İşçi kooperatiflerinin pandemi dönemindeki performansları önceki araştırmaların bulguları ile uyumlu: Kooperatifler diğer işletmelere göre daha üretkenler ve kriz dönemlerine daha dayanıklılar. Londra belediye başkanı Sadiq Khan, işçi kooperatiflerine ve demokratik olarak yönetilen diğer işletmelere destek olmayı hedefleyen bir çalışmayı başlattı.


Londra belediye başkanı tarafından onay verilen yeni ortaklık ile başkentte işçi kooperatiflerine destek

Sadiq Khan’ın ekibi, gelecek yıl faaliyete geçecek Londra Mülkiyet Merkezi’ni kurmak için Birleşik Krallık Kooperatifleri ve EOA ile birlikte çalışacak.

Londra’daki işçi kooperatifleri ve çalışanların mülkiyetindeki işletmeler, Birleşik Krallık Kooperatifleri ile Çalışanların Mülkiyeti Derneği (EOA) arasındaki yeni ortaklıkla teşvik ediliyor.

Londra belediye başkanı Sadiq Khan tarafından 2 Aralık’ta duyurulan ortaklık, Londra’daki işletmeleri işçi ya da çalışan mülkiyetine geçişte daha fazla desteklemeyi amaçlıyor.

Birleşik Krallık Kooperatifleri ve EOA, Khan’ın manifestosu doğrultusunda, Londra Mülkiyet Merkezi oluşturmak için belediye başkanıyla birlikte çalışacak. Khan’ın manifestosu, Londra’nın pandemi sonrası toparlanmasının “yerelde yaratılan refahın daha fazlasının yerel toplulukta kalmasıyla” sonuçlanmasını sağlamayı taahhüt ediyor.

Belediye başkanı bu süreci ilerletmek için kooperatifler, mütüeller, sosyal girişimler, çalışanlara ait, belediyeye ait ve topluluklara ait işletmeler gibi demokratik işletmeleri desteklemeyi taahhüt etti.

Başkan Khan, “çalışanların mülkiyeti, çalıştıkları yer ve çalıştıkları kişiler ile derin bir bağ ve ortak amaç hisseden dinamik, bağlı işgücü yaratır” dedi. “Çalışanların ve işçilerin mülkiyetindeki işletmelerin sayısını artırmak, herkes için daha iyi bir Londra (herkes için daha güvenli, daha adil, daha yeşil ve daha müreffeh bir kent) inşa etme misyonumun önemli bir parçası.”

Khan, işletmelerin “Covid-19 ve Brexit kasırgasını ve ardından yükselen enflasyonu” hem de düşen tüketici harcamalarını nasıl atlatmak zorunda kaldıklarını vurguladı. “Bu belirsiz zamanlarda, her zaman yaptıklarımız ile yetinmememiz, bunun yerine işletmelerimizi yerel topluluklar için daha dayanıklı ve daha faydalı hale getirmek için her fırsatı değerlendirmemiz çok önemli.”

Başkanın ekibi, Londra’daki işçi kooperatiflerinin ve çalışanların mülkiyetindeki işletmelerin gelişmesine ve büyümesine yardımcı olacak ağları, kaynakları ve koşulları geliştirmek için Birleşik Krallık Kooperatifleri ve EOA ile birlikte çalışacak. Merkez, 2023’ün başlarında faaliyete geçecek.

Birleşik Krallık Kooperatifleri’nin verilerine göre, Birleşik Krallık’ta çalışanların mülkiyetindeki işletmelerin %30’u ile 1.600 civarında işçi kooperatifi Londra’da bulunuyor.

Sayıları çok olmamakla birlikte, bu işletmeler Birleşik Krallık ekonomisine 40 milyar sterlinin üzerinde katkıda bulunuyorlar ve 200.000’den fazla iş sağlıyorlar. Ayrıca, özellikle iktisadi koşullar kötü olduğunda yerel ekonomilerde sürdürülebilir, iyi işlerin kök salmasını sağlarken, performansı artırmaları için çalışanları işe dahil edip onları güçlendiriyorlar.

Birleşik Krallık Kooperatifleri’nin araştırması, çalışan ve işçi mülkiyetinin işletmelerin zorlu ekonomik koşulların üstesinden gelme yeteneğini güçlendirdiğini, çalışanların ve işçilerin sahip olduğu işletmelerin son zamanlardaki sıkıntılı dönemlere atlattığını göstermiştir. Bu işletmeler personellerini elde tuttular ve yarısından fazlası pandeminin ilk yılında büyüdü. Kooperatiflerin ve çalışanların sahip olduğu işletmelerin yalnızca yüzde 1,7’si, çok zor bir yıl olmasına rağmen 2021’de faaliyetlerine ara verirken bu oran tüm işletmeler için yüzde 7,5’tir.

Birleşik Krallık Kooperatifleri’nin CEO’su Rose Marley, “Büyük Londra İdaresi’nin (GLA) daha adil, daha kapsayıcı bir ekonomi yaratma taahhüdünü açıklamasından memnunuz” dedi.

“Geçmişin yanlışlarına devam edemeyiz: İnsanlarımıza ve topluluklarımıza yatırım yapmak yerine doğayı mahvetmeye, yoksulluk ücreti ödemeye ve ulusun servetini vergi cennetlerine yönlendirmeye devam edemeyiz.

“Bu, mevcut kalıbı kırmak için önemli bir adımı. İşçi kooperatifleri, işletmelerle karşılaştırıldığında iş yaratmada daha başarılıdır. Ayrıca çalışanların ve işçilerin mülkiyetindeki işletmelerin ekonomik gerilemede daha dayanıklı olduğunu da biliyoruz. Daha üretken, istihdam yaratan, güçlendirici ve demokratik işyerleri yaratmak herkesin yararınadır.”

EOA CEO’su James de le Vingne şunları ekledi: “Londra Mülkiyet Merkezi, Büyük Londra’da müreffeh, dayanıklı, sürdürülebilir ve daha adil bir ekonomi için ileriye doğru atılmış bir adımdır ve Birleşik Krallık’taki ekonomik kalkınmada çalışan ve işçi mülkiyetinin oynaması gereken önemli role işaret etmektedir.

“Çalışan mülkiyeti, çalışan sahiplerine kendi işyerlerinde hisse ve söz hakkı sağlayarak ekonomimize adalet ve kapsayıcılık kazandırıyor. Devralmayı veya büyümeyi düşünen işletmeler için son derece etkili bir seçenek ve ekonomik sıkıntı zamanlarında kolayca uygulanabilecek bir çözüm. Londra genelinde çalışanların ve işçilerin sahip olduğu işletmeleri desteklemek ve büyütmek için GLA ile birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.”


Not: Rebecca Harvey’in 2 Aralık 2022 tarihinde Coop News internet sitesinde yayımlanan “Boost for worker co-ops in the capital with new partnership backed by London mayor” başlıklı yazısından Aylin Çiğdem Köne tarafından çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.