Yazının başlığını görünce bir futbul kulübünün sosyal ve dayanışma ekonomisi ile nasıl bir ilgisi olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Bilmeyenler için şaşırtıcı olabilir; dünyanın en popüler futbol takımlarından biri olan FC Barcelona taraftarlarına ait bir kooperatiftir. Katalanca sloganı Més que un club (bir kulüpten daha fazlası), kulüp hakkında çok şey söylüyor. Okuyacağınız yazı, Liga devinin kime ait olduğunu, üyelik (ortaklık) koşullarını ve sistemlerinin nasıl çalıştığını inceliyor.


Dünyanın en büyük ve en iyi futbol kulüplerinden bazıları, başarı peşinde koşan takımlarına milyonlar pompalayan zengin işadamlarına aittir.

Premier Lig devlerinden Chelsea, herkesin bildiği gibi Roman Abramoviç’e aitken, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı Şeyh Mansour Manchester City’nin sahibidir ve Stan Kroenke diğer takımların yanı sıra Arsenal’in de sahibidir.

Ancak, sahip olduğu şöhrete rağmen Barselona, kulübü destekleyen süper zengin bir milyardere ait değil. Peki İspanyol devinin sahibi kim?

Barcelona’nın sahibi taraftarları mı?

Barselona, ​​144.000’den fazla üyesi (ortağı) olan, üyelere ait bir kulüp ve taraftarlar üye olmaya teşvik ediliyorlar.

Yani, Barselona tek bir kişiye ait değildir ve kulübün gelecekteki yönüne ilişkin kararlar üyeler tarafından alınır.

Kulübün sloganı Mes Que Un Club (Bir Kulüpten Daha Fazlası), Katalan gururu ile eş anlamlı olan bir kurumun demokratik bir yaklaşımla üyeleri tarafından yönetilmesi fikrinin temelidir.

Barcelona başkanından sık sık haber alırız ama o kişi kulübün sahibi değil; sadece kısmi sahipliği olan ve diğer sahipler tarafından seçilmiş birisi.

Barcelona başkanlık seçimleri altı yılda bir yapılır fakat olağanüstü durumlarda seçimler daha erken bir tarihe çekilebilir.

Son on yılda, beş Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunun dördünü ve 24 yerel lig şampiyonluğunun yedisini kazanan FC Barcelona, Avrupa’nın en başarılı kulübü olmakla övünebilir. 1899’da kurulan kulüp, kooperatif yapısı ile örgütlenmiş yani, kulüp taraftarlarına ait.

Barcelona üyelerine ne denir?

Barselona üyeleri Katalanca’da socis veya İspanyolca’da socios olarak bilinir. Her iki sözcük de ‘ortaklar’ anlamına gelir.

Nasıl Barcelona üyesi olunur?

Barselona’ya üye olmak, basitçe bir form doldurmaktan ibaret değildir.

Başvuru sahipleri, mevcut bir Barselona üyesiyle ailevi bir bağı olduğunu kanıtlamalı veya bağlılık kartı sahibi olarak bir deneme süresine tabi olmalıdır.

İki aile üyesinin ulusal kimlik belgelerinin fotokopisinin yanı sıra, ilişkiyi teyit eden resmi bir belge veya aile kaydı da istenmektedir.

Bir üye ile aday üye arasındaki aşağıdaki ailevi ilişkiler kabul edilir:

  • Ebeveynler ile çocukları arasında
  • Büyükanne ve büyükbaba ile torunlar arasında
  • Evli çiftler ve kayıtlı partnerler arasında
  • Erkek ve kız kardeşler arasında (ve kayınbirader, görümce)
  • Ebeveynler ile üvey çocukları arasında
  • Amcalar/dayılar, halalar/teyzeler ile yeğenler arasında
  • Kuzenler arasında

Barcelona üyeliğinin bedeli, yetişkinler için yıllık 185 €’dur. Çocuklar (92€) ve altı yaşından küçükler için (44€) üyelik aidatı daha düşüktür.

Kulübe üye bir aile üyesi yoksa ve koşulları sağlayamıyorsanız bağlılık kartı için başvuru yapabilirsiniz.

Üç yıl boyunca bağlılık kartına sahip olanlar Barcelona’nın tam üyesi olmak için başvurabilirler.

Bağlılık kartının yıllık ücreti 144 €’dur, yani tam üyelik başvurusunda bulunmadan önce en az 432 € yatırım yapmanız gerekir.

Bazı olağanüstü durumlarda, Barselona yönetim kurulu uygun görürse istisnai olarak üyelik verebilir.

Barselona üyeliğinin faydaları nelerdir?

Barselona üyeliğinin başlıca avantajı, kulüp seçimlerinde oy kullanabilmek ve övünç duyulan kurumun başkanının kim olacağı konusunda söz sahibi olmaktır.

Barselona başkanlık seçimlerinde oy kullanabilmek için üyelerin 18 yaşından büyük ve en az bir yıldır üye olmaları gerekir.

Üyeler yalnızca şahsi olarak oy kullanabilirler, bu nedenle bir üyenin oy kullanabilmesi için seçimlerin yapıldığı Camp Nou’ya gelmesi gerekir.

Oy haklarının yanı sıra, Barcelona üyeleri kulübün resmi medya kanalı olan Barca TV’ye ve haber bülteni El Butlleti’ye ücretsiz ve sınırsız erişime sahiptir.

Ayrıca, yalnızca ücretinin tamamını ödemiş üyeler sezonluk biletler için başvuru yapma hakkına sahiptir, ancak talep nedeniyle genellikle bekleme listesinde bir süre kalmak sözkonusudur.


Not: Goal internet sitesinde 20 Temmuz 2020 tarihinde yayımlanan “Are Barcelona fan-owned? Catalan club’s model & elections explained” başlıklı yazıdan Tayfun Büke tarafından çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Uygulama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.