2021 Uluslararası Kooperatifler Günü, 3 Temmuz Cumartesi günü “Daha iyisini birlikte yeniden inşa etmek” teması ile kutlandı.

“Geçen yıl, kooperatif modelinin nasıl insanların refahı ve gezegene saygı için çalıştığına tanık olduk ve kooperatif hareketinin ne anlama geldiğini vurguladık. Gerçekten, daha iyisini birlikte yeniden inşa edeceğiz. Kooperatif hareketinin pandemi sonrası dünyada, toplulukların daha güçlü olmasına nasıl yardımcı olabileceğine dair birçok hikâye göreceğimize eminim.” (Bruno Roelants)

COVID-19 pandemisinde dünyanın dört bir yanındaki kooperatifler, nasıl dayanışma ve esneklikle krize yanıt verilebileceğinin örneklerini sergilediler (ILO, 2021). İşbirliği, dayanışma ve karşılıklılığın değerinin kriz dönemlerinde daha iyi anlaşılması tarihsel bir gerçekliktir. Arjantin’in 2001-2002 krizinde, 2007-2008 küresel mali krizinde ve sonrasında tanık olduğumuz gibi bu dönemlerde, kooperatiflerin üye sayıları ve ciroları artar.

Bugün, kooperatiflere olan ilgi kadar onlardan beklentiler de artıyor çünkü içinde bulunduğumuz kriz, sosyal, ekonomik, kültürel, politik yapılar ve daha önemlisi değerler değişmeden aşılamayacak.  İnsanı ve gezegeni önceleyen bir yaklaşımla adil bir iyileşmeye ihtiyacımız var. Sağlık, tarım, üretim, perakende, finans, konut, istihdam, eğitim, sosyal hizmetler ve diğer alanlarda faaliyet gösteren kooperatifler, dünya çapında bir milyardan fazla üyeleri ile bu iyileşmede pay sahibi olabilir. Bunun için işbirlikçi kendi kendine yardım ve dayanışma değerlerine sahip çıkmaları gerekiyor. Bu değerler kooperatifçilik iş modelini, insanı, toplumu ve gezegeni önemsemeye, gözetmeye, onlara ilgi ve özen göstermeye doğru yönlendiriyor. Bu yönde çalışan tüm kooperatifçilere yalnız olmadıklarını hissettirmek ise “hep birlikte daha iyisini kurabiliriz” diyenlerin sorumluluğu olsa gerek.

Uluslararası Kooperatifler Günü Hakkında

Uluslararası Kooperatifler Günü her yıl Temmuz ayının ilk Cumartesi günü kutlanmaktadır. Uluslararası Kooperatifler Günü’nün amacı, kooperatiflere ilişkin farkındalığını artırmak ve hareketin uluslararası dayanışma, ekonomik verimlilik, eşitlik ve dünya barışı fikirlerini teşvik etmektir. 1995 yılından bu yana kutlamalarda, her yıl farklı bir temaya odaklanılmakta ve bu tema etrafındaki etkinliklere yer verilmektedir.  Uluslararası Kooperatifler Günü temaları, ICA ve BM tarafından COPAC aracılığıyla belirlenmektedir.  BM’nin öne çıkardığı, dönemin ekonomik ve sosyal sorunlarını yansıtan temalar, kooperatif hareketinin bu temel sorunları çözme konusundaki katkılarını vurgular.

Bu yılki kutlama, ICA tarafından kutlanan 99. ve Birleşmiş Milletler tarafından tanınan 27. Uluslararası Kooperatifler Günü oldu.

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.