Enercoop, Fransa’nın elektrik enerjisi üretiminde %100 yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmasına destek olmak, yerel üretim ve tüketimi teşvik etmek  amacıyla 2005 yılında kurulmuştur. Fransa’nın önemli yenilenebilir enerji kooperatiflerinden biri olan Enercoop enerji ağı, ülkenin tamamını kapsayan 11 bölgesel kooperatifin elektrik üretim ve tüketimine katkı sağladığı, merkezi olmayan bir modele dayanmaktadır. Kuruluşundan bu yana istikrarlı büyümeden faydalanan Enercoop, spekülasyonlardan uzak en uygun fiyatlarla üreticilerden elektrik alımı gerçekleştirmekte ve bunu tüketicilerine yansıtmaktadır. Bu yazıyı hazırlarken kooperatifin internet sayfalarından yararlandım.

Tarihçe

İlk çalışma grubu – (2004)

Sivil toplum kuruluşlarından, yenilenebilir enerji ve sosyal ve dayanışma ekonomisi ile ilgilenenlerden yaklaşık 20 kişilik bir çalışma grubu yeni bir enerji modeli ortaya çıkarmak için bir araya gelmiştir.

Société Coopérative d’Intérêt Collectif (SCIC)’in Doğuşu – (2005)

Enercoop kolektif bir projedir. Kooperatif  %100 yenilenebilir enerji alternatifi yaratmak için Greenpeace, Biocoop, Hespul, le CLER, les Amis de la Terre France, laNef gibi dernek ve kooperatiflerin isteği üzerine doğmuştur. 6 dernek ve kooperatif, üyelerin birlikte karar alıp uyguladığı SCIC (Ortak Çıkar Kooperatif Grubu) yapısını oluşturmuştur. Özel ve kamu yararı olan SCIC statüsü sosyal ekonominin ve dayanışmanın bir parçasıdır. Sermayeyi değil, insanı ekonominin merkezine yerleştiren bir sistemdir. SCIC sisteminde, 1 kişi 1 oya sahiptir ve yönetimde tüm paydaşlar (üretici, tüketici, topluluklar) söz sahibidir. Elde edilen kârın yarısından fazlası yatırıma aktarılır. Bölgesel kooperatiflere yerel ve sürdürülebilir kalkınma için daha fazla ayrıcalık tanınır.

Elekrik tedarik sözleşmesinin imzalanması – (2006)

İlk hidroelektrik üreticilerinden elektrik enerjisi tedarik etmeye başlandı ve ilk elektrik üretim tedarik sözleşmesi profesyonellerle imzalandı.

Elektrik piyasanın bireylere açılması – (2007)

 2007’nin ilk ayı boyunca 433 bireysel elektrik üreticisinin sözleşmesi satın alındı. Söz konusu elektrik üreticileri kooperatifin bünyesine katıldılar.

İlk kooperatifin doğuşu, Enercoop Ardennes – (2009)

Enercoop bünyesinde, Ardennes-Champagne yenilenebilir enerji kooperatifi kuruldu. Bu, Fransa’nın merkezi elektrik üretim sistemine bir alternatif olarak merkezi olmayan üretimin ilk örneği olarak değerlendirilebilir.

Chefresne, Enercoop’un ilk müşteri topluluğu oldu – (2010)

Aşağı Normandiya bölgesindeki Manche bölümünde bulunan ve 300’den fazla kişinin yaşadığı bu kasaba, Enercoop projesine katılan ilk topluluk oldu. Aynı yıl Enercoop Rhône-Alpes yenilenebilir enerji kooperatifi kuruldu.

Enercoop Languedoc-Roussillon kuruluşu – (2012)

 2012 yılında Languedoc-Roussillon bölgesinde kooperatif bünyesinde yenilenebilir enerji kooperatifi kuruldu.

Enercoop Bretagne ve Provence-Alpes-Côte d’Azur’un kuruluşu – (2013)

Bretagne ve Provence-Alpes-Côte d’Azur adında 2 yeni yenilenebilir enerji kooperatifi kuruldu.

Enercoop 20.000. müşterisini kutluyor – (2014)

Enercoop 20.000 müşterisine elektrik sağlar durumu gelmiştir. Ayrıca kooperatifleri arasına Aquitaine bölgesini de katmıştır.

10 yıl, 10 kooperatif, 100 üretici – (2015)

Midi-Pyrénées ve Normandiya bölgeleri de Enercoop kooperatifleri listesine eklenmiştir. 2015 yılına gelindiğinde 25.000 tüketici için yenilenebilir enerji kaynağı kullanılarak 110 GWh’dan fazla elektrik enerjisi  üretilmiştir.

Satın alma yükümlülüğünün açılması – (2016)

Satın alma yükümlülüğü sözleşmelerinin sübvanse ettiği yenilenebilir enerji üretim tesislerinden enerji alımı için onay alınmıştır. Bu, sözleşmelerin yönetimi konusundaki tekele son vermektedir.

Enercoop Kooperatif Ağı

Enercoop kooperatif ağı, bölgelere yakın yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasını desteklemektedir. Her bölge ve her yerel kooperatif, bulunduğu bölgeye göre birbirinden farklılıklar göstermektedir. Kooperatifin geldiği son noktada, Fransa’nın tamamını kapsayan (Aquitaine, Ardennes-Champagne, Bretagne, Hauts-de-France, Languedoc-Roussillon, National, Midi-Pyrenées, Normandie, PACA, Pays de la Loire, Auvergne-Rhône-Alpes ) 11 kooperatif ağına sahiptir.

Elektrik Üretimi

Enercoop’un bağımsız üretici ağı, 4 yenilebilir enerji kaynağından (hidrolik, rüzgâr, biokütle ve fotovoltaik) elektrik enerjisi üretimi sağlamaktadır. 2018’de 75.000 müşteri için 340 GWh’ten fazla elektrik enerjisi üretilmiştir. Elektrik enerjisi üretiminin enerji kaynaklarına dağılımı Tablo 1’de sunulmuştur.

Tablo 1. Elektrik üretiminde kaynak kullanımı

Kaynak Üretim payı (tesis sayısı)
Hidrolik %91 (99 adet)
Rüzgâr %8 (27 adet)
Biokütle %1 (4 adet)
Fotovoltaik %1 (111 adet)

Geldiği noktada 18.000 kişiden fazla üyesi, 100’ün üstünde çalışanı bulunan Enercoop’un cirosu 25 Milyon Euro’yu, sermayesi ise 5 Milyon Euro’yu aşmıştır (IRENA, 2016).

Kategori(ler): Uygulama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.