30 Kasım Cuma günü Muğla Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde, Prof. Dr. Gürol Ergin anısına ‘Muğla’da Tarım 3 Sempozyumu’ düzenlendi. Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi, Ziraat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi ve Muğla Veteriner Hekimler Odası tarafından düzenlenen sempozyumun açılışında Prof. Dr. Gürol Ergin belgeselinin gösterimi yapıldı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün açılış konuşmasında “Toprağını Satma Ürününü Sat” sloganı ile tarımsal destekler sağladıklarını belirtti. Açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen sempozyumda, Büyükşehir Belediyeleri uygulamalarının tarıma etkisi, hayvansal üretim, bitkisel üretim ve tarımsal yapıya odaklanan dört oturum yapıldı. “Büyükşehir Belediyeleri Uygulamalarının Tarıma Etkisi” başlıklı birinci oturumda Aydın, İzmir ve Muğla Büyükşehir Belediyelerinden katılımcılar Belediyelerinin uygulamalarına ilişkin bilgileri aktardılar.

Bu oturumda, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal İşler Daire Başkanı Ertuğrul Tugay, “İzmir Modeli” kapsamındaki uygulamaları ve sonuçlarını anlattı. Tugay konuşmasında, 2007 yılında tarımda kırsal kalkınma hedefiyle uygulamaya konulan üretim modelinin kooperatifler, üretici birlikleri ve küçük üreticilerin desteklenmesine dayalı olduğunu belirtti. Sunumda sunulan veriler içerisinde en ilgi çekici olanlardan biri, kooperatiflere sağlanan destekler sonucunda İzmir’de tarımsal üretimin, Türkiye ortalamasının 2 katından daha fazla artmasının sağlanmış olmasıydı.

Birinci oturumun genel değerlendirmesini yapan Doç. Dr. Gökhan Günaydın, yerel yönetimler olarak belediyelerin farklı politika seçeneklerinin olduğundan söz etti. Bu politika seçeneklerini, kentlerde kullanılan süs bitkileri ve fidanları örneği üzerinden anlatan Günaydın, bu alandaki üç seçeneği şu şekilde sıraladı: İthalat, belediyelerin kendi üretim tesislerinde yapılacak üretim ya da belediyelerin sözleşmeli üretim modelini uygulayarak üreticileri desteklemeleri.

Oturumların tamamlanmasından sonra Prof. Dr. Gürol Ergin’in “Tarım, İnsan ve Toplum” kitabının genişletilmiş ikinci baskısı ile “Muğla’da Tarım 1-2 Sempozyumları” kitaplarının tanıtımı yapıldı.

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.