Yüklenici Kooperatifi Esnek Ekonominin İnsafına Kalmış Çalışanlara İstikrar Sunmak İstiyor

Yüklenici Kooperatifi (The Contractor Co-operative), insanlara çalışma hayatlarını güvenli, rahat ve toplumun öncülüğünde olacak biçimde kontrol altına alma şansı veriyor. Ayrıca, üyelerine çoğu yüklenicinin sahip olamayacağı bir şey de sunacak: emeklilik tavsiyesi ve desteğine erişimin yanı sıra, hastalık ödeneği, doğum ödeneği ve muhasebe uzmanlığı, yasal ve finansal rehberlik dâhil olmak üzere tam çalışma statüsü için fırsat.

Kooperatifin özel sektördeki rakiplerinden bir başka önemli farkı daha var: Yüklenicilere karşı şeffaf ve HMRC ile tamamen uyumlu vergi uygulaması yolu ile çalışanlara yapılan tüm ödemelerin tamamının vergilendirilmesini ve muhasebeleştirilmesini sağlayarak diğer şemsiye organizasyonların antitezi olma sözü veriyor. Ayrıca, değerli bir uzmanlık ve tavsiye kaynağı vaat etmenin yanı sıra, kooperatif, bilgi ve kaynakları toplu halde geniş bir meslek alanında paylaşabilmek için demokratik bir platform sağlayacağını söyledi.

Son 20 yılda, işin doğasında ve geleneksel işveren olmayan kişilerin sayısında büyük bir değişim görüldü. Ulusal İstatistik Bürosuna göre, İngiltere işgücü içinde serbest meslek sahiplerinin oranı 2001’den bu yana bu yana % 26 artarken, serbest meslek sahibi çalışan sayısı % 45 oranında artmıştır. Yani Yüklenici Kooperatifi gibi bir fikrin ortaya çıkışı geç kalmış bir fikirdir.

Kurucular kooperatif modelinin, bordro şemsiye yapıları ile çoğunlukla vergiden kaçınan ve bireysel yüklenicilerden para kazanan ajanslar nedeniyle riskli olan bir alanda, yüklenici piyasasının bir parçası olmak isteyen ancak tek başına çalışmanın ve çoğu zaman sırtlarından para kazanan şirketlerle uğraşmanın tehlikelerinden kaçınmak isteyenler için mükemmel bir yapı sunacağına karar verdiler.

Yüklenici Kooperatifi’nin CEO’su Chris Mattingly:

“Kanıtlar, esnek ekonominin insanları işe alanlara ve istihdamın esnekliğini isteyen işçilere uygun olduğu için burada kalıcı olduğunu gösteriyor. Buna bağlı olarak, yüklenici pazarında kalite sağlama konusundaki eksiklik nedeniyle WTT Danışmanlık yöneticileri müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılama çabasıyla, güvenli bir çözüm geliştirip geliştiremeyeceklerini düşünmeye başladı.

Kısa süreli sözleşmelerin ve büyüyen esnek ekonominin (gig economy) keskin ağzında olanlar için bir fırsat

“Bize öyle geliyor ki bir işçi kooperatifi, çalışma devriminin keskin ucunda olanlar için mükemmel bir yapıdır. Yüklenicilere müşterileri ile sözleşme yaparken şu an sahip olduklarından daha adil ve daha iyi bir anlaşma elde etmeleri için güvenli bir ortam sağlamakta etkilidirler.”

“Şu anda iki tane tercih edilen model var: Bir kişisel hizmet şirketi ya da bordro şemsiye şirketi aracılığıyla çalışabilirsiniz.”

“Geleneksel bordro şemsiyeleri, çalışanları pahasına hissedarlarına kâr sağlamak için iş yapıyor. Yüklenici Kooperatifi başarılı ve kârlı olmayı hedeflerken, her şeyden önce çalışanlarının ve üyelerinin yararı için var olur.”

“Daha önce bir bordro veya kişisel hizmet şirketi aracılığıyla çalışmış olan kişilere, iş anlaşması yapmanın daha güvenli bir yolu olarak kafa dengi yüklenicilerle beraber mülkiyet haklarının tüm avantajlarıyla ve birlikte yol alınacak bir toplulukla birlikte bir şirkette çalışmalarını sağlamak için kurulduk.”

“Birey, hâlâ kimin için çalıştığı konusunda kendi kaderinden sorumlu olacak. Ancak bu kooperatif, Yüklenici Kooperatifi ile sözleşme yapmalarını sağlayacak bir tedarik yapısı ile bir çalışan olarak bize katıldıkları bir ortama girmelerine yardımcı olmak için orada bulunuyor. ”

Müşterileri ile sözleşme yaparken daha iyi bir anlaşma elde etmeleri için güvenli bir ortam sağlamakta

Girişim kapsamında, işbirlikçi amaçları yerine getirmek ve gelecekteki projeleri ilerletmek için her ay her üye yüklenicinin gelirinin bir kısmı kooperatif bünyesinde tutulacak. Her yüklenici, yıllık genel kurullarda oy verecek ve işin nasıl yürüdüğüne dair söz sahibi olacak. Ayrıca kurulda aday olma şansları da olacak.

“Fikir, 2017’nin sonunda tasarlandığı halde, müşterilerle yakın ilişki kurmak için doğru yapıyı oluşturmak bizi bu yılın ortasına getirdi. Şu anda yalnızca bir avuç üyeyiz, bu nedenle 2019’da bizim için en önemli faktör büyüme olacak ve HMRC’den daha fazla yasal değişiklik beklerken ve 2020 için çalışırken yüzlerce yüklenici ilgilenmeyi bekliyoruz.

“Bir şirket için çalışmak yerine herkesin üye ve söz sahibi olabildiği, yükleniciler için güvenli bir topluluk olma duygusu olma anlamında kooperatifin tüm ahlakını istiyoruz.”

“Yüklenicilerin çoğu kendi kişisel hizmet şirketlerinde tecrit ediliyor…Şu anda profesyonel proje yöneticileri, iş analistleri, mühendisler ve bilgisayar programcıları gibi insanları cezbetmeyi umuyoruz, ancak uzun vadede daha kapsayıcı olmayı ve öğretmenler ve sağlık çalışanları gibi insanları içermeyi umuyoruz.

“Gelecekte stajyerliğe de çok fazla dâhil olmayı umuyoruz. Şu anda bunun için çok küçüğüz, ancak büyümeye başladığımızda staj işine başlamak ve gençleri yüklenici piyasasına girmeye teşvik etmek istiyoruz, böylece başkalarının yaptığı hataları yapmayacaklar.”

Not: Susan Press’in Coop News blogunda yayımlanan yazısından kısaltılarak çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.