Temizlik kooperatiflerine iyi örnekler aradığımız bir araştırma sırasında keşfettiğimiz Brooklyn, New York’tan Maharlika Temizlik Kooperatifi ile karşınızdayız. Maharlika, Filipinler’in resmi dili olan Tagalog’da “güç” ve “değerli” anlamına geliyor. İlk faaliyetlerine 2002 yılında Damayan Göçmen İşçiler Derneği kapsamında başlayan kooperatif, çoğunluğu kadınlardan oluşan, düşük ücretli Filipinli çalışanların emek, sağlık, cinsiyet ve göçmenlik hakları için savaşmak üzere kurulmuş. Kooperatif, iş yerinde adil iş standartlarının uygulanmasına ve istihdam hareketine katkı sağlamak ve işçilerin ekonomik ve sosyal adalet için güçlerini ve dayanışmalarını inşa etmeye yönelik tabandan gelen toplum temelli bir örgütlenme modeline dayanmakta.

Kurucular, Haziran 2016’da düşük ücretli işçilerin örgütlenmesini sağlamak ve kooperatifi hayata geçirmek için Damayan Göçmen İşçiler derneğinden ayrılıyorlar. Eylül 2016’da bu geçişin bir parçası olarak isimlerini Maharlika Temizlik Kooperatifi olarak değiştiriyorlar ve kooperatifi kuruyorlar. Sunset Park Aile Hayatı Merkezi ile işbirliği kurarak, 12 hafta süren bir eğitimle 10 kadın; kooperatif değerleri, etkin çalışma grupları, temizlik becerileri ve iş geliştirme üzerine verilen bir eğitimden geçiyor. Kurucu üyeler de haftalık olarak liderlik geliştirme eğitimlerine katılmaya devam ediyorlar.

Maharlika ofis temizlikçilerinin sahibi olduğu bir işçi kooperatifi. Her alanda fikir birliğine varmak için katılımcı ve demokratik karar alma sürecini uyguluyorlar. Kooperatif üyelerinin toplam ofis ve konut temizliği deneyimi 100 yıldan fazla. Filipinli ev işçileri olarak kendilerini iyi organize olmuş, çalışkan, kusursuz ve güvenilir olarak tanımlıyorlar. “Bize ne yapmamız gerektiğini söylemenize gerek yok, çünkü hepimiz son derece enerjik ve inisiyatif almaya hevesliyiz” demekteler.

Kooperatif sadece müşterinin memnuniyeti için değil aynı zamanda çalışanların verimliliklerini ve sağlıklarını düşünerek, yalnızca çevre dostu ve zehirli olmayan temizlik ürünlerini kullanmayı prensip edinmiş. Misyonlarını; topluluk, müşteriler ve üyeler için sürdürülebilir, adil ve sağlıklı çalışma alanları yaratmak olarak tanımlıyorlar. Demokratik karar alma, eğitim ve geçim ücretlerinin yükseltilmesiyle istikrarlı ve düzgün işler yaratırken yüksek kaliteli, çevre dostu ofis temizlik hizmetleri sunmayı taahhüt ediyorlar.

Kooperatif üyelerinin nitelikleri ise şöyle sıralanıyor;

  • Tam genel sorumluluk sigortası kapsamında,
  • Yeşil temizlik de dâhil olmak üzere ticari temizlik danışmanlarından 9 saatlik eğitim,
  • İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi eğitimi,
  • Anti bakteriyel temizlik protokolleri dâhil olmak üzere bakıcılık eğitimleri,
  • Müşteri hizmetleri ve pazarlama eğitimleri,
  • Üyeler için 12 haftalık kooperatif eğitimi,
  • Kolaylaştırıcılık, WordPress, Google Apps, muhasebe, çatışma çözümü ve baskı karşıtı eğitimler.
Kategori(ler): Uygulama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.