Bu güncelleme, COVID-19 salgınının İtalyan kooperatif işletmeleri üzerindeki etkisinin içyüzünü ve kooperatiflerin krizden etkilenen çalışanları, üyeleri/müşterileri ve toplumlarındaki insanları desteklemek için aldıkları önlemleri özetliyor.

Her şey iyi olacak. Çocuklar bunu gökkuşağının altında yazıyor, insanlar Facebook’ta tekrarlıyor… Biz doktorların ve hemşirelerin yanı başında olan, hastaneleri temizleyen, süpermarketlerde, ofislerde, depolarda, mutfaklarda ve termik santrallerde çalışan kadın ve erkek kooperatifçileriz. Biz, pandemiden önce zaten savunmasız olan ve sonrasında daha da savunmasız olacak toplumlara yardım sağlamak için sosyal kooperatiflerde çalışanlarız. 

Mauro Lusetti, Legacoop Başkanı

COVID-19 pandemisi İtalya’daki yaşamı dramatik biçimde etkiledi. 25 Mart’ta, ölen sayısı 7.503, iyileşen vaka sayısı 9.362 ve doğrulanmış vaka sayısı 74.386 idi. İtalyan Hükümeti’nin virüsü yavaşlatmak ve kontrol altına almak amacıyla uygulamaya koyduğu sıkı tedbirler, ülkedeki işletmelere ciddi zararlar vermekte.

Kooperatif işletmeleri ile ilgili olarak, acil durum ve COVID-19 pandemisine ilişkin önlemler uzun bir süre daha devam ederse, risk altındaki işçi sayısının en az 265.000’e ulaşması beklenmektedir. Bu tahmin, aşağıdakiler de dâhil olmak üzere bir dizi kilit sektörde bulunan kooperatiflerdeki işçi ve işçi ortakların sayısına dayanmaktadır:

 • Sosyal kooperatifler, kamu yararı bulunan faaliyetlerini yerine getirmediği için, (örneğin günlük bakım merkezlerin kapatılması ya da evde bakımın durdurulması nedeniyle yaşlı ve engelli bireylerin bakımının yanı sıra eğitim hizmetlerindeki kesintiler) sadece kendi sektörlerinde 200.000 işçinin risk altında olabileceğine dikkat çekti.
 • İkram ve temizlik taahhüt işi yapan kooperatiflerde çalışan 26.000 işçi işlerini kaybetme riski altındadır.
 • Turizm, eğlence, sanat ve kültürel mirasın yönetimi ve sporla uğraşan kooperatiflerde çalışan 21.000’den fazla işçi ve ortak da geçim kaynaklarında büyük kayıplarla karşı karşıyadır.
 • 18.000’den fazla işçinin faaliyet gösterdiği lojistik ve taşımacılık kooperatifleri de kapatmalar nedeniyle sert darbe alan sektörler arasındadır.

Bu zorluklarla başa çıkmak için, İtalyan Kooperatifler Birliği, işveren ve işçi örgütleri ile birlikte hareket ederek hanehalkları, işletmeler ve ekonomideki işçiler için destek tedbirleri konusunda hükümete çağrıda bulundu. 16 Mart tarihli Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan ilk kararname, 25 milyar € tahsis etti; bunun 10 milyar avrosu ekonomiyi destekleyen müdahalelere, özellikle işletmelerin likiditesini arttırmaya ve tüm sektörlerdeki farklı tip ve büyüklükteki işletmelerde sosyal güvenlik ağlarının genişletilmesiyle çalışanların korunmasına yönelik.

İtalyan kooperatifleri, üyelerine/kullanıcılarına ve çalışanlarına, faaliyetlerini sürdürme ve milyonlarca insanın günlük yaşamlarını etkileyen acil durumun yol açtığı sorunların hafifletilmesine katkıda bulunma taahhütlerini tekrarladılar. Virüsün yayılmasından en çok etkilenen bölge olan Lombardiya’da, dayanışma ve işbirliğine acil ihtiyaç duyuluyor. Lombardiya’da:

 • Taksi kooperatifleri 65 yaş üzeri ve zor koşullardaki kişilere ücretsiz taşıma hizmeti veriyor.
 • Lombardiya Kooperatifi, Supermercato24 ile işbirliği yaparak, 65 yaş üzeri yurttaşların evlerine gıda maddelerini ücretsiz olarak teslim ediyor. Kooperatif aynı zamanda, Lodi bölgesiyle dayanışma içinde, Lodi’deki Supermarket kooperatifinde sürekli olarak gıda depolamasına destek olmaktadır.
 • Okulların kapanması ve uzaktan eğitimin başlaması ile birlikte, Bergamo’da bir okul işleten Imiberg sosyal kooperatifi, yirmi lise dersi için, düzenli okul programını yerine getiren ve öğrencilerin aktif katılımını sağlayan uzaktan derslere başladı.
 • Dar=Casa kooperatifi, Milan metropol bölgesinin ilçelerinde dayanışma ağını harekete geçirmek için komşularıma bakıyorum inisiyatifine katıldı. Amaç, kimseyi özellikle de yalnız yaşayan yaşlıları geride bırakmamak.
 • Ulusal düzeyde benzer kooperatif inisiyatifleri harekete geçiyor.
 • Tarım-gıda kooperatifleri meyve ve sebze üretmeye ve mandıralarda süt ürünlerini işlemeye devam ediyorlar. Kooperatifler, depoların ve fabrikaların girişinde ateş ölçümü yapılan yerler oluşturdular ve işçiler arasında uygun mesafenin korunması için önlemler aldılar.
 • Bir sigorta kooperatifi olan Unipol Grup, sigorta çözümleri ve acil tıbbi tavsiye de dâhil olmak üzere 24 saat yardım hizmetleri yoluyla müşterinin korunmasını sağlar. UNIPOL ayrıca ulusal sağlık sistemini desteklemek için 20 milyon € bağışladı.
 • Büyük perakende kooperatifleri, Coop ve Conad, ülke genelindeki satış noktalarında arzın sürekliliğini ve düzenliliğini sağlamak için çalışıyor. Talepteki dalgalanma ile başa çıkmaya çalışırken, eve teslim hizmeti sunuyorlar. Conad; Milano, Roma ve Napoli’deki hastaneleri desteklemek için 3 milyon € bağışladı. Coop, en çok etkilenen bazı bölgelerde 65 yaşın üzerindeki kişilere ücretsiz ev teslimatı hizmeti vermekte. Ayrıca COOP, Sivil Savunma ve İtalyan Belediyeler Birliği ile yerel gönüllü kuruluşlar aracılığıyla tüm belediyelerde eve teslimat yapmak için anlaşma imzaladı.
 • Küçük köylerde topluluk kooperatifleri, örneğin Foggia kentinde “Biccari” topluluk kooperatifi ve Cosenza kentinde Montalto Uffugo’nun “Vaccarizzo’da Yaşıyorum” topluluk kooperatifi, ihtiyaç sahiplerine eve teslim hizmeti sağlamaktalar.
 • Bolonya’da Cadiai sosyal kooperatifi, bakım merkezlerindeki misafirlerin aile üyelerine, şu anda askıya alınan yüz yüze ziyaretler yerine, skype üzerinde video görüşmeleri yoluyla akrabalarıyla buluşma fırsatı sunuyor.
 • Bir ikram kooperatif grubu olan Cirfood, darda kalan kişilere yiyecek bağışladı. Bu hizmet, sağlık acil durumundan dolayı evlerini terk edemeyen yaşlıları ve özel ihtiyaçları olan insanları desteklemekte.
 • Enerji kooperatifi grubu CPL Concordia, Modeva’daki Concordia Hotel’i COVID-19’a karşı savaşmak üzere diğer bölgelerden gelen doktorlar ve sağlık çalışanlarının konaklaması için hazırladı.

Bu makale Legacoop Basın ve İletişim Ofisi Şefi Massimo Tognoni tarafından hazırlanmıştır. Legacoop web sitesi COVID-19 sayfasında ve sosyal medyada #LaCooperazioneNonSiFerma etiketi altında daha fazla örnek bulunmaktadır.

Not: Massimo Tognoni’nin ILO internet sitesinde 27 Mart 2020 tarihinde yayımlanan yazısı Aylin Çiğdem Köne tarafından çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.