Konut Kooperatifi Ailelerin Ayakta Kalmasını Sağladı

Elli yıl önce, Mill Woods, Edmonton’un güneydoğu kenarındaki çok da geniş olmayan bir araziydi. Fakat 1970’lerin başlarında Alberta’nın başkenti yeşermeye başladıkça, Edmonton Şehri tarım alanını satın alarak arazileri satmaya başladı. Uygun fiyatlı konut kooperatifleri, Kanada’da Mill Woods’a gelip yeni bir başlangıç ​yapmak isteyen insanlar için cazip geldi. Bu durum, Şili’den 40 yıl önce Kanada’ya gelen José ve Alicia Sanchez için de böyleydi. Çift, kızlarıyla birlikte, 1978 yılında diktatör Augusto Pinochet yönetimini terk ederek buraya geldi. O zaman, Güney Amerika ülkesinde insan hakları ihlalleri yaygındı. José Sanchez, o yılların korku dolu olduğunu anlattı.

https://www.cbsnews.com/news/chile-dictator-augusto-pinochet-atrocities-secrects/

11 Eylül 1973, Pinochet’i iktidara getiren askeri darbenin tarihi olarak bilinir. 17 yıllık diktatörlüğü sırasında Kanada’da 8000’den fazla Şili vatandaşı, sığınma talebinde bulundu.  José, “Ailem için orası hiç güvenli değildi ve hayatımızı değiştirme yoluna gittiğimiz için gerçekten çok mutluydum. Uçağa binip ülkeyi terk ederken içimden ‘Ah, sonunda özgürüz’ diye geçirdim” dedi. Birçok Şili’li mülteci, batıya gitmeden önce Edmonton ve diğer yerlere yerleşmek için Ontario’ya geldi. Yaklaşık olarak sadece 1000 $ ile, Sanchez ailesi için yeni bir başlangıca hazırdılar.

Şili şimdilerde Latin Amerika’daki en istikrarlı ve refahı yüksek milletler arasında. Bugünlerde Edmonton’a, oradan göç edenlerin sayısı daha az. Latin Amerika’dan şehre yeni gelenler genellikle ekonomik fırsat arayışında olan Kolombiyalılar ve Meksikalılar. Yeni gelenlerin çoğu Mill Woods konut kooperatiflerinde yaşıyor. 1970’li yılların sonlarında Şili toplumu tarafından kurulan ve 85. Cadde ve 24. Caddeye yakın olan Salvador Allende kooperatifi, 1973’te Pinochet tarafından devrilen Marksist başkanın adını almıştır. Daha yaygın olarak sadece Salvador olarak bilinen kooperatif, Edmonton’daki Latin Amerika toplumu için ilkti ve yeni gelenlere yardım etmek için daha düşük kiralar sunuyordu. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.