İtalya’daki Capannori kent konseyi, 2007’de sıfır atık stratejisi benimsedi. Stratejinin ilk maddesi hırslı hedefler koyuyordu: 2011’e kadar yüzde 75 geri dönüşüm oranına ulaşmak ve 2020’de sıfır atık. Capannori’nin karar verici mercileri, uzmanların “atık hiyerarşisi” adını verdikleri yöntemi kullanarak, atığı azaltacak 11 yüksek etkili taktik belirledi. Strateji, kapıdan kapıya atık toplama planlarından “çöpe attığın kadar öde” atık tarifelerine kadar her şeyi içeriyor. En yenilikçi taktiklerden ikisi ürünlerini paketlenmemiş veya fıçıdan (gıda ve sıvılar) satan küçük perakendeciler için vergi teşvikleri ve belediyeye ait bir tekrar kullanım merkezinin işletilmesi.

Tekrar kullanım merkezinde, hafif hasarlı giysiler, elektronik aletler, oyuncaklar, ayakkabılar ve daha fazlası onarılıyor ve ardından ya ihtiyacı olanlara bağışlanıyor ya da düşük fiyattan satılıyor. Merkez aynı zamanda 2014’ten beri dikişten marangozluğa, ileri dönüşüm teknikleri hakkında bedava dersler de veriyor. Sonuçlar çarpıcı. Sıfır Atık Avrupa internet sitesindeki saha çalışmasına göre, kent 2004 ve 2012 arasında, atığı yüzde 39 oranında azaltıp, 2013 itibariyle yüzde 82 geri dönüşüm oranına erişmiştir ve şimdi yüzlerce kent bu örneği izlemektedir. Planlandığı üzere, atık azaltımında kaydedilen ilerlemenin çoğu hiyerarşide düşük olan geri dönüşümden ziyade engelleme ve yeniden kullanım gibi atık hiyerarşisinde yüksek olan taktiklerden gelmiştir.

Daha fazlasını öğrenmek için : Case study about Capannori’s zero-waste strategy

Not: Marco Quaglia’nın Shareable Blogunda 5 Şubat 2019 tarihinde yayımlanan yazısından Murat Soysaraç tarafından çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.