Genç İşi Kooperatif, Türkiye Milli Kooperatifler Birliği ve Halieus (Legacoop – İtalya Uluslararası Kooperatifçilik İşbirliği Geliştirme Derneği) tarafından hazırlanarak Merkezi Finans İhale Kurumu’na sunulan “Yeni Nesil Kooperatifler Topluluğu (New Generation Cooperatives Society)” projesi kabul edildi.

Türkiye’de kooperatifçiliği geleneksel anlayışın ötesine taşıyıp farklı sektörlerde yapılanan ve 2012 Dünya Kooperatifçilik Yılı sonrasında iç yapılanmalarında reform yapan kooperatifler projenin hedef kitlesini oluşturmaktadır. İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması (İBBS) temel alınarak belirlenecek kıstaslara göre proje uygulamalarına davet edilecek kooperatifler, Türkiye’de kooperatifçilik hareketinin gelişmesine ivme kazandıracaklardır.

Toplam bütçesi 110.092,30 Avro olan projenin uygulamaları:

  • Yeni Nesil Kooperatifler Veri Tabanı Oluşturulması,
  • Dijital Platform Oluşturulması,
  • Kapasite Geliştirme Eğitim Programı Uygulaması,
  • Katılım Süreçlerinin Güçlenmesi için Çalışma Grupları Oluşturulması,
  • Demokratik Katılımın Sürdürülebilirliği için Üç Yıllık Eylem Planı Hazırlanması

olarak gerçekleştirilecektir.

19 Şubat 2015’ten bu yana çalışmalarını sürdüren Genç İşi Kooperatif öncülüğünde Türkiye Milli Kooperatifler Birliği ile yapılan güçlü işbirliği sayesinde, tüm kooperatiflerin birliği olan kıymetli yapı, ilk kez bir Avrupa Birliği hibesi ile buluştu.

Kooperatifçiliğin ülkemizde gelişmesine yönelik çalışmalarıyla öne çıkan Genç İşi Kooperatif, Sivil Toplum Destek Programı III kapsamında 99.083,07 Avro hibe almaya hak kazanmıştır. Proje uygulamaları 1 Nisan 2021’de başlayıp 31 Temmuz 2022 tarihinde son bulacaktır. 15 aylık süre boyunca Türkiye’deki tüm bölgelerdeki kooperatiflere dijital araçlarla erişimin sağlanması amaçlanmaktadır. Proje kapsamında oluşacak ağın kalıcı hale gelmesi için Türkiye Milli Kooperatifler Birliği önemli bir rol oynayacaktır.

Kategori(ler): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.