Mutlu Albüm Prodüksiyon Kooperatifi, kuruluşunu izleyen ilk yılda 110 milyon KRW satışıyla başarıya ulaştı. Ekim 2016’da Mutlu Albüm, uzak bölgelerde bulunan ilk ve ortaokullar için yıllık üretiyordu. Kore’de, erişim zorlukları ve az sayıda öğrenci olması nedeniyle yıllık alamayan 2.000’den fazla okul olduğunu öğrenen Başkan Huh, Dong-hoon 20 yıl boyunca edindikleri yıllık yapma tecrübesini kullanmaya karar verdi ve daha düşük bir maliyetle yıllık üreten bir kooperatif kurdu.

Öğretmenler ve öğrenciler kendi fotoğraflarını yüklediklerinde, kooperatif fotoğrafları basıyor ve bir yıllık hazırlıyor. Bu yıllıklar, öğretmenler ve öğrenciler kendi fotoğraflarını çektikleri için geleneksel yıllıklardan farklılaşıyor. Düşük maliyet ve benzersiz olması nedeniyle giderek daha popüler hale geliyor. İstenirse, fotoğrafçılar fotoğraf çekimi için okullara gitmekte.

Mutlu Albüm üyeleri, fotoğraf stüdyosu işleten ve serbest fotoğrafçılık yapan altı küçük işletme sahibinden oluşuyor. Bu insanlar fotoğraf çekmeyi seviyorlar ve fotoğraf çekerek başkalarına yardım etmekten hatta yereli aydınlatmaktan mutluluk duyuyorlar.

Sosyal katkıların bir parçası olarak, Mutlu Albüm yalnız yaşayan yaşlıların fotoğraflarını çekiyor ve bunları çerçeveyelerek sunuyor. Son dokuz yıldır, Bay Huh bu hizmet için tek başına çalışıyordu, ancak son zamanlarda üyeler ona katıldı. Bu hizmet, bölgedeki destek merkezleriyle bağlantılı olarak her üç ayda bir verilmektedir.

2017 yılında Seongnam kentinde ‘Paylaşım Şirketi’ olarak kurulan Mutlu Albüm, 2018’de Kore Sosyal Girişim Teşvik Ajansı tarafından yenilikçi işbirlikçi modellerini arayan proje kapsamında seçildi. Bay Huh, bu “yetenek paylaşımı” ve engelli kişileri albüm ciltleme çalışmaları için işe alma yoluyla sosyal hizmet sağlama çalışmalarını genişleteceğini söyledi.

Not:  iCOOP Kore’nin internet sayfasında yer alan yazıdan Aylin Çiğdem Köne tarafından çevrilmiştir. Erişim 

Kategori(ler): Uygulama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.