Peru’nun verimli ve izole dağlıklarında, Incahuasi, yani “İnkaların Evi” olarak bilinen bir bölgede, genç bir kadın, Habilia Vigoria Oyola, göze çarpıyor. Uluslararası Kadınlar Gününü kutlamak için, San Fernando’nun uzun dönemli bir kahve üretim kooperatifi ve destekleyicisi olma hayalini desteklemek ve topluluğundaki toplumsal cinsiyet eşitliğini arttırarak kalıpları kırmak için çalışan, seçkin bir kadını odağa alıyoruz.

Habilia’yı (Haby), diğerlerinden ayıran bir kadın olması değil, liderlerden oluşan bir gelecek nesli kurma arzusu. Kahve çiftçiliğinin daha dayanıklı ve sürdürülebilir yollarını yaratma ve cinsiyet eşitliğini norm yapmak için gençleri işe katmak için hevesli.

Haby ile Tanışın

Habby, altı çocuğun ortancası ve dört kız kardeşin en büyüğü. Cesur ve maceraperest biri, aslına bakılırsa onunla ilk kez vakit geçirdiğimde, birdenbire Incahuasi’nin doğal vadisinin arkasındaki 4.800 metreden yüksek Choquesafra dağının yüksek zirvesine üç günlük bir sırt çantası gezisi düzenlemeye karar verdi. Ayrıca kararlı ve çalışkan. Ziraat Mühendisliğinde lisans derecesini tamamlamanın yanında ayrıca nasıl kahve test edileceğini de öğreniyor ki bu herhangi bir kooperatifte kendini güçlendirmek için önemli bir araç. Kahve testi, dünyadaki üreticiler ve alıcıların kahve sürümlerinin kalitesini kontrol etmek için kullandıkları bir tatma yöntemi.

Şubat 2019’da, işletme sermayesinin önemini yaymak için eğitmenleri donatmaya odaklanan bir atölyede Haby ile üç gün geçirdim. Atölyeye katılanlar nasıl gerçekten küçük ölçekli çiftçileri kooperatiflerine yatırım yapmaları için teşvik edeceklerini öğrendiler. Bu işin temel odağı hiçbir çiftçinin yatırım için çok küçük veya çok büyük olmadığı. Haby, San Fernando’ya sadık. “Kooperatif işi gerçekten çok hoş,” diyor Haby. “Daha çok üye edinmemiz,  daha çok destek aldığımız anlamına geliyor. Bilgiyi paylaşıyoruz ve… Kooperatif üyeleri olarak bir aile gibi hissediyoruz.”

Haby’nin ebeveynleri, kahve üreten yöresel küçük çiftlik sahipleri ve ürünlerini San Fernando Kooperatifine veriyorlar. Tüm kahve üreticilerinin kontrol edilebilen ve edilemeyen zorluklarla yüzleştiğinin farkında olmak, Haby’yi ziraat mühendisliği alanında çalışmaya yönlendirdi. Çalışmalarında, Haby kahve üretmenin her türlü zorluğuna şahit oldu ve ailesiyle kooperatifini, öğrendikleri ve fikirleriyle desteklemekten gurur duyuyor. Örneğin, bitirme tezi kahve asalakları ve salgınlarına odaklanıyor ve sağlıklı bir tarlanın ya da “çakranın” nasıl görünmesi gerektiği konusunda model gösteri tarlaları kurmayı planlıyor.

Kendi Kelimeleriyle

Haby ’ye nasıl daha çok kadın üyeyi topluluğa kazandırabileceğimizi sorduğumda cevabı detaylıydı: “Kadınların haklarını bilmelerini sağlayarak- hepimizin eşit olduğunu, kooperatiflerden eşit şekilde faydalandığını bilmeliler.”  Haby ’ye göre sıradaki adım “toplumsal cinsiyet eşitliği alanında uzmanlaşmış kurumlar yaratma ve onları güçlendirmek ve bir yandan da kadınların bu alanlara katılımını desteklemek.” Ayrıca, insanları liderlik rolleri için eğitmenin öneminden de konuştu, bu sayede “kooperatiflerde eşitliği takip edip düzenleyecek bir mekanizma” olabilir. dedi, “Bu önemli çalışmanın düzgün işlemesi için düzgün kaynaklar ayrılmadan bunların hiçbiri olamaz” dedi. Çalışmalarında, kendini sık sık grubundaki tek kadın olarak buldu. Deneyimleri sayesinde, insanların erkeklerin yerine getirmesini bekledikleri bir rolde çalışmanın ne kadar zor olduğunu ilk elden biliyor. Yeni bir normal yaratma için kararlı.

Gelecek

Haby’nin gelecek için hırslı planları var. Şahsi hedefi, ziraat mühendisliği lisansını alıp kariyerine odaklanmak. Ayrıca en azından iki hektarlık bir tarlada özel kahve yetiştirmek ve deney için kakao çeşitlerini yetiştirmek istiyor. Kooperatif içinse, yerleşik bir işleme fabrikası ve tam donanımlı bir test laboratuvarı umuyor, biyolojik kontrolörlerin üretilmesiyle beraber.

Haby’nin güzel Incahuasi vadisinde izini bırakmaya daha anca başladığını biliyorum. Her ayrıldığımızda, hevesinin ne kadar hakiki ve güçlü olduğunu tekrar hatırlıyorum. Belki de en önemlisi, topluluğuna ve kooperatifine önemli bir mesaj gönderiyor: gençlere ve kadınlara başarmalarını sağlayacak araçlar verildiğinde, kendi topluluklarına borçlarını ödemeye başlayacaklardır.

Not: Kim Coburn’un Equal Exchange Blogunda 1 Mart 2019 tarihinde yayımlanan yazısından Murat Soysaraç tarafından çevrilmiştir. Erişim 

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.