artırmayı hedefliyor. Türkiye’den de başvurulara açık olan Ödüller, 12 Ekim’de Slovenya’da yapılacak törenle sahiplerini bulacak.


Önümüzdeki Ekim: Sosyal ekonomi aktörleri için kırmızı halı

Sosyal Ekonomi Avrupa (SEA) Avrupa Sosyal Ekonomi Ödüllerinin ilkini sunmaktan gurur duyuyor.

Avrupa Sosyal Ekonomi Ödülleri, günümüzün en büyük toplumsal, çevresel ve teknolojik zorluklarından bazılarıyla mücadelede topluma katkıda bulunarak toplulukları destekleyen ve zenginleştiren sosyal ekonomi girişimlerini ve kuruluşlarını takdirle karşılamaktadır.

Her iki yılda bir verilecek Ödüller, tüm çeşitliliğiyle ve çeşitli sektörler ve ülkeler genelinde Avrupa odaklı sosyal ekonominin (Batı Balkanlar, Doğu Ortaklığı, EFTA ülkeleri, Birleşik Krallık, Türkiye, Güney Akdeniz Ülkeleri ve Rusya Federasyonundan inisiyatifler dâhil olmak üzere) görünürlüğünü artırmayı hedefliyor. Ödüller aynı zamanda girişimci, aktivist ve değişim yaratıcısı olmayı hedefleyen diğer sosyal ekonomi aktörlerine, kamu otoritelerine ve vatandaşlara ilham kaynağı olacak.

Bu prestijli Sosyal Ekonomi Ödüllerinin üç kategorisi olacak:

Sosyal Yenilik: Korunmasız veya marjinalleştirilmiş bireylerin, engellilerin, göçmenlerin ve işgücü piyasasından uzak bireylerin katılımı için çalışan kuruluşlar ve/veya genel çıkara yönelik yenilikçi sosyal hizmetler ve sosyal sorunlara çözümler sunan kuruluşları kapsıyor.

Yeşil Geçiş: Sosyal ekonominin değerlerini savunurken Yeşil ve Adil Geçiş için çalışan kuruluşlar için. Bunlar arasında yenilenebilir enerji, konut, sürdürülebilir hareketlilik, döngüsel ekonomi, su yönetimi, sürdürülebilir gıda üretimi sayılabilir.

Dijitalleşme ve Beceriler: Sosyal ekonomi çalışanlarını, potansiyel girişimci öğrencileri ve bunlar gibileri dijital bir gelecekteki işlere hazırlamak için becerilerinin artırılması ve yeniden beceri kazandırılması üzerinde çalışan kuruluşlar için. Bu kategori aynı zamanda dijital ekonomide faaliyet gösteren veya önemli bir teknolojik yeniliğe odaklanan sosyal ekonomi girişimlerini de kapsar. Beşeri sermayeyi geliştirme/yeniden beceri kazandırma ve teknolojik yenilik boyutlarının her ikisi de dikkate alınacaktır.

Bu kategorilerin her biri için başvurular 6 Eylül Pazartesi 14:00 CEST’e kadar buradan yapılabilir.

Sosyal ekonomi uzmanları, araştırmacılar ve AB Kurumlarının temsilcilerinden oluşan dengeli bir jüri, her kategori için iki finalist seçecek. Finalist olarak seçilen organizasyonlardan birer üye, 12 Ekim’de Slovenya’da yapılacak yüz yüze/hibrit törene davet edilecek.

Kimler başvurabilir? Merkez ofisi bir AB-27 Üyesi Devlette veya Batı Balkanlar, Doğu Ortaklığı, Türkiye, Güney Akdeniz Ülkeleri, Rusya Federasyonu, Birleşik Krallık ve EFTA Üye Devletinde (İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre) bulunan sosyal ekonomi işletmeleri ve kuruluşları. Örneğin kooperatifler, mütüeller, dernekler, vakıflar, sosyal girişimler, etik ve alternatif bankalar ve finans sağlayanlar, mikro kredi kurumları, işçi cemiyetleri ve diğer benzeri sosyal ekonomi biçimleri.

Sosyal Ekonomi Avrupa Başkanı Juan Antonio Pedreño şunları söyledi:

“Küresel salgın bir yılı aşmış olmasına karşın hâlâ karmaşık bir senaryo ile karşı karşıyayız, fakat gelecekte umut sahibi olmak için güçlü nedenlerimiz var. Sosyal ekonomi topluluğu, kolektif olarak, bu benzeri görülmemiş zamanlarda çözüm, dayanışma ve yardım sağlamak için çok şey yaptı. Enerjimizi, yaratıcılığımızı ve girişimci ruhumuzu, insanlar ve gezegen için çalışan bir ekonominin ve vatandaşların öncülük ettiği yeşil ve dijital geçişlerin hizmetine sunmaktan asla vazgeçmedik. Bu bağlamda, SEA’da biz, kolektif başarılarımızı kutlamak ve onların görünürlüklerini artırmak için gerekçelerimiz olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle SEA Genel Kurulu, Avrupa Sosyal Ekonomi Ödülleri’nin ilkini vermeye karar verdi.”

Sponsor Olun

AB Sosyal Ekonomisinin geleceği açısından bu önemli yılda, SEA, sosyal ekonominin tanıtımını yapan sosyal ekonomi girişimlerini ve kurumlarını sponsor olarak, AB Sosyal Ekonomi Ödüllerinin ilkini desteklemeye çağırıyor. AB Sosyal Ekonomi Ödüllerine sponsor olmakla ilgileniyorsanız, lütfen direct@socialeconomy.eu.org adresine bir e-posta gönderin.


Not: Social Economy Europe sitesinde 29 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan haberden Aylin Çiğdem Köne tarafından çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.