Holiday Exchange (Tatil Değişimi) kooperatifi, Barcelona Şehir Meclisi’nin desteklediği henüz erken aşamada bir uluslararası platform kooperatifi projesi. Kooperatif fikri, tüketicilerin/kullanıcıların tekelleşme karşısında bir seçenek arayışı sürecinde ortaya çıkmış. Çalışanların ve tüketicilerin mülkiyetindeki kooperatifin ilkeleri arasında; üyelerine ait verileri üçüncü kişilerle paylaşmamak, doğaya saygılı konut değişimini teşvik etmek, sorumlu turizmi yaygınlaştırmak ve Sosyal ve Dayanışma Ekonomisi pojelerini desteklemek var. “Kooperatif hareketinin böyle cesur hayallere ihtiyacı yok mu?” 


Yeni bir proje

Ev değişimi dünyasında, muhtemelen henüz duymadığınız yeni bir proje var: Holiday Exchange Cooperative (Tatil Değişimi Kooperatifi). Yapısı alışılagelmiş ev değişimi modelinden farklı ve kendisinden daha büyük ev değişimi topluluğuyla uluslararası kooperatifleri bünyesine katıp devasa bir şeye dönüşme potansiyeli var. Ana fikir, ortakların sahibi olduğu ve ortakları tarafından kontrol edilen bir ev değişim ağı yaratırken bir yandan da bu iki topluluğu birleştirmek.

Yakın zamanlarda Holiday Exchange Kooperatifinin kurucularından biri olan Mariana Vilnitzky (kendisine Maru denmesini tercih ediyor) ile bir sohbetim oldu. Tatil Değişimi’nin halen gelişiminin erken aşamalarında olduğunu açıkladı. Ama bu yeni kooperatif projesi için büyük planları var.

Bana “Tatil Değişimi” için nereden ilham aldığınızdan bahsedin.

Çok eski bir ev değişimi kullanıcısıyım. Değişim yapmaya bayılıyorum. Bunu keşfettiğim anda bu hayatımı değiştirdi çünkü tatil yapma şeklimi değiştirdi. HomeExhange.com ile birlikteydim ve benim için harika gidiyordu. Ben de bunun benim yerim olduğuna karar verdim. Ama sonra, geçen sene, insanlara sormadan her şeyi değiştirdiler. Hayatım boyunca kooperatiflerdeyim ve on beş yıldan uzun zamandır uluslararası kooperatif hareketlerinde çalışıyorum. Ama burada bir tüketici olarak hiçbir gücüm yok; bir şey söylemeden istediklerini değiştirebiliyorlar. Ve başkalarını satın alıp bir tür tekel oluyorlar. Bir tüketici olarak bu hoşuma gitmiyor çünkü kullanıcılar olarak özgür değiliz. Bir kullanıcı olarak bu benim için iyi değildi.

Kooperatif hareketinden geldiğim için dedim ki, niye biraz hayal kurmuyoruz. Tabii ki yapılması gerçekten güç bir işe giriştik. Ama eğer yapmazsak hiç bilemeyeceğiz. Ve bence iyi bir şey olabilir.

Birçok insanla konuşuyoruz. Bir kooperatifte çalıştığınızda bazen bu daha çok zaman alıyor. Bence sonunda ortaya çıkan sonuç daha iyi ama daha çok zaman alıyor. Daha iyi çünkü daha demokratik ve kurulmasına yardım ettikleri için insanlar kendilerine aitmiş gibi hissediyorlar. Eğer birlikte çalışırsak yapabiliriz.

Ev değişimi kooperatif hareketiyle tam olarak nasıl ilişkili?

Eğer Birleşik Krallık’ta bir konut kooperatifindeyseniz ve San Francisco’daki bir kooperatifte yaşamayı deneyimlemek istiyorsanız bu kooperatif hareketi içinde bir değişimdir. Bu kooperatif hareketi için iyidir: farklı kooperatiflerden insanlar aralarında değişim yapıp birbirlerinden öğrenebilirler ve aynı zamanda kooperatifleri dünyaya tanıtabilirler. Bir kooperatifte oturmayan insanlar kooperatifte yaşamanın nasıl olduğunu öğrenebilirler. Uluslararası kooperatif hareketinde bunun olmasını bekleyen pek çok insan var.

Tatil Değişimi’nde ne gibi özellikler görmeyi bekleyebiliriz?

Değişimleri dolaylı olarak yapan bir sistem kuracağız. Bizimle çalışan kişilerden biri bir matematikçi ve bunun için bir sistem üzerinde çalışıyor. Katılmaları için insanlara para ödetmeyip sonra da on beş günlüğüne bedava konaklayıp sonra da hiç değişim ya da ev sahipliği yapmadan ayrılmalarını nasıl önlersiniz? İnsanların bunu yapamayacağı bir sistemle bir platform oluşturuyoruz.

Yıllık aidat alacak mısınız?

Bir kooperatif kullanıcısı olarak katılmak ve platformda söz sahibi olabilmek için, katılım ücreti ödenmesi zorunlu. Eğer ücreti ödemezseniz platformun sahibi olamazsınız ve oy veremezsiniz ve karar verme sürecine katılamazsınız. Bu mesele üstünde çalışıyoruz ve diğer tüketici kooperatiflerinden sorunu çözmemize yardımcı olacak deneyimine sahibiz. Bir öneride bulunacağız ama insanlar bunu oylayabilecek de. Orada çalışan insanlara ücret ödenmesi gerekiyor ve ne yazık ki teknoloji işi oldukça pahalı. Ve kötü bir iş çıkarmak istemediğimizi biliyoruz.

Zengin olmayacağız. Düzenli olarak maaşları ödeyebilecek kadar para kazanmak ve herkese karşı çok şeffaf olmak istiyoruz. Sonrasında para kazanırsak bunu bağışlamak istiyoruz. Çoğumuz epey çevre yanlısı ama hâlâ yolculuk yapıp uçak kullanıyoruz yani bir şekilde atmosfere yaptığımızı telafi etmeliyiz. Bu yüzden kârımızı şu anda yaşadığımız iklim sorunu ve ayrıca başka tür bir ekonomi yaratmak için harcayacağız.

Tatil Değişimi sürdürülebilir turizm meselesine nasıl yaklaşıyor?

Başka türlü bir turizm yaratma üstünde çalışıyoruz. Topluluklara paralarını geri vereceğiz. Yerel işletmeleri desteklemek istiyoruz. Turistiz ama bundan daha fazlası olmak istiyoruz.

Ziyaret ettiğimiz yerdeki insanlara karşı gerçekten saygılı olmak niyetindeyiz. Mesela burası, Barcelona, turistlerle dolup taşıyor. Ama turistlerin gelmesine ihtiyacı olan yerler var. Örneğin Museo Marina’da çalışan çok iyi bir lokanta var. Harika bir lokanta ve yemekleri şahane. Toplum tarafından ötekileştirilmiş insanlara istihdam sağlıyorlar. İnsanlara varlıklarını fark ettirmekte zorluk yaşıyorlar, bu yüzden onları görünür kılmak için yardımcı olabiliriz. Bu, yarattığımız platformda çok önemli olan şeylerden biri.

Proje şu anda hangi aşamada?

Bir topluluk kuruyoruz. Şu sırada kampanyamıza yardımcı olmaları için kişilerden çok örgütlerle çalışıyoruz. Birçok kooperatife gidiyoruz ama aynı zamanda bununla çok ilgilenen pek çok ülkeden sivil toplum kuruluşlarına da gidiyoruz. Eğer topluluğu yaratmadan kampanyaya başlarsak ihtiyacımız olan parayı elde edemeyebiliriz. O yüzden yapılacak en iyi şey topluluğu ve ağları yaratmak ve sonra kampanyaya başlamak. Şu sırada platformumuza fon sağlama kabiliyeti olan bir topluluk yaratma üstünde çalışıyoruz. İyi bir kaliteli değişim sistemi internet sitesi kurmak için, tüm projenin aşağı yukarı 300.000 avroya ihtiyacı var.


Not: Mariana Vilnitzky ile ShareTraveler için yapılan röportaj Barış Soysaraç tarafından çevrilmiştir. Erişim 

Kategori(ler): Söyleşiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.