2020’de yaşanan acıların ardından kişisel, kurumsal ve toplumsal olmak üzere her düzeyde empati becerilerini geliştirmeye ve uygulamaya ihtiyaç var. Öyleyse gelin, Ed Mayo’nun önerdiği beş adımlı empati rehberine bir bakalım. 


2020’nin acısı ve çöküşünden sonra, toplumda ve ekonomide empati becerilerine ve uygulamasına acil bir ihtiyaç var.

Pandemi eşitsizlikleri gözler önüne serdi, yoksulluğu artırdı ve yurt içinde ve yurt dışında işbirliği dayanışmasını test etti. Bunlar, gecenin günü takip ettiği gibi, şiddet ve güvensizlik tarafından takip edilecek eğilimlerdir.

Peki, 2021’i bir empati yılı yapabilir miyiz?

Empati, kendinizi başkalarının yerine koymak için gerekli olan duygu arkadaşlığı yeteneğidir. Riskli veya sağlıksız zamanlarda, empati çemberi daralma eğilimindedir ve kendinizi ön planda tutarsınız. Ancak çember genişlediğinde, başka türlü olası olmayan bağlantılarda anlam bulduğunuz için empati olağanüstü şekillerde zenginleştirici ve tatmin edici olabilir.

Zurich Financial Services Asya Pasifik İcra Kurulu Başkanı Tulsi Naidu’nun Pilotlight tarafından yürütülen bir programdan çıkarken bana söylediği gibi: “Balondan’ çıkmanın gerçek bir gücü var. Her toplantıda, hayır kurumu CEO’larından ve yaptıkları işten ilham aldım, hayrete düştüm ve çok utandım.

Büyük inançların hepsi kendi yöntemleriyle empati uygulamasını gerektirir ve dua, verme ve bir araya gelme gibi ritüellerle kalbin alışkanlıklarını teşvik eder.

Adam Smith, empati veya onunla yakından ilişkili sempatinin toplumların ve piyasaların işleyişinin merkezinde yer aldığını düşünüyordu. Ancak modern ekonomi, empatinin olmadığını varsayma eğilimindedir: İnsanlar kendilerini önemserler ve şirketlerin sorumluluğu yalnızca sözleşmeyle tanımlanabilir. Bazı sonuçlarla yaşıyoruz. Bunu en iyi geçen yıl sabırla açıklanan Grenfell Tower Inquiry’nin bulguları örnekleyebilir: Kısa vadeli ticari sahtekârlığın insan yaşamı için duyulan endişeyi başından atması. Ya da hükümet düzeyinde, İngiltere, Birleşmiş Milletler hedeflerinin desteklenmesine yönelik güçlükle elde edilmiş uzlaşıdan geri adım atarken, denizaşırı yardımlarda kesintiye gidilmesi.

Elbette pandemi aynı zamanda daha fazlasına inanan, elinden geldiğince personelini işten çıkarmayan, toplulukları için birer can simidi olan yerel hayır kurumlarına yardım eden, gönüllülüğü teşvik eden, ırkçılık karşıtı ve paylarına düşen vergiyi ödeyen en iyi işletmeleri de ortaya çıkardı. Bunlar, işletme başarısına dair farklı bir vizyonu yansıtırlar – rekabet edebilmenin yanı sıra işbirliği yapabilen kapsayıcı liderler olarak işletmeler.

Empati Kurmanın 5 Adımı

Bir empati ekonomisi inşa edeceksek kişisel, kurumsal ve toplumsal olmak üzere her düzeyde eyleme ve dönüşüme gereksinim vardır. Öyleyse, bu ruhla yaşamınızda ve işinizde empati kurmanın beş adımı:

  1. Merakınızı besleyin. Sizinkinden farklı gerçekleri anlatan romanları, gazeteleri veya ağları seçin.
  2. Aktif bir şekilde dinleyin. Açık sorular sorun, yargıda bulunmayın, öğrendiklerinizi paylaşın.
  3. Yalnızca konuşmayı değil, diyalog kurmayı deneyin. Diyalogda konuşmanın amacı mutlaka bir anlaşmaya varmak değil, farklılıklar ve uyumsuzluklar da dâhil olmak üzere birbirini anlamaktır (“diyalojik iletişim”).
  4. Empatinizi ifade edin. Empati görünür olduğunda yayılır, başkaları ağlarken bebeklerin de ağlamasına benzer bir fenomendir (‘bukalemun etkisi’).
  5. Cömert olun, sadece anlık değil, sürekli ve planlı olarak. Böylece cömertlik kimliğinizin bir parçası olsun.

Siz başka hangi adımları eklerdiniz? Bu maddeleri empati hızlandırıcısı olarak gördüğüm bir hayır kurumu olan Pilotlight’ın çalışmasından aldım.

Topluma geri vermeye açık ve süreçten öğrenen profesyonel becerilere sahip insanları çekiyoruz. İnsanların farklılıklarından en iyi şekilde yararlanabilecek ve bu farklılıkları her birinin dünya görüşünü zenginleştirmek için kullanabilecek diyalog oluşturmak amacıyla insanların zamanlarını kullanmalarını kolaylaştırıyoruz. Meşgul insanlar için Pilotlight, sadece parayla değil, böylesine bir fark yaratabilecek kişisel ve profesyonel becerilerle cömertlik açısından organize olmanın bir yoludur,

Siz de bize katılabilirsiniz. Böylesine büyük amaçların temelini oluşturan empati, 2021 için büyük bir proje.

Empatide bizimle olun.


Not 1: Ed Mayo’nun Pilotlight blogunda 1 Ocak 2021’de yayımlanan “How to make 2021 a year of empathy” başlıklı yazısından Aylin Çiğdem Köne tarafından çevrilmiştir. Erişim

Not 2: Öne çıkan görsel, Gerd AltmannPixabay

Kategori(ler): Görüş Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.