Yemek teslim hizmetleri endüstrisindeki şirketlerin dayattığı “esnaf kurye modeli” işçilerin çalışma koşullarını giderek kötüleştiriyor.  Bu koşullara tepki olarak İngiltere’de kurulan Wings isminde bir platform kooperatifi kuryelerin çalışma koşullarını iyileştirmeyi ve mülkiyeti demokratikleştirmeyi hedefliyor.


Mevcut yemek teslim uygulamalarına etik bir alternatif sağlayan Wings (Kanatlar) platform kooperatifi, kuryelere adil ücret ve adil koşullar sunmak için kuruldu.

Londra’nın Finsbury Park bölgesinde, Temmuz 2021’de başlayan Wings uygulaması, kuryelere Londra için Geçinmeye Yetecek Ücret ödemeyi garanti eden tek yemek teslim platformu. Ayrıca %100 karbonsuz araçlar kullanan tek platform. Wings kuryeleri iş güvencesinden, hastalık ödeneğinden ve personel yardımlarından yararlanıyor. Ve kooperatif yerel, büyük zincirlerdense bağımsız işletmelere öncelik vermeye kararlı. Wings, ilk Covid-19 sokağa çıkma yasağı sırasında, bir motorlu kuryeler ve organizatörler topluluğunun, bir Güney Londra hayır kuruluşuyla, 800’den fazla haneye ücretsiz gıda kolileri teslim etmek için güçlerini birleştirmesinden sonra kuruldu.

“Pandemi, sokağa çıkma yasağı sırasında bir ulusu ayakta tutmak için kendilerini riske atan motorlu kuryelerin elzem rolüne dikkat çekti. En azından adil ücretleri ve koşulları hak ediyorlar,” diyor, Wings kurucu ortağı ve eski Deliveroo kuryesi, Rich Mason.

Islington Belediye Meclisinden aldıkları hibe fonunun yardımıyla işe başlayan Wings, kuryelerin ücretlerinin öngörülemez ve çoğunlukla asgari ücretin altında olduğu ‘gig ekonomisine’ tepki olarak kuruldu.

Pandemi, sokağa çıkma yasağı sırasında bir ulusu ayakta tutmak için kendilerini riske atan motorlu kuryelerin elzem rolüne dikkat çekti. En azından adil ücretleri ve koşulları hak ediyorlar.

Rich Mason, Wings Kurucu Ortağı

“Mevcut gig ekonomisinde kötü bir sözleşmeyle çalışan her kuryenin eninde sonunda yeterli ücret ödeyen, düzgün ve onurlu bir iş seçeneğinin olmasını istiyorum,” diyor Rich. “Eğer böyle rekabetçi ve acımasız bir sektörde bunu başarabilirsek, sömürücü teknoloji şirketlerine de başarıyla meydan okunabileceğine dair bir mesaj verebileceğimizi umuyorum.”

Wings aynı zamanda UnFound Accelerator tarafından desteklendi. UnFound Accelerator, hizmet ve çözüm sağlayan mobil uygulamaları ve çevrimiçi platformları kullanan tecrübesiz, yeni kurulmuş işletmeler için 10 haftalık bir iş geliştirme programı.

The Co-operative Bank tarafından desteklenen ve Co-operatives UK ve Stir to Action tarafından dağıtılan UnFound Accelerator, platform kooperatiflerinin faaliyetlerini planlamalarına ve ürünlerini, stratjilerini, markalarını ve pazarlamalarını geliştirmelerine yardımcı olmak için geniş bir uzman ağından faydalanıyor.

Program, takımların The Co-operative Bank tarafından sağlanan 10.000£’luk bir ödül fonundan pay almak için teklifte bulundukları bir etkinlikle noktalandı. Wings, teklif etkinliğinde, kendilerine misyonlarını gerçekleştirmede yardımcı olacak 2.013 £ kazandı.

“Her şeyden önce, kuryelerin çalışma hayatlarını iyileştirmek için buradayız,” diyor Rich. “Kuryelerin mülkiyetinde ve idaresinde olmak bu görev için hayati. İşletmenin stratejik yönünü onların ellerine bırakmak, buna sadık kalmamızı garantileyecek.

“Bu, kuryeler açısından bakılırsa gücü geri almakla ilgili. Müşteriler açısından, piyasanın en iyisini sunuyoruz; sevdikleri yemeklerin tadını hiç suçluluk hissetmeden çıkarmanın bir yolu.

“Ayrıca bir kooperatif olmak adil ücretin ötesinde ‘iyi bir iş’ yaptığımıza dikkat çekiyor. Kuryelerin şirket içinde becerilerini geliştirebilecekleri, kendi seslerini duyurabilecekleri ve bir güçlenme ve liderlik duygusunu büyütebilecekleri bir kültür için çalışıyoruz.”

Daha fazla bilgi için

Wings internet sitesi / Twitter / Instagram

UnFound Accelerator


Not 1: Co-Operatives UK sitesinde 29 Temmuz 2021 tarihinde yayımlanan “Wings: Fairer food delivery that improves working lives” başlıklı yazıdan Murat Soysaraç tarafından çevrilmiştir. Erişim

Not 2: Öne çıkan görsel, Pixabay

Kategori(ler): Uygulama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.