Küreselleşmeyle birlikte yaşadığımız yerel toplulukları ne kadar hatırlıyoruz? Ödüllü bir ortak fayda hedefli bilgi paylaşma platformu olan Shareable’ın kurucu üyelerinden olan Neal Gorenflo, kendi yerel yaşam deneyimini anlattığı bir dizi yazıdan çıkarılacak önerileri basit adımlar halinde topladı. Burada, onları sizinle paylaşmak istiyoruz.


Geçen sene çılgınca bir şey yaptım. Bütün bir yıl boyunca yapabileceğim kadar yerel yaşamaya karar verdim. Açıkçası boyumdan büyük bir işe kalkışmıştım ama bu yaşamaya değer bir deneyimdi. Pek çok açıdan hayatımı olumlu yönde değiştirdi. Komşularıma ve kasabama daha çok minnettarım. Daha sağlıklıyım, hayattan daha çok keyif alıyorum ve artık güvenebileceğim komşularım var. Kendi hayatınızı yerelleştirmenizi de kuvvetle tavsiye ederim ama benim yaptığım hatalardan kaçınabilirsiniz. Güç edinilmiş bazı derslerden istifade, tavsiyelerim aşağıda:

1. Bir takım kurun

Yerelleşmek tüm bir yerleşim birimini gerektirir. Bununla birlikte her yerleşim, hareket ve örgüt genellikle küçük bir grupla başlar. Bu yüzden yerel maceranıza arkadaşlardan, aile üyelerinden ve/veya komşulardan oluşan küçük bir ekiple başlayın. Bu size karşılıklı destek, itki ve paylaşılan işin yararlarını getirirken bir yandan da işleri kolaylaştıracaktır. Boşuna birlikten kuvvet doğar demezler. Eğer kimseyi ikna edemiyorsanız endişelenmeyin. İşe koyulup yolda size katılacak kişiler ya da Cool Block ve Transition Towns gibi sizi destekleyecek bir grup bulun.

2. Yerel kaynaklardan ve fırsatlardan faydalanın

Yeni yerel yaşamınız için yaşadığınız yerdeki kaynakların ve fırsatların bir listesini yapın. Normalde kullandığınız ürünleri ve yaptığınız işleri daha yerel olanlarla değiştirme yolları bulun. Mesela yaşadığınız yerde gıda alabileceğiniz bir yerel pazar ya da çiftçi pazarı var mı? Netflix yerine yerel kütüphanenizden film alabilir misiniz? Kâr amacı gütmeyen yerel kurumlar ve devlet dairelerinde gönüllülük fırsatları ne durumda? Ayrıca bir topluluk ihtiyacını gidermek için fırsat kollayabilirsiniz. Bu ihtiyaçlar önderlik edilecek projeler için bir temel sağlayabilir.

3. Bir plan yapın ve eğlenmeyi planlayın

Fırsatlar listenizi bir plan yapmak için kullanın. Gerçekten yapmakla ilgilendiğiniz şeylere öncelik verin. İlgi alanlarınıza ve tutkularınıza kulak verin. Planınızın şaşaalı olmasına gerek yok. Sadece fikirlerinizi yazıya dökün. Ben liste hazırlamak için Google Sheets’i kullandım. Çıktısını alıp masamın yanındaki duvara yapıştırdım ve kendimi hizada tutmak için kullandım. Bunu, mümkün olduğu kadar eğlenceli kılmayı unutmayın!

4. Küçükten başlayın

Bütün bir yılı yerel yaşamaya adamak göz korkutucuydu. Daha kısa bir dönemle başlasanız daha iyi olabilir; bir ya da iki aylığına mesela. Yaptığınız şeyi kalıcı bir değişiklik yerine bir deney gibi düşünmenizin de faydası olabilir. Bu değişime karşı psikolojik direncinizi kırabilir. Bu düşünce tarzı bana makul bir sürede tamamlayabileceğim ufak, münferit görevler bulmamda da yardımcı oldu. Bu çabuk zaferler özgüvenimi arttırdı ve sıkça diğer fırsatların önünü açtı.

5. Bir program yapın, bir rutin belirleyin

Bazı fırsatların kendi programları vardır. Onları baştan takviminize geçirin. Diğer şeyler için düzenli bir program yapın ve yerel yaşamınızı yeni, neşe veren bir rutin haline getirin. Mesela hafta içinde, iş sonrasında ve Cumartesileri bir saatimi yerel projelerim için boş bıraktım. Ayrıca Pazarları gıda alışverişi için ailemle birlikte yerel çiftçi pazarına gittim. Bir kez bir rutin belirleyince planladığımdan fazla vakti yerel yaşamıma harcamaya başladım. Bu büyük bir ödüldü. Her halükârda zaman ayırmak ve bir rutin belirlemek son derece önemli. Bunlar gerçek bir hayat tarzı değişikliği yapmanıza yardımcı olacak.

6. Esnek kalın, uyum sağlayın

Mike Tyson’ın dediği gibi; “suratının ortasına yumruğu yiyene kadar herkesin bir planı vardır”. Hayat planlarınızı mahvedebilir, o yüzden esnek kalın. COVID-19’dan daha iyi bir örnek olamaz. Başkalarının yüzleştiklerine kıyasla büyük bir şey değil ama pandemi yüzünden yerel yıl planlarımı ciddi şekilde değiştirmek zorunda kaldım. Boks jargonunda kalırsak, yumrukları yiyip devam ettim. Kapanan fırsatların ardına düşmek yerine açılanların peşinden gittim; tıpkı kapanmalar sırasında daha çok karşılıklı yardım yapma fırsatı gibi. Uyum sağlamak hep kolay değildi ama başka ne yapacaktım ki? Ayrıca işe yaradı.

7. Gelişmenizi takip edin

Her şey değil ama çoğu şey ölçülebilir. En azından başlangıçta yapabildiklerinizin izini sürün. Kendi hayatınızı, başkalarının yaşamlarını ve yerel çevreyi ne kadar iyileştirdiğinizi bilmek motive edicidir. Bu, ayrıca yerel maceraları özendirip topluluğunuz adına daha çok sorumluluk almanız için temel oluşturabilir. Mesela ortak liderliğini yaptığım saha komitesi, kazandığımız ölçülebilen ve topluluk panomuzda gösterebileceğimiz sonuçlar sayesinde daha çok sorumluluk ve bütçe serbestliği kazandı. Çalışarak topluluğumuza katkıda bulunmamızı çok daha kolaylaştırdı.

8. Tadını çıkarın, kutlayın!

Bir kez yerel ritmi yakalayınca yeni hayatınızın tadını çıkarın. Eğer doğru yaparsanız hayatınız amaç, anlam ve basit zevklerle dolacak. Ve yerel ekibinizin başarılarını kutlamayı unutmayın, iyi yaşamak ödülün kendisi olsa da!


Not 1: Neal Gorenflo’nun Shareable sitesinde 30 Mart 2021 tarihinde yayımlanan “8 steps to take right now to live a more local life” başlıklı yazısından Barış Soysaraç tarafından çevrilmiştir. Erişim

Not 2: Öne çıkan görsel, Jeff SheldonUnsplash

Kategori(ler): Görüş Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.