Bugünlerde zor gibi görünebilir ancak 18 Mayıs 2019 günü düzenlenen yıllık Manchester The Co-op Grubu Genel Kurul Toplantısı son yılların düzenlenen en harika ve moral verici etkinliği oldu.

Gıda satışlarında beş yıldır devam eden başarılı büyüme The Co-op’un enerji ve mutluluk dolu olduğu anlamına geliyor. Ticaretin yanı sıra, The Co-op’un bulunduğu yerdeki topluluklarda iddiası ve kapsamını giderek yükselten bir yeniden yatırım programı var. The Co-op’un sahiplerinin hissedarlar değil de üyeler olması, Londra’daki az sayıda kurumsal yatırımcı yerine, İngiltere çapında 4,5 milyon üyesine fayda sağlayacak şeyler yapabileceği anlamına gelir.

Örneğin Steve Murrells önderliğinde The Co-op, hazır yemeklerden sandviçlere, tüketime hazır doğranmış pastırma ve sosislere kadar bütün etleri İngiliz çiftçilerden temin ederek onları destekledi. Bu yalnızca etik değil, aynı zamanda akıllıca bir işti. Brexit nedeni ile kooperatiflerin dışındaki üreticiler, daha az güvenli denizaşırı tedarik zincirleri seviyesini yakalamaya çalışıyorlar.

Etkinliğin Teması: Yatırımların Görünür Olması

Hafta sonu etkinliğinin teması, yeniden yatırımın nasıl görünür hale getirileceği ile ilgili. Bu şekilde insanların kendi topluluklarındaki kooperatife dâhil olduklarında topluluğun fayda sağladığı da açıktır. High Street’in baskısı altında, online işletmelerin ödemek zorunda olmadıkları vergiler nedeniyle mağazalar fiyat kırdılar ve bu topluluk seviyesinde daha önce hiç olmadığı kadar zorluk yarattı. Bununla ilgili veriler Young Foundation tarafından The Co-op için geliştirilmiş Toplumsal Refah Endeksi’nde yer almaktadır.

Buna göre; The Co-op mağazasında harcanan bir pound, yerel ekonomiye ilave 40 peni fayda sağlamakta.

Kooperatif’teki bir meslektaşımın dediği gibi:

“Co-op’tan satın aldığınızda iyi bir şey olur. Siz, arkadaşlarınız ve aileniz kooperatiften daha fazla alışverişi yaptıkça topluluk alanlarına yatırım yapmak, refahı arttırmak ve insanların becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak gibi, topluluğumuz için daha iyisini yapmış olacağız.”

Her toplumun sağlığı için ekonomik ve sosyal bir temele ihtiyacı vardır ve gittikçe artan bir şekilde büyük ya da küçük, kooperatifleri ve sosyal girişimi topluluk tarafından ihtiyaç duyulan ekonomik kalkınmanın katalizörü olarak görüyoruz.

Ve evet… Nereden alışveriş yaptığınız gerçek bir fark yaratabilir.

Not: Ed Mayo tarafından 17 Mayıs 2019 tarihinde yayımlanan yazıdan çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.