Kooperatifçilik Konferansında Çeşitli Vurgular Yapıldı

Sürdürülebilir büyüme ve ortak refahı sağlamak için kooperatif iş modelini dijital ekonomiye taşımak hem yerel hem de ulusal düzeyde yeni bir nesil ortaya çıkarıyor. Yaklaşık 200 ortak eylemciye, öğrenciye, hukukçu uzmana, işletme sahiplerine ve liderlere yakın bir zamanda, Colorado Üniversitesi‘nde bir konferans düzenlendi. Bir araya gelerek, daha iyi bir Colorado kurmak için stratejiler tartışıldı. Modern teknolojiyi kullanmak için birlikte çalışmak üzere ekonominin farklı sektörlerinde ortak çıkarlar bulma ve uzmanlık konuları konuşuldu. Bir gün boyunca süren konferans, CU’nun Leeds İşletme Okulu ve Medya, İletişim ve Bilgi Koleji’nde Etik ve Sosyal Sorumluluk Merkezi tarafından düzenlendi.

https://www.colorado.edu/business/CESR/events/conscious-capitalism-conference

İşçiler arası paylaşılan sorumluluğu ve eşit dağıtılmasını içeren kooperatif hareketinin temel ilkeleri, 20. yüzyılın başlarında, tarım sektöründen sanayi ekonomisine geçişine yardımcı oldu. 1930’larda, kırsal elektrik ortakları, elektrik şirketleri tarafından hizmet verilmeyen bölgelere elektrik sağlamaya yardımcı oldular. Kooperatifler, o zamanlar karşılaştığı sorunlarla başa çıktı. NCBA CLUSA  CEO’su ve başkanı Doug O’Brien, “Kooperatifler aynı zamanda hızlandırılmış inovasyon ve eşitsizlik karşısında çalışmanın doğası değiştikçe daha fazla problemi çözmeye hazırlar” dedi.

O’Brien, ABD’de yaklaşık 65.000 kooperatif kurumu bulunduğunu söyledi. İhtiyaç sonucunda insanlar kooperatiflerin gücü ve potansiyeli hakkında eğitiliyor. Bunun kooperatifleri yasal, teknik ve finansal uzmanların yardımıyla “neyin işe yaradığını anlamak” için modeller geliştirmeye yönlendirdiğini belirtti. Konferansı düzenlemede yardımcı olan Nathan Schneider ise, “Girişimciler bugün, daha çok kapsayıcı bir ekonomiyi teşvik etmek için kooperatiflerin temel fikirlerini kullanabilirler. Buralarda kâr amacıyla uyumluluk vardır ve hesap verebilirlik dış yatırımcılardan ziyade üyeler içindir” dedi. “Bunu bir araya getirmek için gerçekten zamanı geldi” diyerek ekledi ve yeterli farkındalığın olmadığını vurguladı.

Avukat Jason Wiener, üretim araçlarının ortak mülkiyetin de iş riskini azaltmaya yardımcı olduğunu belirtti. “Erişimi sağladığımız zaman, servet yaratılması için daha büyük fırsatlar sağlıyoruz” dedi. Wiener, kooperatiflerin başka işler yaratmak için yardımcı olacak bir organizasyon yapısına ve çerçeveye ihtiyaç duyduğunu söyledi. Özellikle misyon odaklı işletmelerle çalışmak üzere kooperatiflerin uygulanabilir iş modelleri yaratabileceğine inandığını söyledi. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.