Bir kooperatifte yönetim kurulu üyesi iseniz kooperatifinize ve onun ortaklarına hizmet ederken önemsemeniz gereken bazı konular var.


1. Kişisel Ön Yargılarınızı Bir Kenara Koyun…

Bir yönetici olarak, aldığınız tüm kararlar kuruluşun yararına olmalıdır. Örneğin, konut ücretlerinin yükseltilmesi, sizi bir konut kooperatifinin bir üyesi olarak bireysel olarak olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak artış, kuruluşun iyiliği için gerekli olabilir. Bir yönetim kurulu üyesi olarak doğru seçimi yapmalısınız. Herkes farklı geçmişlerden gelir ve yanlarında çeşitli deneyimler ile idealler getirir. Kendi ön yargılarımızı tanımak ve onlarla yüzleşmek daha iyi karar alma sürecine ve daha iyi organizasyonlara katkıda bulunacaktır.

2. Çok Çalışın… 

Bir yönetim kurulunda hizmet etmek, özellikle de tartışmalara katkıda bulunan ve anlamlı kararlar veren bir yönetici olmak istiyorsanız, zordur. Bir kurula katılırsanız, toplantı belgelerini okumak, paydaşların ilgisini çekmek, ağı kurmak ve desteklemek ve araştırmak için zaman harcayın. Bütün bunlar biraz zaman alacaktır ancak olumlu sonuçlara yol açabilir.

3. Çeşitlilik Karar Vermeyi Zenginleştirir…

Çeşitlilik bugünlerde çok önemli bir konu. Farklı geçmişleri ve deneyimleri olan insanlar yeni ve farklı fikirler getirmektedir. Bu, işleri harekete geçirmeye veya yeni fırsatlar yaratmasına yardımcı olabilir. Kurullardaki çeşitliliğin arttırılması, kararların tartışılmasını ve kalitesini zenginleştirir.

4. Muhtemelen Düşündüğünüzden Daha Az Şey Biliyorsunuz…

Toplantılara katılmak, hareket etmek ve politika yapmak basit görünebilir. Ancak genellikle finans, düzenleyici ortam ve teknik uygulamalarda biraz uzmanlık gerektirir.  Ticaret veya iş geliştirme geçmişiniz yoksa, bir kurulda olmak kesinlikle finansal tabloları okumanıza ve nakit akışını anlamanıza yardımcı olacaktır. Yönetim kurulu masasındaki herkes kendisine özel bir uzmanlık getiriyor ve çoğu öğrenmenize yardımcı olmaktan mutlu olacak – sadece soru sormaktan çekinmeyin.

5. Toplantılara Katılmaktan Daha Fazlasını Yapın…

Kurullar genellikle iş tartışırken ve fikirleri tartışırken görkemli bir masaya oturan karar vericilerin temel organları olarak tasvir edilir. Gönüllü müdürlerin yaptıklarının çoğu, yönetim kurulu toplantılarının dışında gerçekleşir. Bunun anlamı, organizasyon adına etkinliklere katılmak, faaliyetlere yardım etmek veya paydaşları meşgul etmek anlamına gelse de, büyük olasılıkla toplantılara katılmaktan çok daha fazlasını yapacaksınız.

6. Özgür Ruhlarla Karşılaşacaksınız…

Bahsedildiği gibi, bir kurulda hizmet etmek çok fazla iş gibi gelebilir. Kaçınılmaz olarak ağırlıklarını çekmeyen yöneticilerle karşılaşırsınız. (Belki bir yönetici sadece bir özgeçmişi doldurmak için hizmet vermektedir.) Bu, bir yönetim kurulu üyesi tarafından tamamlanmayan işin başkaları tarafından alınması gerektiğinden, tüm yöneticileri olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, kuruluşların tamamlanması beklenebilecek iş miktarı konusunda potansiyel yöneticilerle önlerinde olmaları önemlidir.

7. Gerginlikleri Yok Edeceksiniz…

Bu, tüm kurullar için geçerli olmayabilir, ancak ilgilenmeniz gereken bir çeşit gerilim ortaya çıkacaktır. Bu, personel ile ilgili sorunlardan hissedarlar arasındaki memnuniyetsizliğe kadar değişebilir. Organizasyonun çıkarlarına en uygun şekilde davranmalı ve herhangi bir durumda profesyonellik ile cevap vermelisiniz.

8. Ortaklara Danışın…

Bir kooperatif, ortaklarına aittir. Kooperatifin çıkarlarına ve hissedarlarına fayda sağlayacak şekilde hareket etme sorumluluğunuz vardır. Hissedarları ile temas halinde olmayan kurullar genellikle kötü kararlar alır ve yıllık toplantılarda tepkilerle karşılaşırlar. Paydaşlarla düzenli katılım için fırsatların kolaylaştırılması ve girdilerinin kullanılması, kurulun karar alma konusundaki güvenini arttırması muhtemeldir.

9. Harika İnsanlarla Tanışacaksınız…

Bir kurulda hizmet vermeye gönüllü olan kişilerin çoğu büyük bireylerdir. Bir kurulda gönüllü olmak ve hizmet etmek, benzer ilgileri olan ve toplum için endişelenen insanlarla tanışmanın harika bir yoludur. Zaman zaman diğer yöneticilerle sık sık hayal kırıklığına uğrayabilseniz de, bazı iyi arkadaşlıklar oluşturabilirsiniz.

10. Bu Bir Ödül…

Aday gösterme komitesi sizi kurula katılmaya teşvik ettiklerinde bu bölümden bahsetmiş olabilir. Bu çok doğru. Bir yönetici olarak, bir organizasyonu şekillendirebilir ve becerilerinizi anlamlı bir şekilde kullanmak için kullanabilirsiniz. İnsanların hayatını iyileştiren veya işinizi büyüten politikalar oluşturmak ve kararlar almak kişisel memnuniyetinizi sağlayabilir. İyi olmak iyi hissettiriyor. Ayrıca, kooperatifinize ve refahınıza ilgi duyduğunuz için, karar alma sürecine katılmak, kooperatifin emin ellerde olduğunu size biraz rahatlatacaktır.


Not: Kyle White’ın Cooperative First blogunda yayımlanan yazısından alınmıştır.  Erişim

Kategori(ler): Görüş Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.