Giving Tuesday (Bağış Salısı) her yıl Amerika’da kutlanan Şükran Gününden hemen sonra gerçekleşen küresel bir hayırsever bağış etkinliğidir. Bu yıl proje, 1,64 milyondan fazla hediye ve 98 ülkeden 177 milyon dolar topladı – tek bir gün için oldukça etkileyici bir başarı. Etkinlik, insanların birlikte çalışarak neleri başarabileceklerine dair büyük bir hatırlatmadır.
Yılın bu zamanlarında bağışlar zirvede olma eğilimindedir. Kooperatiflerin hayırsever bağışlar konusunda kendilerini nasıl kanıtladıklarına bakmak istedik.

Büyük Kooperatifler

Kooperatifler Kanada’daki hayırsever bağışların önderleri arasındadır. Imagine Canada’s Caring Company Program – “Caring Companies” programına imza atan 75 şirket, vergi öncesi kârlarının en az % 1’ini bağışlamaktadır ve bunların 12 tanesi kooperatif veya kredi birliğidir.

Daha büyük kooperatifler, elbette, daha büyük bir etkiye sahip olma eğilimindedir.

İşte bazı örnekler:

  • The Co-operators 2016 yılında 7,5 milyon Doların üzerinde bağış yaptı (vergi öncesi kârının % 4,1’i).
  • Kooperatif Perakendecilik Sistemi, Co-op Community Spaces Program ile yılda 2 milyon Dolar bağışta bulunmaktadır.
  • Mountain Equipment Co-op   2014 yılında 3,26 milyon Dolar bağışladı ve çevresel sürdürülebilirlik inisiyatiflerinde liderdir.
  • Federated Co-operatives Ltd. 2016 yılında 9,8 milyon Dolar bağışta bulundu ve 2100 kişilik güçlü personelini, topluluk kurucuları programı aracılığıyla topluluk organizasyonlarında gönüllü olmaya teşvik etmektedir.

Daha Küçük, Yerel Kooperatifler de Bağış Yapıyor

Küçük kooperatiflerin çoğu, kârın yerelde kalmasını sağlamaya yardımcı olur ve kârı  ortaklara dağıtır ya da yerel ekonomiye ve topluma fayda sağlayacak şekilde yatırım yaparlar. Ancak bu kooperatifler aynı zamanda yerel yardım kuruluşları ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için mükemmel ortaklardır.

Saskatchewan’ın Regina kentinde yerel kooperatif birliği Sherwood Co-op’un, Regina ve Bölge Aşevi ile güçlü bir ilişkisi var. İşte birkaç örnek:

  • Fuel up to feed” bir gün (genellikle Ekim ayında) satılan her bir litre yakıttan 0,10 Doları yardımlar için ayırır. Kampanya 2013’te başladığından bu yana Aşevi için yaklaşık 200.000 Dolar toplandı.
  • Pack the Cruiser” Regina Policy ve RCMP ile işbirliği yaparak yaklaşık 10.000 lb yiyecek topladı.
  • Community Spaces programı ile yıl boyunca bağışlanacak yiyeceklerin üretilmesini sağlayacak bir sera (Co-op Community Greenhouse) inşa edilmesi için Aşevine 100.000 Dolar hibe edildi.
  • Virtual Food Drive programını destekliyorlar. Bu program bireylerin Aşevinin internet sayfası üzerinden kooperatif tarafından teslim edilecek yiyecekleri  bağışlamalarını sağlıyor.

Etkiler Hesaplamanın Ötesindedir

Sayıları hesaplayabiliriz ve birçoğu oldukça etkileyicidir. Ancak yerel topluluklara ve hayır kurumlarına kooperatif, küçük işletme ve şirket yardımlarının ortak etkilerinin ölçülmesi muhtemelen imkansızdır. Hayırsever bağışlardaki büyümenin devam etmesi, toplum gücünün oluşturulmasında önemli bir faktör olmuştur ve bunun gelecekte de devam etmesini umuyoruz.

Sizin yardım kuruluşunuz ya da kâr amacı gütmeyen kuruluşunuz sponsorluk veya destek arıyorsa, yerel kooperatiflere yaklaşmayı düşünün. Kooperatifler, topluluk oluşturma ve destekleme programları ve projeleri konusunda güçlü bir geçmişe sahiptir.

Not: Kylie White’ın Cooperatives First blogunda yayımlanan yazısından alınmıştır. Erişim

Kategori(ler): Görüş Yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.