Singapur kooperatifçiliğinin 90 yılı aşkın uzun bir geçmişi var. Kredi kooperatifleri, Singapur’daki ilk kendi kendine yardım kuruluşları arasındaydı ve işçilere fahiş faiz oranları uygulayan tefeciler için bir alternatif sağlamıştı. Sonraki dönemlerde ülkenin gereksinimleri, bazı dönemlerde tüketim bazı dönemlerde konut kooperatiflerinin kurulmasında belirleyici olmuştur. Bugün kooperatifler birçok sektörde faaliyet göstermektedir. Singapur kooperatifçiliğinin belki de en dikkate değer yanı, Kampüs Kooperatifleri ve Kooperatif Kulüpleri aracılığıyla gençlerin kooperatiflere katılımının teşvik edilmesi. Singapur Ulusal Kooperatif Federasyonu tarafından derlenen “Singapore Co-operatives, Singapore Stories” (Singapur Kooperatifleri, Singapur Öyküleri) başlıklı kitap hakkındaki haberin çevirisini aşağıda okuyabilirsiniz.


Singapur kooperatifleri: 90 yılı aşkın bir süredir gelişen bir sektör

Kooperatifler 90 yıldır Singapur’un öyküsünün ayrılmaz bir parçası olmuştur. Öyle ki Doğu Bölgesi’nde bir planlama alanı olan Paya Lebar’daki caddelerden birine Rochdale Caddesi adı verilmiştir.

Singapur Ulusal Kooperatif Federasyonu (SNCF) ülkenin en başarılı kooperatiflerinin arkasındaki hikâyeleri, yeni çıkan bir kitapta paylaşıyor. Kitap, günümüzde 1,4 milyon üyeye sahip olan kooperatif hareketinin kökenlerine ve teşvik edilmesine yardımcı olduğu değerlere odaklanıyor.

Hareket, mevzuatın kamu sektörü çalışanları için kredi kooperatifleri oluşturulmasına olanak tanıdığı 1924 yılına dayanıyor. 1928’de mevcut yedi kredi kooperatifinden altısı bugün hâlâ varlığını sürdürüyor.

SNCF, başarının anahtarının, farklı sektörlerdeki kooperatiflerin Singapurluların ihtiyaçlarını karşılamak için kendilerini yeniden biçimlendirme yeteneği olduğunu ileri sürmektedir. Müteveffa Singapurlu siyasetçi ve ülke başkanı Sellapan Ramanathan’ın kendisi de kooperatiflerin üyesiydi. Tasarruflarını bir SGC kredi kooperatifinde tuttu ve buradan borç aldı.

II. Dünya Savaşı sonrasında Singapur ciddi yiyecek kıtlığı ile karşı karşıya kaldı ve bu durum fiyat artışlarına yol açtı. Bunun üzerine fiyatları uygun tutmak için tüketim kooperatifleri kuruldu.

Aynı şekilde, bir konut kıtlığı ile karşı karşıya kalındığında, üyelerine ev inşa ederek krize çözüm bulmaya yardımcı olmak için Singapur Hükümet Memurları Konut Kooperatif Ortaklığı kuruldu. Artık konut sıkıntısı olmadığı için şu anda Singapur’da konut kooperatifi bulunmamaktadır.

Sendika hareketi ülkede kooperatifçiliğin gelişmesinin temel itici güçlerinden biriydi

Enflasyon dönemi olan 1970’li yıllarda, Ulusal Sendika Kongresi (NTUC), üyeliği sendika üyesi olmayanlara da açık olan bir tüketici kooperatifi – Hoş Geldiniz – kurdu. NTUC, ülkenin gereksinimlerine yanıt vermek için yeni kooperatifler kurmaya devam etti.

Bugün kooperatifler çocuk bakımı, sağlık ve sigorta, perakende ve sanayi gibi birçok sektöre yayılmıştır. Kooperatifler, seyyar satıcı kooperatiflerini, eski hükümlülerin kooperatiflerini ve gençler ya da yaşlılar için kurulan kooperatifleri kapsarlar.

Singapur ayrıca gençlerin katılımı konusunda da dersler vermektedir. Hareket, Kampüs Kooperatifleri ve Kooperatif Kulüpleri aracılığıyla kooperatif değerlerini teşvik eder ve gençleri işe alır. STEM Kooperatif Kulüplerinde öğrencilere, kendi tasarımlarını örneğin cep telefonu kapaklarını üretmek için 3D yazıcı ve lazer kesicilerin kullanımı öğretilir. SNCF ayrıca gençlere federasyonda stajı kapsayan burslar vermektedir.

Kitap, olasılıkların geleceğine doğru ileriye bakarken ülkedeki kooperatiflerin uzun tarihi hakkında bir fikir vermektedir.

Yayın satılmamaktadır ancak Singapur’daki halk ve okul kütüphanelerinden erişilebilir.

Not: Anca Voinea’nın, Coop News’te 2 Ocak 2020 tarihinde yayımlanan yazısından Aylin Çiğdem Köne tarafından çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.